Galenus

menostabil, menopauza

Co je Menostabil a jak působí?

Menostabil je čistě přírodní nehormonální doplněk stravy vhodný pro tlumení nepříjemných projevů souvisejících s nástupem menopauzy jako jsou návaly horka, pocení, bušení srdce, změny nálady, deprese, poruchy spánku a koncentrace. Menostabil díky svému složení působí příznivě nejen na fyzickou, ale i na duševní rovnováhu žen v období menopauzy. Je určen pro dlouhodobé užívání. Nezpůsobuje váhový přírůstek.

Je dodáván v balení po 100 kapslích, doporučené dávkování je 1 až 2 kapsle za den. Konzumace je přípustná před i po jídle, polknuté tablety je třeba zapít vodou nebo minerálkou. Při začínajících obtížích je vhodné po dobu přibližně 4 týdnů konzumovat 2 kapsle (1 + 1) ráno a večer. Později lze vyzkoušet použití jen jedné kapsle za den. Vzhledem k mechanismu působení látek obsažených v Menostabilu je vhodné dodržet stejnou dobu konzumace (je jedno, zda ráno nebo večer, ale pokud možno ve stejnou dobu).

03-0326 menostabil

Menostabil pomáhá zmírňovat příznaky menopauzy tím, že jsou do těla dodávány rostlinné látky (fytoestrogeny) s účinky podobnými ženským pohlavním hormonům - estrogenům. Jedná se o extrakty vybraných rostlin především jetele lučního (Trifolium pratense), smldince chlupatého (Dioscorea villosa) a anděliky čínské (Angelica sinensis). Mezi nejbohatší zdroj fytoestrogenů patří červený jetel, který obsahuje 4 izoflavony - daidzein, genistein, formononetin a biochanin A. Epidemiologické studie prokázaly, že 40 mg izoflavonů denně výrazně snižují klimakterické potíže a současně je toto množství prospěšné celkovému zdraví. Fytoestrogeny mají rovněž ochranný efekt na cévní a kardiovaskulární systém, mají pozitivní vliv na hustotu kostí a prsní tkáň.

Patří Menostabil mezi léčiva?

Menostabil je přípravek z kategorie doplňků stravy, který obsahuje vybrané standardizované extrakty rostlin. Patří mezi volně prodejné přípravky na přírodní bázi představující vhodnou alternativu ke klasické hormonální substituční terapii. Menostabil obsahuje standardizované extrakty rostlin s deklarovaným obsahem 40 mg izoflavonů v 1 kapsli.

Proč je Menostabil tak výhodný?

Jak už vyplývá z jeho názvu, Menostabil je určený ke stabilizaci hormonální nerovnováhy. Toho je dosaženo tak, že tělu jsou dodávány přírodní látky fytoestrogeny s účinky podobnými ženským pohlavním hormonům. Tyto látky pomáhají zmírnit nebo odstranit nepříjemné projevy menopauzy. Menostabil navíc obsahuje extrakt z třezalky tečkované ke zmírnění nespavosti, nervozity a úzkostných stavů. Účinnou látkou extraktu je hypericin, který podporuje metabolismus serotoninu, což příznivě ovlivňuje mozkové funkce bez vedlejších účinků.

Co jsou to fytoestrogeny?

Fytoestrogeny jsou rostlinné látky rozmanité chemické povahy, které mají základní vlastnost navozovat různě silný estrogenní účinek. Na rozdíl od živočišných estrogenů se však nejedná o steroidy, ale většinou jde o produkty fenylpropanového metabolismu. Největší praktický význam mají izoflavonoidy, flavonoidy, lignany, kumestany a stilbeny. Nejaktivnější fytoestrogeny jsou však izoflavony daidzein a genistein, které se nacházejí hlavně v bobovitých rostlinách, například v jeteli lučním.

Fytoestrogeny z jetele lučního a jejich účinky

Jetel luční (často označovaný jako červený jetel) roste na bohatých, suchých až mírně vlhkých půdách především na loukách, stráních, v příkopech nebo na okrajích cest. Tedy v místech s intenzivním slunečním svitem, což je nezbytnou podmínkou pro syntetické děje vedoucí k tvorbě účinných izoflavonů.

03-0325 červený jetel

Spektrum obsahových látek v jeteli je poměrně široké. Zahrnuje vedle již zmiňovaných flavonů i třísloviny a další fenolické látky, dále pak saponiny, organické kyseliny (především kyseliny salicylovou, šťavelovou, kumarovou a hroznovou), barviva, silice, salicytáty, menší množství bílkovin, některých vitamínů (A, C a částečně i B-komplex), z minerálních látek pak vápník, hořčík a také železo. Obsah flavonoidů a izoflavonoidů je poměrně vysoký a uvádí se obsah 1 až 2 % hm. v sušině. V kořenech je přibližně stejné množství jako ve stoncích a v listech, v květech je jejich obsah výrazně nižší.

V jeteli lučním jsou obsaženy předevšín genistein, daidzein, biochanin A a formononetin. Biochanin A (4-methoxyderivát genisteinu) a formononetin (4-methoxyderivát daidzeinu) představují methylované předstupně, které jsou v lidském těle, pravděpodobně v tlustém střevě, činností střevní mikroflóry metabolizovány na prakticky nejvýznamnější fytoestrogeny genistein (4,5,7-trihydroxyizoflavon) a daidzein (4,7-dihydroxyizoflavon).

 

03-0224 vzorce fytoestrogenů

 

Z glykozidů je významný genistin (genistein-7-glukozid) a trifolin (kvercetin-3-glukofuranozid), které jsou estrogenně aktivní až po metabolické přeměně. Obvykle k této přeměně dochází ve střevě jako důsledek metabolismu střevní mikroflóry. Dobře je popsán mechanismus konverze daidzeinu na S-equol, který je estrogenně ještě aktivnější.

Uvedené izoflavony jetele lučního jsou strukturálně podobné s 17β-estradiolem. Na jejich přítomnost reagují estrogenní, progesteronové a také androgenní receptory. Jejich afinita a tím vyvolaná odezva je různě intenzivní, což je zřejmě i důsledek jejich vyšší bezpečnosti v porovnání s klasickými přípravky s obsahem pohlavních hormonů.

 

03-0223 porovnání vzorců

 

Izoflavony poskytují i další výhody, zřetelně zlepšují prokrvení a nárůst tloušťky kůže, zvýšením tvorby kyseliny hyaluronové výrazně zlepšují hydrataci pokožky a zvyšují tvorbu kolagenních i elastických vláken. Pozitivní je i vliv na růst vlasů.

Měla by žena v období klimakteria změnit svůj způsob života?

V období klimakteria je nutné věnovat zvýšenou pozornost životosprávě a každou volnou chvilku se aktivně pohybovat. Neméně důležitý je také dostatek spánku a dodržování pitného režimu. Žena by se neměla zatěžovat stresem. První možností, jak se vypořádat s potížemi v klimakteriu, je hormonální terapie, kterou však nemůže podstoupit každá žena. Druhou možností jsou nejrůznější přírodní nehormonální preparáty, které jsou k dostání jako doplňky stravy. Přírodní a šetrné řešení klimakterických potíží poskytuje právě Menostabil.

Související články

Menstruační cyklus

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Kašparová M.: Fytoestrogeny z jetele lučního, Praktické lékárenství 2013, 9 (4-5).

Zajímavé stránky

Menostabil

Dr. Zdravíčko Vám radí

Hubnutí s Kerbetem