Galenus

Sodík

Sodík

Charakteristika

Sodík se v přírodě vyskytuje především jako chlorid sodný, známý spíše jako kuchyňská sůl. Z ostatních zdrojů potravin je obsažen v živočišných tkáních, v rostlinném materiálu se vyskytuje málo. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 105 g.

Sýr

Přirozené zdroje

Průměrný obsah sodíku v potravinách (mg/kg)
hovězí maso800
vepřové maso600
hovězí játra1.150
vejce1.400
sýr ementál6.200
mouka pšeničná hrubá20
mouka žitná30
rýže loupaná60
kukuřice, zrno60
ovesné vločky30
brambory190
fazole20
hrách20
zelí bílé130
kapusta560
mrkev450
rajčata60
špenát620
hřiby50
jablka20
broskve40
pomeranče30
jahody30
maliny20
borůvky10
hrozny20
ořechy40
mléko plnotučné470

Denní potřeba

Denní potřeba se uvádí u dětí 300 až 500 mg; pro děti nad 8 let 400 až 800 mg; pro ženy 1.000 až 1.200 mg a pro muže a těhotné ženy 1.300 až 1.500 mg. U kojících žen činí denní potřeba přibližně 1.400 mg. Poměrně velké rozmezí je dáno intenzitou fyzické zátěže, neboť ztráty potem jsou velké a zásoby je nutné doplňovat. Pro snazší přepočet na chlorid sodný platí, že 10 g soli odpovídá 4 g sodíku.

Doporučená denní dávka sodíku není v ČR vyhláškou stanovena.

Projevy předávkování

Nadbytek v příjmu soli způsobuje zvyšování krevního tlaku a poškozování cév. Není-li současně zabezpečen odpovídající příjem draslíku, dochází k porušení acidobazické rovnováhy, což se může v konečném důsledku projevit nervozitou a podrážděností.

Projevy nedostatku

Nedostatek je jen obtížně dosažitelný, naše potrava spíše obsahuje nadbytek soli, neboť většina průmyslově zpracovaných surovin je solená. Uvádí se, že průměrně člověk přijímá až sedminásobek denní potřeby. Při chronických onemocněních ledvin může dojít k podstatným ztrátám sodíku potem. Mohou se objevit svalové křeče končetin a břicha, bolesti hlavy a průjmy.

Biochemická aktivita

Biochemicky se jedná o prvek nezastupitelný a vysoce aktivní. Spoluúčinkuje s chloridem a bikarbonátem při udržování acidobazické rovnováhy. To znamená, že zajišťuje optimální chemické prostředí pro správnou funkci buněčných membrán a dalších buněčných struktur. Další jeho důležitou rolí je udržování osmotického tlaku tělních tekutin a tím chrání organismus před nadbytečnými ztrátami tekutin. Účastní se transportu celé řady látek dovnitř buněk. Tato role je tak mimořádně důležitá, že bez ní není možné zajistit životní funkce buňky. V odborné terminologii se tento jev označuje jako sodíková pumpa. Díky tomuto mechanismu jsou možné také přenosy nervových vzruchů.

Využitelnost sodíku

Využitelnost sodíku z chloridu sodného je téměř 100%-ní. I z ostatních zdrojů potravy je velmi vysoká. Pro výrobu iontových nápojů pro aktivní sportovce se používá výhradně chlorid sodný a bikarbonát sodný, neboli jedlá soda. Vylučování je poměrně intenzivní v případech příjmu nadbytku. Jinak s ním tělo velice dobře hospodaří a zpětná resorbce v ledvinách je poměrně vysoká. Vylučování ovlivňují především hormony kůry nadledvinek, a tak poruchy v jeho mechanismu vznikají především jako důsledek nedostatečné produkce steroidů v nadledvinkách. V určité fázi těhotenství produkuje placenta zvýšené množství hormonů, způsobujících zadržování sodíku v těle. Aby nedošlo k porušení fyziologické rovnováhy, musí si tělo podržet i větší množství vody. Zde je vysvětlení náhlého zvýšení celkové váhy matky v určitých stádiích těhotenství. 95% celkového vyloučeného množství připadá na ledviny, zbytek je obsažen ve stolici a v potu.

Související články

Minerální látky

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.kerbet.cz