Galenus

Akné, uhříky, uhry, pupínky

Akné - problém dospívání

Příčiny onemocnění

Působením hormonu testosteronu se stimuluje tvorba kožního mazu. I když se jedná o mužský hormon, ve skutečnosti ho produkuje i ženské tělo, ovšem ve výrazně menším množství. V pubertě dochází k tomu, že se výrazně zvyšuje produkce hormonů a tělo pak reaguje na tyto změny velice citlivě. Kolem 18. roku a později v dospělosti pupínky většinou zmizí, neboť se tělo se zvýšenou produkcí hormonů naučí pracovat a již nereaguje tak citlivě na změny v jejich produkci. Pouze u citlivějších žen se někdy pupínky nebo přechodné zdrsnění pleti objevuje ve výrazně menší míře v určitých fázích menstruačního cyklu i v pozdějším věku.

Akné

Pro vznik uhříků je nutný souběh několika faktorů. Jednak jsou to hormonální změny, které jsou právě v pubertě poměrně výrazné, zvýšená tvorba mazu, zvýšené množství zrohovatělých buněk ucpávajících mazové žlázy a v neposlední řadě přítomnost baktérií, které se v ucpaných žlázách rozmnožují, rozkládají maz a vyvolávají záněty.

Informace o tom, že konzumace čokolády, smažených bramborových lupínků, burských oříšků, ostrého koření a masa vyvolávají akné se nepotvrdily a ani nebylo dokázáno, že by průběh tohoto onemocnění zhoršovaly. Přesto výsledky u některých jedinců naznačily, že by skladba konzumované potravy mohla mít v některých případech určitý vliv na průběh tohoto onemocnění. Je tedy spíše na každém vysledovat, zda ve svém případě by takový efekt mohly některé potraviny vyvolat.

Péče o pleť

Předně je nutné věnovat pleti zvýšenou pozornost, častým mytím odstraňovat zrohovatělé a odumřelé buňky a případně použít olupovací a protibakteriální (protizánětlivé) přípravky pro vnější použití. Nedoporučuje se uhříky vymačkávat, obzvláště u dívek mohou zůstat stopy v podobě nepatrných jizev. Vhodné je použít k ošetření pleti zklidňující nálevy, například heřmánkový. Akné vyvolané hormonálními vlivy buď odezní po pubertě samo, nebo je nutná systematická medikamentózní léčba.

U chlapců dochází mnohdy k výraznému zlepšení v okamžiku, kdy se začnou holit, obzvláště pokud používají žiletku. Zejména holící mýdla totiž odmašťují pokožku a zbavují ji tak nadbytečného mazu. Použití vody po holení následně likviduje i bakterie ve vývodech mazových žláz (alkohol obsažený ve vodách po holení je účinným prostředkem pro likvidaci takových baktérií).

V tomto období je vhodné zajistit do těla dostatečný přísun zejména zinku a jódu. Vhodným doplňkem stravy by mohl být Multi plus a pro dívky pak zejména Feminestyl.

Související články

Acne - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz

www.feminestyl.cz