Galenus

Dieta při žlučníku, žlučníkové potíže

Dieta při žlučníkových potížích

Léčebnou stravu vyžadují i nemocní se žlučníkovými obtížemi. Pokud se dostaví žlučníková kolika, není nemocný většinou schopen přijímat žádnou potravu. Teprve po odeznění záchvatu je možné podávat čaj, ovocnou šťávu a přibližně po dvou dnech pak krupičnou kaši bez jakéhokoliv tuku. Postupně se strava obohacuje o libové maso. Ze stravy se i v následujících dnech vyřazují tuky, jídla se připravují v takové kuchyňské úpravě, která tuky nevyžaduje. Je vhodné zcela vyřadit z jidelníčku vaječný žloutek jako bohatý zdroj cholesterolu. Snahou je omezit příjem cholesterolu v potravě a naopak zajistit dostatečný přísun lecithinu a vícenenasycených mastných kyselin. Konzumace rostlinných olejů se připoutí pouze za studena ve formě zálivek salátů a pokud možno omezit jejich příjem na dopolední dobu. Je nutné se také vyvarovat kombinaci jídel s bílkovinami a tuky, nebo kombinace cukry a tuky. Vhodná je kombinace bílkoviny se škrobem. Po půl roce lze do jídelníčku zařadit i vejce, tento krok se doporučuje konzultovat s ošetřujícím lékařem. V případě, že dojde k chirurgickému zákroku a vyoperování žlučníku, je nutné v průběhu diety dodržovat pokyny lékaře a organismus postupně navykat na tuto změnu. Je třeba odpozorovat reakce těla na různé kombinace jídel a vynechávat z jídelníčku v první fázi veškeré pokrmy, které způsobují trávicí potíže. V delším odstupu od této operace však převážná většina pacientů jí téměř všechna jídla.

Jídlo

Doporučená jídla při vleklých nemocích žlučníku:

Polévky Všechny druhy mimo tučných vývarů s omezením petržele a celeru. V prvním období se nedoporučují luštěninové polévky.
Masa Hovězí, telecí maso, kuře, málotučné ryby, šunka.
Přílohy Vařené brambory, bramborová kaše, rýže, knedlíky, těstoviny.
Omáčky Zejména zeleninové.
Moučníky Hlavně tvarohová těsta, ovocné pěny, piškotová těsta s nízkým obsahem másla.
Ostatní poživatiny Mrkev, hlávkový salát, zelené fazolky, květák, kompotované ovoce pokud možno bez slupek, mléko a nízkotučné sýry, tvaroh. Nápoje bez oxidu uhličitého, občas černý čaj a káva. Šípkový čaj.
Nevhodné poživatiny Jakékoliv živočišné tuky, luštěniny, nadýmavá zelenina, čerstvé pečivo, ostré koření, smažená jídla a alkohol.

Návrh jídelníčku při vleklých onemocněních žlučníku:

Snídaně - slabé kakao, rohlík, máslo
- bílá káva, starší rohlík, máslo
- starší rohlík, sekaná, máslo, čaj
Přesnídávka - šunka, starší rohlík, máslo, ovoce
- tvaroh, starší rohlík, ovoce
- sušenky, loupané jablko
Oběd - vločková polévka, sekaná pečeně, bramborová kaše, kompot
- masová polévka, tvarohové kynuté knedlíky, kompot
- zeleninová polévka, přírodní roštěná, rýže, kompot
- rajčatová polévka, hovězí guláš, knedlík nebo těstoviny
- bramborová polévka, pečené kuře, rýže, kompot
Svačina - čaj s mlékem, chléb, máslo, med
- slabé kakao, starší rohlík, tavený sýr
- starší rohlík, tvarohová pomazánka, čaj
Večeře - přírodní plátek, brambory, salát
- teplá šunka, dušená zelenina, brambory
- žemlovka s jablky

Související články

Význam diety

Složení potravy

Zásady správné výživy

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.kerbet.cz