Galenus

Dieta při zánětu ledvin

Dieta při zánětu ledvin

Při onemocnění zánětem ledvin se diety upravují podle závažnosti choroby. Rozhodnutí přísluší pouze lékaři a vychází z podrobného laboratorního vyšetření. Vzhledem k tomu, že příčiny vzniku zánětu mohou být velice různorodé, varuji před neuváženou domácí léčbou. Co pomáhá jednomu pacientovi, může být příčinou krutého záchvatu u jiného, byť se zdají příznaky onemocnění zcela totožné. Jedno je však společné. Rozhodujícím faktorem je příjem bílkovin a různých solí. Nemusí se jednat pouze o kuchyňskou sůl, ale příjem převážné většiny anorganických sloučenin různých prvků má stejné, mnohdy i horší důsledky. Zejména sírany, uhličitany a oxidy (u některých prvků i chloridy) mohou být příčinou vzniku ledvinových kaménků a pokud takovýto kamének ucpe vývodní kanálek v ledvině, většinou se objeví následně zánět. Zejména neodůvodněně nadbytečný příjem těchto sloučenin způsobuje zvýšenou filtraci v ledvinách a výrazně se zvyšuje jejich zatížení.

Smažený květák

Z bílkovin přijatých v potravě se postupně uvolňují aminokyseliny, jejich rozkladem vzniká čpavek a tento je následně přeměňován na močovinu. Močovina se vylučuje ledvinami, tento proces je energeticky náročný a ledviny musí proto odvádět poměrně velkou práci. Pokud je ledvinová tkáň ušetřena této námahy, má lepší podmínky pro zvládnutí zánětlivého onemocnění. Obsah bílkovin ve stravě je většinou snížen na přibližně 3/4 dávky zdravého člověka, příjem soli se snižuje asi o 1/3. Omezuje se tedy příjem hlavně masa, vajec, tvarohu a sýrů. Kuchyňská úprava jídel je shodná, jako u zdravého člověka, omezuje se však používání ostrého koření. Jeden den v týdnu je vhodné zařadit pouze zeleninová a ovocná jídla v kombinaci se škroby a tuky.

Návrh jídelníčku při vleklém zánětu ledvin:

Snídaně - bílá káva, kousek chleba, máslo, med
- bílá káva, 1 rohlík, máslo
- bílá káva, chléb, máslo
Přesnídávka - ovoce nebo zelenina
- zeleninový salát
- ovocný kompot
Oběd - rajčatová polévka, koprová omáčka, knedlík, bez masa
- celerová polévka, bramborový knedlík, škvarky, zelí
- hrášková polévka, bramborák, zeleninový salát
- bramborová polévka, smažený květák, brambory, salát
- syrovátková polévka, dušené houby, vejce, brambory, kompot
- uzená polévka s rýží, vařené uzené maso, brambory, kapusta
- bramborová polévka, rizoto, kompot
Svačina - čaj, rohlík, máslo
- bílá káva, rohlík, máslo, med
- čaj, rohlík, džem
- dobře vyzrálé ovoce
Večeře - žemlovka s jablky
- vejce, chléb, máslo, čaj
- vařené brambory s máslem, 2 dcl mléka
- studená vepřová pečeně, chléb, zelenina

Související články

Význam diety

Složení potravy

Zásady správné výživy

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.kerbet.cz