Galenus

Anémie, chudokrevnost, železo, Ferrumin

Anémie jako důsledek nedostatku železa

Charakteristika

Pod pojmem anémie rozumíme pokles počtu červených krvinek (erytrocytů). Vše, co může vyvolat deficit v tvorbě nebo produkci červených krvinek, nebo vede k jejich příliš rychlému opotřebení a následnému rozkladu, může vést k anémii. Její příčinou mohou být hormonální poruchy, chronické záněty, operace, infekce, žaludeční vředy, silné menstruační krvácení, časté těhotenství, záněty kloubů, onemocnění kostní dřeně, poruchy štítné žlázy, užívání některých návykových látek a nedostatky ve výživě, především nedostatek železa, kyseliny listové a vitamínů B6 a B12. Anémii mohou vyvolat i některé dědičné poruchy, jako je srpkovitost a talasémie.

Srpkovitá anémie

Příčiny onemocnění

Nejčastější příčinou anémie je však nedostatek železa. Tento prvek je důležitý pro tvorbu hemoglobinu, červeného krevního barviva obsaženého v červených krvinkách. Anémie způsobená nedostatkem železa může být vyvolána z několika příčin. Základní je nízký příjem v potravě. Může však nastat i případ, kdy je sice příjem potravou dostatečný, ale tělo jej nedokáže efektivně vstřebat. Jedná se o poruchu vstřebávání. Dalším významným případem je velká ztráta krve, většinou se to týká žen trpících menorrhagií (intenzívní a dlouhodobé menstruační krvácení).

Méně častou příčinou ztráty krve může být krvácení vyvolané zvýšeným příjmem aspirínu nebo ibuprofenu. Tyto přípravky obsahují látky, které vyvolávají u citlivějších jedinců podráždění sliznice trávicího traktu s následným vnitřním krvácením. Zvýšené riziko ztráty krve může být vyvolané i používáním nitroděložních antikoncepčních přípravků.

Průřez tepnou

Projevy nemoci

První známkou anémie může být ztráta chuti k jídlu, zácpa, předrážděnost, bolest hlavy a mnohdy i ztížená soustředěnost. Pokud se anémie rozvíjí dále, objevuje se slabost, únava, deprese, celková bledost a někdy i bolest v ústech.

Vstřebávání železa

Pokud je anémie způsobená nedostatkem železa, je třeba vzít na vědomí několik zvláštností. Předně, tělo velice neochotně železo přijímá a to i v době poměrně velkého deficitu. Nejvíce se ho vstřebá v době 30 až 120 minut po procitnutí. Vstřebávání v odpoledních hodinách je prakticky nulové. Vstřebatelnost silně závisí na zdroji železa, v doplňcích výživy je vždy třeba upřednostnit laktátovou formu, síranová (ferrum sulfuricum) vyvolává problémy se žaludkem. Je třeba se vyvarovat současné konzumaci s vlákninou, která vstřebatelnost železa téměř znemožní. Stejný efekt má současný příjem vápníku, zinku a vitamínu E.

Je však také nutno upozornit na skutečnost že příjem vyšších dávek železa je zdravotně velmi rizikové. Železo v nadbytku je toxické a způsobuje krvácení sliznic.

Doktor

Současně s doplňkem výživy obsahující železo by neměly být konzumovány cukrovinky, mléčné výrobky, zmrzlina, káva a černý čaj. Dále pak potraviny obsahující kyselinu šťavelovou (mandle, oříšky kešu, čokoláda, kakao, šťovík, špenát, většina ořechů a fazolí). Všechny tyto potraviny obsahují látky, které významně zhoršují vstřebatelnost železa. Pouze v případě, kdy je použito železo ve formě laktátu železnatého platí vyjímka, kdy lze (a je to současně velkou výhodou) konzumovat zakysané mléčné výrobky.

Z biochemického hlediska je velice důležitá přítomnost ITF faktoru ve střevě. Pokud není tento faktor ve střevní sliznici dostatečně aktivní (hlavní příčinou je snížená produkce tohoto ITF faktoru), schopnost železa obsaženého v trávenině sloučit se s transferinem v buňkách střevní sliznice silně klesá. Tím se omezí celý proces vstřebávání a zabudování do červených krvinek.

Ferrumin Vhodným doplňkem stravy obsahujícím i ITF faktor je Ferrumin (pro podporu léčby anémie) nebo Multi plus (komplexní přípravek pro dosažení plné výkonnosti a odolnosti organismu). Multi plus je doporučeno zařadit v okamžiku, kdy je již dosaženo odpovídající hodnoty hematokritu a počtu červených krvinek (po předchozí aplikaci Ferruminu), jako stabilizační přípravek.

Související články

Železo

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.ferrumin.cz