Galenus

charvátova dieta

Charvátova dieta

Charakteristika diety

Tato dieta je pojmenována podle profesora Josefa Charváta, který byl významným českým endokrinologem. Jeho dietní rozpis je vlastně přísným redukčním režimem. Dieta byla velice populární a slibovala rychlé hubnutí (přibližně 1 kg za týden). Tento dietní režim se dodržoval několik týdnů a díky zelenině je zajištěn i potřebný přísun vlákniny. Nevýhodou diety je poměrně složitý výpočet příjmu živin (tuky, sacharidy a bílkoviny) a k tomu dopočet množství přijímané zeleniny a nápojů tak, aby byl dodržen doporučený příjem energie. Protože se víceméně požaduje konstatní příjem tuků a sacharidů a současně se s tělesnou váhou mění příjem bílkovin, dochází k tomu, že se s narůstající tělesnou výškou zvyšuje podíl zeleniny v přijímané stravě. S úbytkem na váze je třeba neustále skladbu jídelníčku upravovat. Dietní režim prof. Charvát vytvářel přibližně v 60tých letech minulého století, a proto je v kontextu znalostí tehdejší doby dieta pozoruhodně pokroková.

Nutriční hodnoty

Dietní režim je postavený na denním příjmu energie cca 4000 kJ a současně se vyžaduje i striktní dodržení příjmu základních živin - tuky 40 g, sacharidy 60 g, příjem bílkovin se odvozuje od tělesné hmotnosti (1 kg hmotnosti = 1 g přijatých bílkovin). Dieta musí obsahovat zeleninu. Doporučený energetický příjem se odvozuje od tělesné výšky. Při výšce 164 cm činí energetický příjem asi 3660 kJ, při výšce 168 cm cca 3800 kJ, při výšce 172 cm cca 3970 kJ, při výšce 176 cm cca 4120 kJ a při výšce 180 cm cca 4280 kJ. Při dietě se omezují jednoduché cukry, nejsou však z jídelníčku zcela vyloučeny.

03-0368 maso

Zdravotní zhodnocení

Dieta je i přes omezený příjem energie živinově vyhovující (co se týče základních živin) a díky zvýhodněnému poměru ve prospěch bílkovin nehrozí významnější úbytek na svalové hmotě. Požadavek na striktní dodržení poměru živin ve vztahu k přijímané energii však mnoho lidí od diety odrazuje. Je logické, že sestavený jídelníček je vysoce individuální a platí jen pro konkrétního člověka. Dieta není vhodná pro děti ve vývinu, může vyvolat poruchy v růstu. Proto se uplatňuje pouze u dospělých osob a to ještě za průběžného dohledu ošetřujícího lékaře. U citlivějších osob může vyvolat větší změny v náladě a může se objevit i častější bolest hlavy z důvodů hypoglykémického slavu. Tento stav lze eliminovat napitím sladkého nápoje s cukrem tak, aby příjem cukru nepřesáhl 3 g. Takto to lze udělat 1 až 2 x v průběhu dne.

Související články

Zásady správné výživy

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

Kerbet

Dr. Zdravíčko Vám radí