Galenus

Artróza, osteoartróza, bolesti kloubů, páteř, klouby, chondrovit

Co je Chondrovit a jak působí?

Chondrovit je doplněk stravy s vyváženým poměrem glukosaminu a chondroitin sulfátu v kombinaci s protizánětlivou složkou MSM a dalšími biochemicky aktivními látkami, které se účinně podílejí na regeneraci chrupavky a kostí.

Je dodáván v balení po 100 tabletách, doporučené dávkování je 2 až 3 tablety za den (do 65 kg hmotnosti 2 tablety, nad 65 kg hmotnosti 3 tablety za den). Pro bolestivější případy je doporučeno zařadit nejprve silnější variantu výrobku - Chondrovit plus, který se dávkuje 2 + 2 tablety denně po dobu cca 25 dnů. Po ústupu bolestí se pokračuje konzumací varianty Chondrovit v dávkách 2 + 1  nebo 1 + 2 tablety za den po dobu dalších cca 60 dnů. Konzumace se doporučuje po snídani a po večeři, tedy po hlavních jídlech, polknuté tablety je třeba zapít vodou nebo minerálkou. Účinek výrobku se výrazně zesílí současnou konzumací jídel obsahujících vepřové kůže, které mohou být kulinářsky upraveny jakýmkoliv způsobem. Grilování, vaření ani pečení účinek látek obsažených v kůži nesnižuje. Doporučená porce pro dospělého člověka je asi velikost kůže odpovídající přibližně ploše dlaně, konzumace takových jídel stačí obden a kdykoliv během dne (nemusí být tedy podáváno současně s tabletami). Mezi taková jídla patří např. tlačenka, sulc apod. Zesílení účinku výrobku Chondrovit je z toho důvodu, že kůže obsahuje důležité látky, které jsou při výstavbě chrupavky potřeba (pro tvorbu osových proteinů), ale nejsou obsaženy v žádném komerčně prodávaném výrobku (v době psaní tohoto článku takový výrobek neznám). Aby nebyla informace špatně pochopena, je třeba zdůraznit, že předmětnými účinnými látkami z kůže jsou jiné, než mnohdy uváděný kolagen nebo želatina.

03-0128 chondrovit

Patří Chondrovit mezi léčiva?

Chondrovit a Chondrovit plus jsou přípravky z kategorie doplňků stravy. Patří mezi volně prodejné přípravky, které nejsou vázány na lékařský předpis. Jsou určeny pro osoby s projevy zatuhlosti kloubů, občasnými nebo trvalejšími bolestmi kloubů případně páteře a s diagnostikovanou artrózou.

Proč je Chondrovit vhodný při bolestech kloubů?

O kvalitě chrupavky rozhoduje její prostorová struktura. Čím kvalitněji je vytvořená, tím je chrupavka odolnější a snáší i vyšší a trvalejší zatížení. O kvalitě této prostorové struktury rozhoduje množství chondroitinsulfátu, který se do této struktury chemicky naváže. Čím více se ho dokáže navázat, tím je tato struktura trvanlivější a lépe funguje. Chondrovit vytváří podmínky, aby se nejen vytvořila kvalitní, pevná a odolná struktura s vysokým obsahem chondroitinsulfátu, ale také aby se dokázala tvořit co nejrychleji.

Jak chrupavka funguje?

Chrupavka vytváří jakousi prostorovou síťovinu, která je vyplněná tekutinou. Při stlačování chrupavky se dutiny zmenšují a tím se tekutina přesouvá z míst většího tlaku do míst s nižším tlakem. Současně struktura chrupavky vytváří tekutině určitý odpor a zpomaluje se tak její průtok. Po povolení tlaku se síťovina vrátí do svého původního tvaru a umožní tak opětovné nasátí vytlačené tekutiny. Celý systém pracuje podobně, jako tlumiče od auta. Složkou, která vlastně umožňuje tlumení, je tedy tekutina. Síťovina pouze zajišťuje, aby byla tekutina vhodným způsobem uzavřena a byl jí dovolen omezený pohyb v uzavřeném prostoru. Pokud se síťovina jakýmkoliv způsobem naruší, ztrácí schopnost tekutinu vázat a chrupavka ztrácí své požadované tlumící a kluzné vlastnosti.

Jaké je složení chrupavky?

Chrupavka má zvláštní prostorovou strukturu připomínající kartáč na čistění sklenic. Je tvořena dlouhým vláknem kyseliny hyaluronové (tato se tvoří z glukosaminu, který vzniká z krevního cukru glukózy), na které jsou připevněny jakési štětiny z osových proteinů. Navázání osových proteinů na kyselinu hyaluronovou však nevytvoří potřebnou prostorovou síťovinu, která by měla dostatečně malé dutinky a hlavně dokázala udržet tekutinu. Proto jsou ještě kolem každé štětiny navázány kratší vlákna z chondroitinsulfátu. Chondroitinsulfát má schopnost na sebe vázat vodu tak, aby nemohla prostor opustit a přitom však zůstala dostatečně pohyblivá. Je tedy tou rozhodující složkou chrupavky, která umožňuje její funkci. Ani osové proteiny, ani kyselina hyaluronová takovým způsobem vodu vázat nedokážou.

Rozhodující složkou je tedy chondroitinsulfát?

Kdyby byla chrupavka tvořena jen kyselinou hyaluronovou nebo jen komplexem kyseliny hyaluronové s osovými proteiny, nepracovala by tak, jak tělo potřebuje. Až teprve připojením chondroitinsulfátu na osový protein získá chrupavka potřebné vlastnosti. Bez chondroitinsulfátu to nejde, ale pokud se chondroitinsulfát nenaváže na osové proteiny, tak to fungovat také nebude. Jednoduše řečeno, musí tam být všechny 3 složky, rozhodující je však chondroitinsulfát. To i proto, že kyselinu hyaluronovou si tělo dokáže vyrobit poměrně snadno (tvoří ji přeměnou z krevního cukru), horší je to s osovými proteiny (musí být zajištěn přísun určitých aminokyselin) a nejsložitější (zejména u starších lidí) je to s chondroitinsulfátem.

Jak podpořit tvorbu osových proteinů?

Osové proteiny jsou tvořeny aminokyselinami a mají specifickou strukturu. Již dlouhou dobu se ví, že tepelně upravené kůže mají příznivý vliv na funkci kloubů. Protože kůže obsahují vysoký podíl kolagenu, předpokládalo se, že kolagen je tou složkou kůže, ze které osové proteiny chrupavky vznikají. Od té doby pokročila biochemie hodně dopředu a dnes se ví, že v kůži jsou obsaženy jiné látky, které tvorbu osových proteinů chrupavky podporují. Kolagen ovlivňuje činnost chrupavky pouze z asi 5%. To, co rozhoduje o funkci chrupavky, je navázaný chondroitinsulfát na osové proteiny. Volný chondroitinsulfát, i kdyby byl v chrupavce obsažen, nedokáže funkci chrupavky zajistit.

Efekt regenerace chrupavky při užívání chondroprotektivních přípravků je výraznější, pokud je současně strava obohacena o potraviny obsahující tepelně upravené kůže (tlačenka, huspenina, sulc apod.).

Jaký význam má protizánětlivá látka MSM?

Poškození struktury chrupavky vede k vyvolání obranné reakce a aktivaci imunitního systému. Naše tělo paradoxně nezná vnitřní obsah vlastních buněk, a pokud dojde při ztenčení chrupavčité vrstvy k následnému otírání kostí o sebe, tyto buňky se mohou rozbít. Jejich obsah se pak vylije do tělních tekutin, imunitní systém zaregistruje přítomnost pro něj neznámých látek a zaútočí na ně. Vzniká vnitřní zánět, který se obtížně léčí, protože tělo útočí na vlastní tkáň. Aby se potlačily procesy, které vedou k zánětu, přidávají se do přípravků určených k regeneraci chrupavky protizánětlivé látky.

MSM je vyhodnocena jako nejméně zátěžová látka (prakticky bez vedlejší reakce) a je v současné době odborníky považována za jednu z nejúčinnějších a nejbezpečnějších. Je však třeba zdůraznit, že MSM se nepodílí na regeneraci a tvorbě chrupavčité struktury, nestává se tedy součástí nově vytvářené chrupavky.

Jak může Chondrovit ovlivnit regeneraci chrupavky?

Speciální kombinace účinných látek obsažených v Chondrovitu pomáhá zajišťovat komplexní výživu chrupavky a ochranu kloubů. Působí proti úbytku chrupavky, podílí se na regeneraci kloubů, pomáhá obnovovat pohyblivost a tlumit zánět a otoky kloubů. Účinné látky se podílejí na metabolismu kostí a chrupavky, a tak umožňují obnovit obě základní funkce chrupavky - pružnost i kluznost, což vede k odstranění bolestivosti a ztuhlosti kloubů.

Chondrovit poskytuje komplexní péči pro bolavé a namáhané klouby i páteř s dlouhodobým účinkem.

Chondrovit může ovlivnit i zpevňování kostí?

Za určitých okolností ano. Obsahuje totiž všechny pomocné látky, které se na vstřebávání vápníku a výstavbě kostního minerálu podílí. Ovšem podíl vápníku je v Chondrovitu příliš malý. Pokud je však při užívání Chondrovitu zajištěn dostatečný přísun vápníku z jiného zdroje (například konzumací mléčných výrobků), tyto pomocné látky zajistí, aby takto přijatý vápník byl efektivně vstřebán a vznikl z něho plnohodnotný kostní minerál. V takovém případě užívání Chondrovitu zajišťuje nejen regeneraci chrupavky, ale příznivě ovlivňuje i procesy zpevňování kostí (lidově se tomu říká zabít dvě mouchy jednou ranou).

Související články

Osteoartróza

Struktura chrupavky

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.chondrovit.cz

www.drzdravicko.cz

www.kerbet.cz