Galenus

Zavšivení

Zavšivení

Popis onemocnění

Parazit vyvolávající toto onemocnění žije ve vlasech. Veš probodne kůži a saje krev z krevních vlásečnic. Způsobuje svědění a tím, že se člověk škrábe, napomáhá prokrvování kůže a tím je i zajištěn dostatečný přísun krve pro parazita.

Zavšivení

Veš se přenáší jednak přímo z člověka na člověka, může se přenášet i hřebeny a kartáči na vlasy nebo na šatech. K jejímu šíření přispívá zhoršená hygiena a vysoká koncentrace lidí. Proto se velice snadno rozšiřuje v kolektivech. Často se objevuje u dětí a mladistvých (studentů a učňů).

Jak se onemocnění projevuje

Vši vyvolávají silné svědění, které nutí k usilovnému škrábání. Může dojít až k rozškrábání pokožky, vzniku odřenin a menších strupů. Vši kladou vajíčka označované jako hnidy ve vlasaté části těla nebo v oblasti pohlavních orgánů na chlupech (veš ohanbí – pediculus pubis). Živé hnidy jsou velice pevně přichycené k vlasu nebo chlupu a mechanicky je prakticky nemožné je odstranit. Pomocí uvolněných vlasů se infekce přenáší.

Diagnóza onemocnění

Podezření na zavšivení vzniká při silném svědění, obzvláště pokud je zaznamenána snížená úroveň hygieny (nemusí to ale být podmínkou). Při kontrole vlasů lze snadno identifikovat hnidy nebo vši.

Možné způsoby léčby

Nejlepší léčbou je prevence spočívající v dobré osobní hygieně. Již rozvinutá infekce se ošetřuje vlasovými šampóny obsahující látky s antiparazitickými účinky. Po usmrcení parazita se vlasy vyčesávají hustým hřebenem. Hnidy lze také usmrtit (a tím uvolnit) i umytím vlasů zředěným octem. Tuto aplikaci je však nutné po několika dnech opakovat (celkově se doporučuje ošetření provést minimálně 3x v průběhu asi 10 dnů). Kontaminované hřebeny, kartáče a šaty je nutné spolehlivě vydesinfikovat.

Nejdůležitější zásadou je včasné informování odpovědných pracovníků (učitelů, vychovatelů apod.) o zjištěném nálezu, protože musí následovat kolektivní léčba. Pokud je onemocnění zachyceno ve škole, je nutné provést odpovídající opatření i v rodině.

Související články

Pedikulóza - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

x