Galenus

Přípravky, doplňky stravy, vlasy

Porovnání výhodnosti nákupu vybraných přípravků pro zlepšení kvality vlasů

Zadání

Předmětem následujícího srovnání jsou výrobky určené pro zlepšení kvality vlasů a podpoření jejich růstu.

Určení účinných látek

Z informací uvedených v článku Struktura vlasu vyplývá, že o kvalitě vlasu rozhoduje keratin. Čím více ho buňky vlasu dokážou vytvořit a čím více obsahuje sirných můstků, tím jsou vlasy pevnější, lesklejší a tím více jsou schopny odolávat mechanickému zatěžování a působení vlasové kosmetiky.

Keratin je vytvářen ze všech základních aminokyselin. Při zajištění kvalitní stravy je zajištěn i příjem odpovídajícího množství všech aminokyselin, kromě aminokyseliny cysteinu. Pokud neobsahuje přijímaná potrava alespoň 1 vejce denně, je cystein limitující aminokyselinou a je tedy klíčovou účinnou látkou. Současně s cysteinem je vhodné dodat i další sirnou aminokyselinu methionin.

Dalšími potřebnými účinnými látkami jsou vitamíny biotin, kyselina pantothenová a pyridoxin. Z minerálních prvků je rozhodující zinek, současně však musí být zajištěn i příjem adekvátního množství vápníku a hořčíku.

Na kvalitu vlasu má pozitivní vliv vodorozpustný křemík a jeho přítomnost v doplňku stravy je žádoucí. Nedostatek aminokyselin se projeví na kvalitě vlasů mnohonásobně více, než například nedostatek biotinu, kyseliny pantothenové, zinku nebo pyridoxinu. Vliv ostatních vitamínů a prvků je ve srovnání s aminokyselinami velmi malý.

Pro dospělého člověka s běžnými stravovacími návyky a běžnou denní fyzickou aktivitou jsou pro podpoření růstu vlasů a zlepšení jejich kvality doporučena následující množství účinných látek (odhad potřeby doplnění k běžné potravě).

Klíčové účinné látky

Klíčovou účinnou látkou je cystein (nebo ve formě cystinu) - cca 150 mg za den, nutno rozdělit na dvě části s odstupem nejméně 4 hodin. Při příjmu čistého cysteinu (nebo cystinu) v množství nad 80 mg v dávce dochází totiž ke zvýšenému odbourávání na látky, které nelze pro tvorbu keratinu využít. Využitelný podíl cysteinu se tak paradoxně snižuje na hodnoty, které již pro efektivní tvorbu keratinu nemusí stačit.

Aby mělo tělo dostatek cysteinu pro tvorbu keratinu, doporučuje se podávat současně s cysteinem i další sirnou aminokyselinu methionin. Z methioninu si totiž tělo dokáže cystein vytvářet a tím dorovnávat případný nedostatek (methionin je prekurzorem cysteinu). Doporučená dávka je cca 300 mg methioninu za den, opět rozdělená na dvě části.

Potřebné pomocné účinné látky

Zinek - asi 15 mg za den (vhodné současně dodat 150 mg vápníku a 60 mg hořčíku).

Biotin (vitamín H) - asi 150 μg za den.

Kyselina pantothenová - 15 až 20 mg za den. Při vyšším příjmu jsou podporovány procesy přeměny aminokyselin. Pro tělo zcela fyziologická reakce, ovšem tím se může omezit dosažení žádaného cíle, který se od výrobku očekává (tzn. podpoření tvorby keratinu).

Pyridoxin (vitamín B6) - 2 mg za den.

Vodorozpustný křemík - přibližně 6 až 8 mg za den.

Posuzované výrobky

Pro zajištění objektivnosti hodnocení jsou pod obrázkem uvedeny údaje převzaté z etikety výrobku nebo z internetových stránek výrobce, uvedené ceny jsou internetové (Lékárna.cz, Lékárna Diskont, Lékárna a léky) a je vždy uvedena nejnižší cena pro příslušné balení (04.02.2010).

Revalid

Revalid

Charakteristika: Směs látek přírodního původu - aminokyselin a vitamínů, rostlinných výtažků a stopových prvků, podporuje růst vlasů i nehtů. Má příznivý vliv na jejich kvalitu.
Obsah účinných látek v 1 tabletě/kapsli: cystin 50 mg; methionin 100 mg; zinek 2 mg; pantothenan vápenatý 50 mg; pyridoxin 10 mg; thiamin 1,5 mg; PABA 20 mg; železo 2 mg; měď 0,5 mg; extrakt ze zlatého prosa 50 mg; extrakt z obilných klíčků 50 mg; pivovarské kvasnice 50 mg
Počet ks v balení: kapsle v blistrech po 10 ks, balení po 30, 120 a 270 kapslích
Cena balení: 184,- Kč/30 cpsl.; 575,- Kč/120 cpsl.; 1.150,- Kč/270 cpsl.
Doporučené denní dávkování: 3 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 3 kapsle je obsaženo: 150 mg cystinu (vyhovuje), 300 mg methioninu (vyhovuje), zinek 6 mg (obsah by mohl být vyšší, akceptovatelné), biotin neobsahuje, pantothenan 150 mg (tímto množstvím se zařazuje mezi léčivé přípravky), pyridoxin 30 mg (tímto množstvím se zařazuje mezi léčivé přípravky), křemík neobsahuje.

Pozitivně je hodnocen přídavek PABA (kyselina para aminobenzoová) pro podpoření tvorby melaninů.

Zařazení thiaminu má zřejmě souvislost s vysokým obsahem pantothenanu, jinak se jedná o vitamín s dostatečným obsahem v potravě.

Železo a měď není třeba hodnotit, jejich vliv na tvorbu keratinu je malý. Při pokusech na zvířatech byly sice zaznamenány poruchy tvorby srsti, týkalo se to však případu dlouhodobě uměle vytvořeného úplného deficitu zinku, železa a mědi. Běžná potrava obsahuje dostatečné množství železa i mědi, které pro tento účel stačí. Oba prvky mají význam především při krvetvorbě. Zařazení obou prvků je spíše pojistkou, zejména pro anemické případy (tyto obsahy však anémii nevyřeší).

Důvod zařazení rostlinných extraktů není dostatečně jasný. Jako zdroj aminokyselin nemají zásadnější význam, neboť při uvedeném množství je obsah takto přijatých aminokyselin nižší než např. při konzumaci 1 rohlíku (srovnání podle analytických rozborů). Také obsahy stopových prvků jsou při uvedeném množství zanedbatelné ve srovnání s příjmem potravou. Není nám známo, které další látky potenciálně obsažené v těchto extraktech by mohly mít zásadní vliv na tvorbu keratinu (předmětem tohoto hodnocení není případný vliv na pleť).

Pivovarské kvasnice jsou především zdrojem komplexu vitamínů skupiny B (lze předpokládat, že zajišťují i přísun biotinu). Co se týče základních aminokyselin, je případný přísun z množství 150 mg pivovarských kvasnic na den zanedbatelný ve srovnání s jejich příjmem v potravě. Kvasnice obsahují nukleotidy a některé zvláštní aminokyseliny, význam těchto látek je však při tvorbě keratinu malý. Přesto je zařazení pivovarských kvasnic hodnoceno pozitivně, protože některé látky obsažené v pivovarských kvasnicích podporují dělení kmenových buněk ve vlasovém váčku.

Výrobek je registrován jako léčivý přípravek, proto má i vysoké hodnoty vitamínů. Důvod použití těchto vysokých dávek není znám.

Celkově je složení výrobku dobré, zařazení vodorozpustného křemíku by bylo přínosem. Vhodné by bylo i zařazení adekvátního množství vápníku a hořčíku, výrobce zřejmě předpokládá současný dostatečný příjem z potravy. Vzhledem k vysokému obsahu některých vitamínů by měla být strava bohatší na bílkoviny. Aplikace tohoto přípravku je v kategorii léčivých a měl by se tedy používat podle pokynů ošetřujícího lékaře. Vzhledem k vysokému obsahu pyridoxinu by těhotné ženy, diabetici a lidé trpící Parkinsonovou chorobou měli použití tohoto přípravku konzultovat se svým lékařem.

Cena denní dávky Revalidu:

18,40 Kč za den (balení 30 cpsl.); 14,37 Kč za den (balení 120 cpsl.); 12,78 Kč za den (balení 270 cpsl.)

Revitalon

Revitalon

Charakteristika: Čistě přírodní přípravek na oslabené vlasy působící proti vypadávání vlasů a jejich řídnutí. Účinně působí na vlasy, proti roztřepeným konečkům. Zabraňuje lámání nehtů a příznivě ovlivňuje vzhled pleti.
Obsah účinných látek v 1 tabletě/kapsli: cystin 50 mg; methionin 100 mg; zinek 5 mg; kyselina pantothenová 13,33 mg; pyridoxin (vitamín B6) 3,33 mg; thiamin (vitamín B1) 1,5 mg; kyselina listová 0,066 mg; vitamín C 33,33 mg; PABA 20 mg; železo 4,6 mg; měď 0,5 mg; extrakt ze zlatého prosa 50 mg; extrakt z obilných klíčků 50 mg
Počet ks v balení: kapsle v blistrech po 15 ks, balení po 30, 60 a 120+30 kapslích
Cena balení: 132,- Kč/30 cpsl.; 254,- Kč/60 cpsl.; 505,- Kč/120+30 cpsl.
Doporučené denní dávkování: 3 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 3 kapsle je obsaženo: 150 mg cystinu (vyhovuje), 300 mg methioninu (vyhovuje), zinek 15 mg (vyhovuje), biotin neobsahuje, kyselina pantothenová 40 mg (dost vysoký obsah, jedná se o nejvyšší přípustné množství v denní dávce povolené pro doplňky stravy), pyridoxin 10 mg (dost vysoký obsah, jedná se o nejvyšší přípustné množství v denní dávce povolené pro doplňky stravy), křemík neobsahuje.

Pozitivně je hodnocen přídavek PABA.

Zařazení thiaminu má zřejmě souvislost s vysokým obsahem biotinu a kyseliny pantothenové, jinak se jedná o vitamín s dostatečným obsahem v potravě.

Železo, měď, kyselinu listovou a vitamín C není třeba hodnotit, jejich vliv na tvorbu keratinu je malý. Mají především význam při krvetvorbě. Vitamín C v uvedeném množství působí především jako redukční činidlo ve vztahu k vyššímu obsahu železa. Nabízí se i možnost jeho účasti při tvorbě kolagenu kůže, vzhledem k současné aplikaci se železem a mědí bude však tento efekt výrazně snížen. Kyselina askorbová se totiž v přítomnosti kationtů kovů železa a mědi v roztoku rozkládá.

Posouzení zařazení extraktů je stejné jako u Revalidu.

Výrobek je složením nápadně podobný Revalidu.

Celkově lze považovat složení výrobku za dobré s otazníkem. Výrobek je schválen jako doplněk stravy. Otazníkem zůstává vysoký obsah kyseliny pantothenové a pyridoxinu, které jsou v doporučené dávce 3 kapsle na hranici nejvyššího přípustného množství v denní dávce. Pokud se k tomu přičte podíl z potravy, bude toto nejvyšší přípustné množství překročeno a pak by měl být zřejmě výrobek používán s vědomím ošetřujícího lékaře (jedná se pak o množství z kategorie léčivých dávek a navíc je doporučováno dlouhodobější pravidelné užívání). Pokud by však byla denní dávka snížena na 2 kapsle, byl by obsah cysteinu a methioninu nízký. Překvapující je, že výrobek neobsahuje biotin. Zařazení vodorozpustného křemíku by bylo přínosem. Vhodné by bylo i zařazení adekvátního množství vápníku a hořčíku, výrobce opět zřejmě předpokládá současný dostatečný příjem z potravy. Vzhledem k vyššímu obsahu pyridoxinu se doporučuje těhotným ženám, diabetikům a lidem trpícím Parkinsonovou chorobou použití tohoto přípravku konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Cena denní dávky Revitalonu:

13,20 Kč za den (balení 30 cpsl.); 12,70 Kč za den (balení 60 cpsl.); 10,10 Kč za den (balení 120+30 cpsl.)

Viaderm

Viaderm

Charakteristika: Viaderm obsahuje vyvážený poměr klinicky ověřených látek pro lesklé a pružné vlasy, krásnou pleť a pevné nehty. Důležité vitamíny, minerály a přírodní extrakty ve Viadermu působí na rozdíl od kosmetiky zevnitř, a proto dlouhodobě.
Obsah účinných látek v 1 tabletě/kapsli: vitamín A 380 μg; kyselina pantothenová 3 mg; pyridoxin 2 mg; vitamín C 30 mg; vitamín E 10 mg; biotin 150 μg; selen 30 μg; zinek 10 mg; PABA 2,5 mg; beta - karoten 1,5 mg; lykopen 2 mg; pupalka dvouletá (olej) 100 mg; přeslička rolní (extrakt 5:1) 50 mg; rybí olej (EPA 18%, DHA 12%) 50 mg; rybí proteiny (prášek) 60 mg
Počet ks v balení: v blistrech po 10 ks, balení po 30 a 50 kapslích
Cena balení: 196,- Kč/30 cpsl.; 308,- Kč/50 cpsl.
Doporučené denní dávkování: 2 x 1 kapsle

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 2 kapsle je obsaženo: 760 μg vitamínu A, 6 mg kyseliny patothenové (mírně nižší, akceptovatelné), 4 mg pyridoxinu (mírně vyšší, vyhovuje), 60 mg vitamínu C, 20 mg vitamínu E, 300 μg biotinu (vyšší, akceptovatelné), 60 μg selenu, 20 mg zinku (vyhovuje), 5 mg PABA , 3 mg beta - karotenu, 4 mg lykopenu, 200 mg oleje pupalky dvouleté, 100 mg extraktu přesličky rolní (není uvedeno, kolik obsahuje křemíku), 100 mg rybího oleje a 120 mg prášku rybích proteinů. Výrobek není obohacen klíčovou účinnou látkou cysteinem ani jeho prekurzorem methioninem.

Pozitivně je hodnoceno zařazení PABA, její obsah je však poměrně nízký.

Obsah a přítomnost vitamínů A, E, C, beta - karotenu, selenu, lykopenu, pupalky dvouleté a rybího oleje není třeba hodnotit, jejich vliv na tvorbu keratinu je malý. Mají vliv především na kvalitu pokožky.

Opodstatnění bude mít užívání tohoto výrobku v případech, kdy bude zajištěn dostatečný příjem aminokyselin (především sirných) běžnou potravou. To vyžaduje prakticky denní konzumaci vajec nebo většího množství masa. Teprve při splnění této podmínky se mohou uplatnit látky obsažené v tomto výrobku pro podpoření růstu a zlepšení kvality vlasů. Vliv aminokyselin dodaných ve 120 mg rybích proteinů je zanedbatelný ve srovnání s množstvím přijatým běžnou stravou (jedno sousto jakéhokoliv masa obsahuje mnohem více kterékoliv základní aminokyseliny, než může být obsaženo v uvedených 120 mg rybího proteinu). Důvod zařazení této složky do výrobku neznáme.

Složením je výrobek spíše zaměřen na posílení regeneračních procesů v pokožce. I v tomto případě však platí, že musí být z běžné potravy zajištěn dostatečný přísun aminokyselin. Pro regeneraci kůže však cystein není klíčovou účinnou látkou a všechny potřebné aminokyseliny lze z potravy získat v potřebném množství.

Hodnotit přínos tohoto výrobku pro podpoření růstu vlasů a zlepšování jejich kvality je obtížné, protože jeho účinnost je silně závislá na složení přijímané potravy. Pokud bude zajištěn dostatečný přísun potřebných aminokyselin, lze očekávat příznivý efekt. Pokud však tyto aminokyseliny nebudou k dispozici, nemají z čeho vlasové buňky keratin tvořit a efekt bude zřejmě sporný.

Cena denní dávky Viadermu:

13,07 Kč za den (balení 30 cpsl.); 12,32 Kč za den (balení 50 cpsl.)

Capimin

Capimin

Charakteristika: Capimin je doplněk stravy s vyváženou kombinací účinných látek, které zajišťují komplexní výživu vlasů a nehtů, a tím pomáhají zlepšovat jejich kvalitu, vzhled a růst. Capimin se podílí na posílení vlasů a zpevnění nehtů, pomáhá zabraňovat jejich padání, štěpení a lámání a pomáhá odstraňovat bílé skvrny na nehtech.
Obsah účinných látek v 1 tabletě/kapsli: cystin 75 mg; methionin 150 mg; zinek 7,5 mg; vápník 75 mg; hořčík 30 mg; biotin 75 μg; kyselina pantothenová 10 mg; pyridoxin 1 mg; PABA 30 mg; extrakt přesličky rolní (7% křemíku) 50 mg; přírodní multiminerální komplex Aquamin 80 mg
Počet ks v balení: 100 tablet
Cena balení: 325,- Kč/100 tbl.
Doporučené denní dávkování: 2 x 1 tableta

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 2 tablety je obsaženo: 150 mg cystinu (vyhovuje), 300 mg methioninu (vyhovuje), zinek 15 mg (vyhovuje), vápník 150 mg (vyhovuje ve vztahu k obsahu zinku); hořčík 60 mg (vyhovuje ve vztahu k obsahu zinku); biotin 150 μg (vyhovuje), kyselina pantothenová 20 mg (vyhovuje), pyridoxin 2 mg (vyhovuje), křemík 7 mg (vyhovuje), PABA 60 mg; přírodní multiminerální komplex Aquamin 160 mg.

Pozitivně je hodnocen přídavek PABA.

Stopové prvky z Aquaminu nejsou předmětem hodnocení. Zařazením komplexu Aquamin výrobce reagoval na získané výsledky analytických rozborů vlasů, které ukazují na význam celé řady netypických stopových prvků při růstu vlasů a nehtů, i když mnoho z těchto procesů zatím zůstává neobjasněno. Podle dostupných údajů obsahuje přírodní multiminerální komplex Aquamin více než 70 různých prvků (analyticky stanoveno). Zařazení tohoto komplexu do výrobku je ale považováno za přínosné.

Výrobek je registrován jako doplněk stravy a má velice dobře vyvážený poměr klíčových i pomocných účinných látek. Jeho složení je dobré. Určitou nevýhodou je velikost tablety (nutná daň za vysoký obsah účinných látek). Tento nedostatek výrobce vyřešil rýhováním tablety, díky tomu lze tabletu pohodlně rozpůlit a polknout po částech.

Cena denní dávky Capiminu:

6,50 Kč za den

Biosil plus

Biosil plus

Charakteristika: Vitamíny a minerální látky pro krásnou pleť, vlasy a nehty.
Obsah účinných látek v 1 tabletě/kapsli: biotin 150 μg; kyselina pantothenová 6 mg; zinek 7,5 mg; oxid křemičitý 15 mg
Počet ks v balení: 60 tablet
Cena balení: 57,- Kč/60 tablet
Doporučené denní dávkování: 2 x 1 tableta

Zhodnocení:

V doporučené denní dávce 2 tablety je obsaženo: 300 μg biotinu (vyšší, akceptovatelné), 12 mg kyseliny pantothenové (mírně nižší, akceptovatelné), 15 mg zinku (vyhovuje), 30 mg oxidu křemičitého - odpovídá cca 7 mg křemíku (vyhovuje).

Výrobek neobsahuje klíčové účinné látky cystein, methionin a pomocnou účinnou látku pyridoxin. Proto lze pozitivní efekt očekávat pouze v případech, kdy je zajištěn dostatečný přísun všech těchto látek potravou. Výhodou by bylo i zajištění příjmu adekvátního množství vápníku a hořčíku, aby byla dosažena odpovídající účinnost zinku.

Hodnotit přínos tohoto výrobku pro podpoření růstu vlasů a zlepšování jejich kvality je obtížné, protože jeho účinnost je hodně závislá na složení přijímané potravy. Protože je účinek pyridoxinu limitován jeho příjmem potravou, vznikají zvýšené nároky i na příjem jiných aminokyselin, které by si jinak tělo bylo schopno v dostatečném množství vyrobit samo (skupina podmíněně esenciálních aminokyselin). Potrava by měla proto být bohatá na maso a vejce. Při nevyváženém příjmu aminokyselin (nedostatku sirných a podmíněně esenciálních aminokyselin) se může paradoxně projevit i negativní stránka příjmu vysoké dávky biotinu. Biotin totiž stimuluje procesy přeměny sacharidů na mastné kyseliny. Laicky řečeno, z přijímaných cukrů a škrobů (moučné výrobky a sladkosti) stimuluje nadbytek biotinu tvorbu tuků a jejich následné ukládání do tukové tkáně.

Biosil plus lze považovat spíše za vhodný doplněk k jiným výrobkům, které mají nižší obsah látek obsažených v Biosilu plus. Například Revalid a Revitalon postrádají křemík a biotin. Určitým problémem by však bylo dosažení vysoké dávky kyseliny pantothenové a zinku. Proto by tento způsob použití měl být nejprve konzultován s ošetřujícím lékařem. Při nedostatečném příjmu aminokyselin nebude zřejmě účinek Biosilu plus na vlasy dostatečně průkazný.

Cena denní dávky Biosilu plus:

1,94 Kč za den

 

Související články

Víte, kolik zaplatíte za účinnou denní dávku?