Galenus

Síra

Síra

Charakteristika

Síra se v přírodě vyskytuje především v anorganické formě jako volná síra, ve formě síranů, siřičitanů, případně jako sirovodík. Přesto je zastoupena prakticky v každém živém organismu ve formě aminokyselin cysteinu a methioninu. Není zatím přesvědčivý důkaž toho, že by organismus vyšších živočichů včetně člověka dokázal přímo využívat elementární síru a zabudovávat ji do těchto aminokyselin. Tuto práci odvádějí především některé mikroorganismy a rostliny.

Hovězí játra

Přirozené zdroje

Průměrný obsah síry v potravinách (mg/kg)
hovězí maso1.740
vepřové maso1.540
hovězí játra3.200
vejce420
sýr ementál2.600
mouka pšeničná hrubá-  
mouka žitná1.050
rýže loupaná270
kukuřice, zrno1.640
ovesné vločky16
brambory1.160
fazole420
hrách330
zelí bílé370
kapusta980
mrkev190
rajčata-  
špenát980
hřiby470
jablka170
broskve230
pomeranče170
jahody-  
maliny160
borůvky150
hrozny-  
ořechy-  
mléko plnotučné400

Denní potřeba

Denní potřeba síry jako takové se neuvádí, uvádí se jako potřeba aminokyselin methioninu a cysteinu. Ani vyhláškou není stanovena doporučená denní dávka.

Síra je v těle obsažena ve sloučeninách s velice rozdílnou biochemickou aktivitou. Je například součástí vitamínů biotinu a thiaminu, je součástí kyseliny lipoové a koenzymu A, hormonu inzulínu a ve zvýšené míře se vyskytuje v keratinu, což je základní bílkovina vlasů a nehtů. Jedním z příznaků nedostatku methioninu v potravě je narušená struktura vlasů a jejich zvýšená lámavost.

Biochemická aktivita

Biochemická aktivita je vázána na síru, obsaženou v methioninu a cysteinu. Zejména síra vázaná v methioninu vytváří chemické vazby na další sloučeniny a tyto komplexy umožňují průběh důležitých reakcí, vedoucích ke vzniku životně důležitých látek. Cystein se jako součást molekuly glutahionu uplatňuje při neutralizaci peroxidů, které jsou považovány za jeden z faktorů vyvolávající vznik revmatických potíží.

Za zmínku stojí i netypická sirná aminokyselina taurin. Její biochemická aktivita je v těle spojována především s ovlivňováním aktivity mozku při epileptických záchvatech.

Vstřebatelnost anorganicky vázané nebo elementární síry je v organismu prakticky nulová. Zajímavým zjištěním ale je, že v těle dochází k odbourávání sirných aminokyselin až na anorganický sulfát, který dokáže tělo aktivovat a zabudovat do poměrně složité molekuly kyseliny chondroitinsírové. Tato je potom zabudována do chrupavek, šlach a kostního skeletu. Je to ukázka jednoho ze zdánlivě nepochopitelných biologických pochodů v těle. Sulfát přivedený do střeva tělo nedokáže vstřebat a přitom jej v těle pracně vyrábí ze sirných aminokyselin, které musely být ze sulfátu vyrobeny v mikroorganismech nebo rostlinách.

Uvádění obsahu síry v některých doplňcích výživy, obzvláště je-li obsažena ve formě síranů (sulfate) je zcela nesmyslné a pro spotřebitele zavádějící. Tato síra je pro organismus zcela nevyužitelná, naopak přítomnost síranů ve střevě způsobuje u citlivějších jedinců zažívací problémy, neboť vykazují dráždivý účinek na sliznici žaludku a střev. Opodstatnění v těchto doplňcích mají pouze aminokyseliny methionin a cystein.

Související články

Minerální látky

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.kerbet.cz