Galenus

přípravky pro posílení srdeční činnosti

Porovnání výhodnosti nákupu vybraných přípravků pro posílení srdeční činnosti

Zadání

Předmětem následujícího srovnání jsou výrobky určené pro podpoření srdeční činnosti. Hodnotícími kritérii je porovnání obsahu potřebných účinných látek a cena denní dávky.

Určení účinných látek

Činnost srdce je závislá na dostatečném přísunu látek poskytujících energii (laktát, glukóza a mastné kyseliny) a především na dodávce kyslíku. Aby srdeční buňky z dodaných živin dokázaly energii získat, musí proběhnout poměrně složité biochemické procesy. Tyto procesy jsou závislé na dodávce některých účinných látek.

Z informací uvedených v článku Energie pro srdce vyplývá, že o efektivnosti získávání energie rozhoduje mimo jiné množství ubichinonu (koenzym Q10) ve svalové buňce. O využití vázané energie pro svalovou práci zase do značné míry rozhoduje množství přítomného hořčíku.

Dalšími potřebnými látkami jsou pyridoxin (vitamín B6), kyanokobalamin (vitamín B12) a kyselina listová, které řídí rozklad energetických živin, trojmocný chróm, který zrychluje přesun glukózy z krve do svalových buněk a dále pak účinné antioxidanty tokoferol (vitamín E) a selen, které buňky chrání před škodlivými účinky volných radikálů.

Pro dospělého člověka s běžnými stravovacími návyky a běžnou denní fyzickou aktivitou jsou pro podpoření srdeční činnosti doporučena následující množství účinných látek (odhad potřeby doplnění k běžné potravě).

Klíčové účinné látky

Klíčovými účinnými látkami jsou draslík, koenzym Q10 (umožňují energii získat) a hořčík (umožňuje vyrobenou energii použít pro svalovou práci). Draslíku je v přijímané potravě nadbytek, proto není ani jeho obsah v posuzovaných výrobcích předmětem hodnocení.

Pro běžnou denní činnost je doporučená denní dávka koenzymu Q10 asi 20 mg, v případě hořčíku asi 100 mg. V případech oslabení organismu (infekce, nemoc, stav vyčerpanosti) nebo při výrazně zvýšené potřebě energie se doporučuje uvedená množství zdvojnásobit až ztrojnásobit.

Potřebné pomocné účinné látky

Pyridoxin (vitamín B6) - 2 mg za den

Kyanokobalamin (vitamín B12) - 1 μg za den

Kyselina listová - 200 μg

Chróm - 20 až 50 μg (individuální hodnota, hodně závisí na aktivitě inzulínu, diabetici potřebují více)

Tokoferol (vitamín E) - asi 10 mg

Selen - 20 až 30 μg

Posuzované výrobky

Výrobků určených pro srdce nebo s prevencí snižování rizika koronárních onemocnění je na trhu mnoho. Všechny výrobky, které jsou svým účinkem založené pouze na působení nenasycených mastných kyselin, nebyly do hodnocení zařazeny, neboť se jedná o zcela odlišný princip účinku. Hodnocení je zaměřeno především na přípravky s obsahem koenzymu Q10 a hořčíku, protože tyto dvě účinné látky mají zásadní vliv na činnost a výkonnost srdce.

Pro zajištění objektivnosti hodnocení jsou vedle obrázku uvedeny údaje převzaté z etikety výrobku nebo z internetových stránek výrobce, uvedené ceny jsou internetové (stránky výrobce, Lékárna.cz, Lékárna Diskont, Lékárna a léky, Léky na internetu) a je vždy uvedena nejnižší cena pro příslušné balení (25.08.2010).

Koenzym Q10 s hořčíkem

Koenzym Q10 s hořčíkem

Charakteristika:  
Obsah účinných látek v 1 kapsli: 15 mg koenzymu Q10, 400 mg laktátu hořečnatého (odpovídá 40 mg hořčíku)
Počet ks v balení: 60 kapslí
Cena balení: 155,- Kč / 60 kapslí
Doporučené denní dávkování: 2 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 2 kapslí je obsaženo: hořčík 80 mg (nižší, akceptovatelné), koenzym Q10 30 mg (vyšší, vyhovuje).

Výrobek neobsahuje účinné látky vitamín B6, vitamín B12, kyselinu listovou, trojmocný chróm, vitamín E a selen. Proto lze komplexní účinek na srdce očekávat pouze v případech, kdy je zajištěn dostatečný přísun všech těchto látek potravou.

Hodnotit přínos tohoto výrobku pro podpoření činnosti a ochranu srdečního svalu je obtížné, protože jeho účinek je hodně závislý na složení přijímané potravy. Z pohledu příjmu hořčíku i koenzymu Q10 lze hodnotit výrobek jako vyhovující, obohacení výrobku o výše uvedené aktivní látky by bylo výhodou. Účinnost výrobku je založena pouze na účinku koenzymu Q10 a hořčíku. Nemá vliv na podpoření přeměny živin (zisk aktivního vodíku), zrychlení transportu glukózy do svalu ani na antioxidační účinky (působení proti volným radikálům).

Cena denní dávky:

5,17 Kč za den

ProCard

ProCard

Charakteristika:  
Obsah účinných látek v 1 kapsli: 15 mg vitamínu E, 30 mg koenzymu Q10, EPA (ve formě rybího oleje) 250 mg, DHA (ve formě rybího oleje) 100 mg
Počet ks v balení: 60 kapslí
Cena balení: 386,- Kč / 60 kapslí
Doporučené denní dávkování: 2 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 2 kapslí je obsaženo: koenzym Q10 60 mg (vyšší), vitamín E 30 mg (vyšší), omega 3 nenasycené mastné kyseliny EPA 500 mg, DHA 200 mg.

Účinek výrobku je založen na účinku nenasycených mastných kyselin v kombinaci s koenzymem Q10 a s vitamínem E, proto musí být použita i výrazně vyšší dávka koenzymu Q10. Přínosem pro tento výrobek by bylo obohacení o selen, aby se mohl projevit naplno antioxidační účinek vitamínu E. Samozřejmě zcela chybí účinek hořčíku, který má pro srdce zásadní význam (jak bylo ale uvedeno, účinek výrobku je na jiném principu). Při používání tohoto přípravku by bylo žádoucí zajistit příjem hořčíku z jiného zdroje (např. použít další doplněk stravy obsahující hořčík).

Cena denní dávky:

12,87 Kč za den

Bioaktivní Q10 Super

Bioaktivní Q10 Super

Charakteristika: Při únavě, vyšší fyzické zátěži, výkonnostním sportu, vysokém tlaku, riziku kornatění tepen, onemocnění srdce atd.
Obsah účinných látek v 1 kapsli: 30 mg koenzymu Q10
Počet ks v balení: 60 kapslí
Cena balení: 637,- Kč / 60 kapslí
Doporučené denní dávkování: 1 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 1 kapsle je obsaženo: koenzym Q10 30 mg (vyhovuje).

Výrobek neobsahuje účinné látky hořčík, vitamín B6, vitamín B12, kyselinu listovou, trojmocný chróm, vitamín E a selen. Proto lze komplexní účinek na srdce očekávat pouze v případech, kdy je zajištěn dostatečný přísun všech těchto látek potravou.

Hodnotit přínos tohoto výrobku pro podpoření činnosti a ochranu srdečního svalu je obtížné, protože jeho účinek je hodně závislý na složení přijímané potravy. Z pohledu příjmu koenzymu Q10 lze hodnotit výrobek jako vyhovující. Účinnost výrobku je založena pouze na účinku koenzymu Q10.

Cena denní dávky:

10,62 Kč za den

Prokardin

Prokardin

Charakteristika: Vitamínově-minerální tablety pro správnou činnost srdce. Působí i proti svalovým křečím. Je vhodný nejen pro kardiaky, ale i pro lidi vystavené zvýšené fyzické a psychické zátěži, pro sportovce, pro seniory a osoby v rekonvalescenci.
Obsah účinných látek v 1 tabletě: hořčík 100 mg; koenzym Q10 20 mg; vitamín E 10 mg; vitamín B6 2 mg; vitamín B12 1,5 μg; kyselina listová 200 μg; selen 25 μg; chróm 20 μg
Počet ks v balení: 100 tablet
Cena balení: 367,- Kč / 100 tablet
Doporučené denní dávkování: 1 x 1 tableta

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 1 tablety je obsaženo: hořčík 100 mg (vyhovuje), koenzym Q10 20 mg (vyhovuje), vitamín B6 2 mg (vyhovuje), vitamín B12 1,5 μg (mírně vyšší, vyhovuje), kyselina listová 200 μg (vyhovuje), chróm 20 μg (vyhovuje), vitamín E 10 mg (vyhovuje), selen 25 μg (vyhovuje).

Výrobek má vyvážené složení všech potřebných účinných látek, mírně vyšší obsah vitamínu B12 není na závadu. Zajímavým řešením je kombinace mléčnanu hořečnatého a oxidu hořečnatého, čímž výrobce docílil efektu postupného vstřebávání hořčíku (dlouhodobější účinek hořčíku).

U výrobku lze předpokládat navíc efekt uvolňování svalového napětí při bolestech hlavy, pokud se použijí současně 2 tablety (odpovídající obsah hořčíku a současně i jeho dobrý poměr ve vztahu k obsahu vitamínů B a chrómu). Výrobek by tedy mohl nalézt uplatnění i při některých formách migrény.

Cena denní dávky:

3,67 Kč za den

Centrum AZ s Multi-Efektem

Centrum AZ s Multi-Efektem

Charakteristika: Zdokonalený doplněk stravy nabízí nejucelenější škálu vitamínů a minerálů a navíc esenciální mikroprvky a lutein.
Obsah účinných látek v 1 tabletě: vitamín A 800 µg; lutein 500 µg; vitamín E 15 mg; vitamín C 100 mg; vitamín K1 30 µg; vitamín B1 1,4 mg; vitamín B2 1,75 mg; vitamín B6 2 mg; vitamín B12 2,5 µg; vitamín D 5 µg; biotin 62,5 µg; kyselina listová 200 µg; niacin 20 mg; kyselina pantothenová 7,5 mg; vápník 162 mg; fosfor 125 mg; hořčík 100 mg; draslík 40 mg; chlorid 36,3 mg; jód 100 µg; měď 500 µg; mangan 2 mg; chrom 40 µg; molybden 50 µg; selen 30 µg; zinek 5 mg; železo 5 mg
Počet ks v balení: 30 tablet
Cena balení: 190,- Kč / 30 tablet
Doporučené denní dávkování: 1 x 1 tableta

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 1 tablety je obsaženo: hořčík 100 mg (vyhovuje), vitamín B6 2 mg (vyhovuje), vitamín B12 2,5 μg (mírně vyšší, vyhovuje), kyselina listová 200 μg (vyhovuje), chróm 40 μg (vyhovuje), vitamín E 15 mg (vyhovuje), selen 30 μg (vyhovuje).

Výrobek neobsahuje účinnou látku koenzym Q10. Jedná se o polyvalentní výrobek s širokým spektrem účinku. Z pohledu ostatních účinných látek důležitých pro srdce má vyvážené složení. Obsah dalších přítomných látek není předmětem hodnocení, jejich zařazení do výrobku je ale hodnoceno jako přínosné. Při používání tohoto přípravku pro posílení srdeční činnosti by bylo žádoucí zajistit příjem koenzymu Q10 z jiného zdroje.

Přestože výrobek obsahuje prakticky stejné obsahy případně poměry hořčíku, vitamínů B a chrómu (ve srovnání s přípravkem Prokardin), nedoporučuje se v případě bolestivosti hlavy jednorázově konzumovat 2 tablety (s ohledem na obsah některých dalších aktivních látek). Efekt by mohl být právě opačný.

Cena denní dávky:

6,33 Kč za den

CALIBRUM PROFI

CALIBRUM PROFI

Charakteristika: Calibrum Profi je speciální multivitamín s důrazem na adaptogen (schizandru chinensis), vitamíny skupiny B, antioxidanty a lutein.
Obsah účinných látek v 1 kapsli: vitamín A 300 µg; lutein 4 mg; vitamín E 30 mg; vitamín C 150 mg; vitamín K1 50 µg; vitamín B1 3,8 mg; vitamín B2 4 mg; vitamín B6 5 mg; vitamín B12 2,5 µg; vitamín D 5 µg; biotin 30 µg; kyselina listová 400 µg; niacin 40 mg; kyselina pantothenová 10 mg; hořčík 60 mg; jód 150 µg; měď 500 µg; mangan 2 mg; chrom 50 µg; selen 50 µg; zinek 10 mg; železo 5 mg; schizandra chinensis 80 mg; beta karoten 2 mg
Počet ks v balení: 30 kapslí
Cena balení: 423,- Kč / 30 kapslí
Doporučené denní dávkování: 1 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 1 kapsle je obsaženo: hořčík 60 mg (nižší), vitamín B6 5 mg (vyšší, akceptovatelné), vitamín B12 2,5 μg (vyšší, vyhovuje), kyselina listová 400 μg (vyšší, akceptovatelné), chróm 50 μg (vyhovuje), vitamín E 30 mg (vyšší, akceptovatelné), selen 50 μg (vyšší).

Výrobek neobsahuje účinnou látku koenzym Q10. Hořčík je obsažen ve významně nižším množství. Jedná se o polyvalentní výrobek s širokým spektrem účinku. Z pohledu ostatních účinných látek důležitých pro srdce má vyvážené složení, obsahy jsou však vyšší. Obsah dalších přítomných látek není předmětem hodnocení, jejich zařazení do výrobku je ale hodnoceno jako přínosné. Při používání tohoto přípravku pro posílení srdeční činnosti by bylo žádoucí zajistit příjem koenzymu Q10 z jiného zdroje.

Vzhledem k vyšším obsahům některých účinných látek je třeba dodržet doporučení výrobce a konzumovat výrobek během jídla a zapít větším množstvím tekutiny.

Cena denní dávky:

14,10 Kč za den

Multi plus

Multi plus

Charakteristika: Vitamínově-minerální tablety s koenzymem Q10.
Obsah účinných látek v 1 tabletě: koenzym Q10 10 mg; vitamín E 10 mg; vitamín B1 1,4 mg; vitamín B2 1,6 mg; vitamín B6 2 mg; vitamín B12 1,5 µg; vitamín D 5 µg; kyselina listová 500 µg; niacin 18 mg; kyselina pantothenová 6 mg; vápník 50 mg; hořčík 30 mg; měď 400 µg; mangan 1 mg; chrom 5 µg; selen 10 µg; zinek 5 mg; železo 5 mg; molybden 20 μg; beta karoten 3 mg
Počet ks v balení: 100 tablet
Cena balení: 361,- Kč / 100 tablet
Doporučené denní dávkování: 2 x 1 tableta

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 2 tablet je obsaženo: hořčík 60 mg (nižší), koenzym Q10 20 mg (vyhovuje), vitamín B6 4 mg (vyšší, akceptovatelné), vitamín B12 3 μg (vyšší, akceptovatelné), kyselina listová 1000 μg (vysoký), chróm 10 μg (nižší, akceptovatelné), vitamín E 20 mg (vyšší, akceptovatelné), selen 20 μg (vyhovuje).

Hořčík je obsažen ve významně nižším množství. Jedná se o polyvalentní výrobek s širokým spektrem účinku. Z pohledu ostatních účinných látek důležitých pro srdce má celkem vyvážené složení, v některých případech jsou však obsahy vyšší (akceptovatelné). Obsah dalších přítomných látek není předmětem hodnocení, jejich zařazení do výrobku je ale hodnoceno jako přínosné. Při používání tohoto přípravku pro posílení srdeční činnosti by bylo žádoucí zajistit vyšší příjem hořčíku. Výrobek je spíše sestaven na celkové posílení výkonnosti organismu.

Cena denní dávky:

7,22 Kč za den

 

Související články

Víte, kolik zaplatíte za účinnou denní dávku?