Galenus

Alopecie, plešatost

Alopecie

Popis onemocnění

Alopecie se vyskytuje již při narození, mnohem častěji však vznikají účinkem traumatu, infekce kůže nebo v důsledku popálenin. Může se objevit jako důsledek změněné hormonální aktivity, svoji roli hrají i genetické dispozice. Plešatost může být vyvolána také jako odezva na imunologickou reakci nebo v důsledku intenzívního stresu. V podstatě se jedná o ztrátu vlasů.

Jak se onemocnění projevuje

Pokud je alopecie vyvolaná účinkem androgenů (mužské pohlavní hormony), označuje se jako alopecia androgenetica, u mužů se často používá i alternativní název calvities hipocratica. Pokud tento stav nastane u ženy, je většinou vyvolán v důsledku hormonálních poruch (fyziologická nevyváženost jednotlivých hormonů).

Hippokrates

Při léčbě některými cytostatiky dochází k vypadání vlasů plošně, jedná se o difuzní plešatost a její charakteristickou vlastností je rovnoměrné vypadávání vlasů po celém povrchu hlavy. V tomto případě se jedná o alopecia diffusa.

Při postupném vypadávání vlasů u mužů účinkem testosteronu se jedná o alopecia hippocratica. Vlasy nejprve mizí v oblasti koutů, následně dochází k významnému úbytku vlasů na temeni a postupně zůstávají vlasy pouze po stranách hlavy a v týle, zatímco temeno hlavy je zcela bez vlasů. Tento typ alopecie bývá obvykle doprovázen svěděním, zvýšenou produkcí lupů a seboreou. Alternativní označení tohoto typu alopecie je praematura nebo seborrhoica.

Při onemocnění syfilis dochází k vypadávání vlasů obvykle ve druhém stádiu nemoci. Většinou se projevuje jako difuzní, ale mohou se objevovat pouze mnohačetná menší ložiska. Pokud vlasy vypadávají plošně, jedná se o alopecia syphilitica. Při vypadávání vlasů v oddělených ložiscích se jedná o méně obvyklou alopecia syphilitica areolaris.

Diagnóza onemocnění

Diagnóza alopecie vyvolaná hormony nebo pod účinkem cytostatik je poměrně snadná. V ostatních případech může být doprovázena anémií nebo infekčními stavy.

Možné způsoby léčby

Léčba alopecie nebývá obvykle příliš úspěšná, pokud není způsobená některými léky, po jejichž vysazení může dojít k návratu do původního stavu. V případě alopecie vyvolané hormonální poruchou se někdy používají léky blokující účinek testosteronu. Moderní metodou jsou vlasové transplantáty.

Související články

Alopecia - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

x