Artritida, artróza, infekce kloubu
Infekční artritida
Popis onemocnění
Nejčastějším vyvolávacím patogenem jsou bakterie rodu Streptococcus, Staphylococcus, Gonococcus a Haemophilus influenzae, které se dostávají do těla při poranění, při infekci kůže, mandlí, při zánětu plic apod.
Vzniklý zánět může vyvolat až destruktivní změny v kloubu. Nejčastěji se však jedná o akutní formu zánětu. Pokud však není infekční artritida léčena, může přejít do chronického stádia.
Jak se onemocnění projevuje
Obvyklými postiženými místy bývá koleno, loket a rameno. Onemocnění probíhá formou akutního zánětu kloubu s celkovým zhoršením zdravotního stavu a bývá doprovázeno zvýšením teploty. Objevuje se zarudnutí, otok, omezení hybnosti a horečka.
Diagnóza onemocnění
Diagnóza se potvrzuje mikrobiologickými technikami. Provádí se kultivace z krve a následně ze synoviální tekutiny. Využití rentgenu je možné až v pokročilejším stádiu onemocnění.
Možné způsoby léčby
Co nejdříve se aplikují širokospektrální antibiotika, protože je nutný co nejrychlejší zásah. Po získání výsledků kultivace se léčba mění a nasazují se specifičtější antibiotika. Z postiženého kloubu je nutné odvádět tekutinu vznikající jako důsledek zánětu.
Související články
Odkazy
Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.