Cvičení
Hlavní zásady při cvičení s míčem
Cvičení s míčem
Jedním z vhodných cvičení pro terapii a rehabilitaci je cvičení na míči. Běžně se využívá ve fitness centrech, tělocvičnách, ale i v domácnostech a v neposlední řadě také v porodnicích a rehabilitačních centrech. Cvičení je vhodné pro všechny věkové skupiny.
Ovšem lidé, kteří mají pohybové potíže a problémy s bolestmi zad, by měli s cvičením začít až po poradě se svým odborným lékařem nebo fyzioterapeutem.
Každý by měl předem dobře zvážit, zda cvičit doma nebo docházet do cvičení, kde bude pod odborným dohledem.
Cvičení na míči je velice užitečné zvláště pro různé zdravotní problémy jako je např. vybočení páteře, kulatá záda, ochablost svalstva apod. V dnešní době je mnoho lidí vystaveno působení negativních vlivů jako je dlouhodobé sezení či naopak dlouhodobé stání nebo jakákoliv jiná jednostranná fyzická námaha, čímž je narušeno svalové napětí zádového svalstva, nejčastěji v oblasti šíje a následkem bývá častá bolest hlavy, únava, nespavost.
Vzhledem k tomu, že posed na míči neustále nutí k udržování rovnováhy, aktivuje svalstvo. Člověk nesedí strnule, naopak nenásilně posiluje svalstvo a uvolňuje jej.
Jaký míč koupit?
Velmi důležitý je výběr správné velikosti míče, zejména s přihlédnutím k velikosti cvičence:
- výška postavy do 140 cm míč do 45 cm
- výška postavy do 155 cm míč do 55 cm
- výška postavy do 170 cm míč do 65 cm
- výška postavy do 182 cm míč do 75 cm
- výška postavy nad 183 cm míč do 85 cm
Míč musí být silnostěnný a dostatečně pružný.
Pro kvalitní cvičení postačí klasické provedení míče. V případě těhotných či osob se sníženou motorikou je vhodné zvolit míč v provedení AB, ABS, jež při propíchnutí neprasknou, ale postupně se vyfoukne.
Jak začít cvičit?
Nejdříve by měl každý začínající navštívit rehabilitačního lékaře, který posoudí stav svalstva, držení těla, pracovní zatížení atd. a s jehož spoluprácí sestavíte váš cvičební program.
Před samotným cvičením je důležité protáhnout a uvolnit přetížené svalstvo. Ochablé svaly je třeba zatěžovat postupně.
Tempo a doba cvičení záleží na možnostech a elánu cvičícího. Důležité je, aby bylo cvičení provázeno příjemným pocitem a radostí.
Cvičení musí být pravidelné.
Související články
Příklady cvičení s velkým míčem
Cvičení posilující břišní svalstvo
Cvičení posilující prsní svalstvo
Cvičení na celkové uvolnění páteře
Cvičení zabraňující vzniku křečových žil
Dechová cvičení zvětšující elasticitu hrudníku
Cvičení ke zvýšení pohyblivosti kyčelních kloubů
Cvičení s použitím gymnastických míčů
Odkazy
Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.