Galenus

Dieta při snížené kyselosti žaludku

Dieta při snížené kyselosti žaludku

Jako doprovodné onemocnění při nemocech žlučníku nebo po operaci žaludku se zaznamenává snížená kyselost žaludku. Nemocní si většinou stěžují na pocity těžkosti v žaludku, nadýmání, říhání a celkovou ochablost. Často se zaznamenává i úbytek na váze. Jedná se o onemocnění chronické a podle toho je nutné dietu sestavovat. Dávky jídel bývají poněkud vyšší, neboť část potravy odchází z těla stolicí nestrávena. Dieta musí být chuťově výrazná, mírně musí podporovat produkci žaludeční šťávy. Nedoporučuje se však konzumace silně kořeněných jídel, spíše silnějších masových vývarů a využívání zeleniny jako je petržel, celer, rajčata a polévková koření. Pokrmy by neměly obsahovat zvýšené množství tuků, neboť tyto brání účinnému působení enzymu pepsinu a zhoršují rozklad bílkovinných složek potravy.

03-0057 maso

Doporučená jídla při snížené kyselosti žaludku:

Polévky Zejména hovězí polévky a silné vývary z kostí, zeleninové polévky se doporučuje připravovat z několika druhů.
Masa Se zařazují do pokrmů často pro jejich výraznou chuť, která se umocňuje použitím různých přísad. Maso se krátce opéká a následně dusí nebo peče.
Přílohy Výběr není většinou omezován, pouze se nedoporučují smažené přílohy.
Omáčky Většinou nepatří mezi poživatiny, které by stimulovaly produkci žaludečních šťáv. Proto se doporučuje používat pro jejich přípravu masových vývarů, méně mléka. Vhodné jsou omáčky připravované z křenu, rajčat, hořčice a z hub.
Pokrmy z vajec Pro jejich přípravu se používá co nejméně tuku a naopak se dochucují přídavkem například pažitky, křene, petržele a podobně.
Moučníky Jsou zejména vhodné moučníky s malým obsahem alkoholu, plněné ovocné knedlíky a zákusky s cukrovím dochucovaných například zrnkovou kávou.
Ostatní poživatiny Kyselé mléko, káva, jogurty, tvaroh, černý čaj, kyselá okurka, hořčice, houby, majoránka, kopr, citrónová šťáva.
Nevhodné poživatiny Tučná masa, uzené ryby, nakládaná zvěřina, smažené pokrmy, čerstvá kynutá těsta, sladké moučníky (neplatí po jídle), pepř, nové koření, zázvor, paprika, hřebíček, tymián.

Související články

Složení potravy

Zásady správné výživy

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

Kerbet

Dr. Zdravíčko Vám radí