Galenus

Lupénka, psoriáza

Lupénka

Popis onemocnění

Lupénka (psoriáza) je chronické a zánětlivé onemocnění kůže, jehož příčina není doposud spolehlivě objasněna. Předpokládá se, že rozhodující roli hrají dědičné dispozice, ale základní spouštěcí mechanismus je stále neznámý.

Jak se onemocnění projevuje

Psoriáza se projevuje záchvaty vyvolané účinkem změn počasí, působením některých látek, významnou roli hraje působení stresu případně traumatu. Vlivem záchvatu se objevují vícečetné kruhové a červeně zbarvené papuly (pupínek), posléze i s tvorbou stříbřitě šedivých šupinek. Onemocnění se projeví nejčastěji na loktech, kolenou a ve vlasech. Méně často se projeví na zevních pohlavních orgánech nebo na jiných částech rukou a nohou. Někdy bývá doprovodným jevem bolestivost kloubů a záněty nehtových lůžek.

Lupénka

V méně častých případech se objevují postižení v kožních záhybech (psoriáza inverzní) nebo má onemocnění podobu neštovic (psoriáza pustulózní).

Diagnóza onemocnění

Diagnóza je většinou zcela jasná a je založena na pozorování kožních projevů. Ve sporných případech se provádí kožní biopsie.

Možné způsoby léčby

Pro místní ošetření se používají různé dermatologické krémy s keratolytickým účinkem a proti vysoušení kůže. Dále se provádí ošetření s cílem odstranění vznikajících krust. U některých forem pomáhá vystavení kůže slunečnímu záření, jindy naopak působí příznivě přímořské podnebí s vyšším podílem soli v ovzduší. Byla ověřována i možnost koupelí ve slané vodě se speciálním složením použité soli. I přes příznivé výsledky zatím není dořešena technická stránka (výroba této upravené soli, nutno dodržet přesné dávkování do koupele).

K léčbě se používá i dehet, tato metoda patří k jednomu z nejstarších způsobů léčby. I přes výhrady některých odborníků má tato metoda léčby lupénky stále své opodstatnění. V těžších případech se používají cytostatika omezující růst a dělení kožních buněk.

Související články

Psoriáza - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

x