Galenus

prostabil, prostata

Co je Prostabil a jak působí?

Prostabil je čistě přírodní doplněk stravy vhodný pro komplexní péči o prostatu. Prostabil je určen mužům ve středním a starším věku, které obtěžuje časté močení, slabý proud moči a nedokonalé vyprazdňování močového měchýře.Tyto obtíže mohou souviset se zvětšenou prostatou. Jsou to především přírodní látky obsažené v extraktu z plodu trpasličí palmy, slivoně africké a vrbovky malokvěté s vysokým obsahem mastných kyselin a fytosterolů, které příznivě působí při potížích souvisejících se zvětšenou prostatou. Díky protizánětlivým účinkům použitých rostlin také příznivě působí na močový měchýř.

Prostabil je určen pro dlouhodobé užívání. Je dodáván v balení po 100 kapslích, doporučené dávkování je 1 až 2 kapsle za den. Konzumace se doporučuje po hlavním jídle, nejlépe po snídani. Pokud se užívají 2 kapsle, pak 1 + 1 (po snídani a po večeři). Polknuté kapsle je třeba zapít vodou nebo minerálkou. Doporučuje se dodržet pravidlo, že se kapsle konzumují ve stejnou denní dobu.

03-0334 prostabil

Patří Prostabil mezi léčiva?

Prostabil je přípravek z kategorie doplňků stravy, který obsahuje vybrané standardizované extrakty rostlin, vitamíny a minerály. Patří mezi volně prodejné přípravky na přírodní bázi a představuje vhodné řešení při počínajících nebo mírnějších problémech souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty. Vzhledem k volné dosažitelnosti tohoto preparátu je třeba apelovat na osvětu mužů, aby nepodceňovali své obtíže a v prvé řadě podstoupili urologické vyšetření, aby se vyloučilo závažnější onemocnění.

Jak funguje prostata?

Prostata je žláza o velikosti kaštanu, která je součástí mužského pohlavního ústrojí. Nachází se mezi močovým měchýřem a pánví. Žláza produkuje tekutinu, která se mísí se spermatem a má velký význam pro životnost a pohyblivost spermií.

 

03-0336 prostata

Přibližně kolem 50. roku dochází často ke změnám v rovnováze mezi ženskými a mužskými hormony. Tím se také mění růstové faktory v prostatě a důsledkem toho je růst části prostaty. Na zvětšení prostaty se podílí testosteron a jeho aktivnější metabolit dihydrotestosteron. Zvětšení prostaty způsobuje její tlačení na močovou trubici, což má za následek bolesti a problémy s inkontinencí.

Proč je Prostabil tak výhodný?

Prostabil obsahuje extrakty z trpasličí palmy, vrbovky malokvěté a slivoně africké s vysokým obsahem mastných kyselin a fytosterolů (především sitosterolů), které pravděpodobně působí proti hyperaktivitě 5-alfa reduktázy. Ta se uplatňuje při přeměně testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je jednou z hlavních příčin zvětšování prostaty a vypadávání vlasů. Těmto rostlinám se rovněž připisují i protizánětlivé účinky, proto příznivě působí i na močový měchýř, mají minimální vedlejší účinky a nesnižují kvalitu sexuálního života.

Co obsahují extrakty z rostlin?

Vlastních účinných látek obsažených v rostlinných extraktech je celá řada a ne všechny jsou dosud známy a definovány. Mezi prokázané patří rostlinné oleje, volné mastné kyseliny, fytoestrogeny a triterpeny. Především pak sitosteroly a volné mastné kyseliny jsou považovány za vlastní účinné látky.

Trpasličí palma (Serenoa repens) je malá plevelná palma rostoucí v subtropech. Pro výrobu extraktu se používají plody, které obsahují volné a esterifikované mastné kyseliny, triglyceridy, fytosteroly , flavonoidy a polysacharidy. Z mastných kyselin jsou zajímavé kyseliny kaprylová, laurová, palmitová, olejová, myristová a stearová. Všechny tyto kyseliny se v plodech vyskytují i ve formě esterů. Z fytosterolů jsou významné především β-sitosterol, stigmasterol, kampesterol a daucosterol.

Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) obsahuje fenolické látky (ellagenové třísloviny, oenotherin B), flavonoidy (myricitin), triterpeny a steroly.

Slivoň africká (Pygeum afrikanum) je strom deštných pralesů a jeho kůra je bohatá na fytosteroly. Obsahuje hlavně β-sitosterol, β-sitosteron, pentacyklické triterpeny (především kyseliny oleanová a ursulová) a estery kyseliny ferulové (n-docosanol a n-tetracosanol).

 

03-0335 fytosteroly

 

Popis mechanismu působení uvedených účinných látek není jednotný. Předpokládá se, že inhibují vytváření globulinu, který na sebe váže ženské pohlavní hormony. Tato inhibice se někdy označuje jako estrogenní efekt. Také se předpokládá, že se na androgenní receptory vážou fytosteroly a tím blokují navazování testosteronu. Tento mechanismus se označuje jako antiandrogenní efekt. Rostlinné flavonoidy a fytoestrogeny blokují činnost cyklooxygenázy, lipoxygenázy a fosfolipázy A2. Tato enzymatická inhibice vyústí v pokles tvorby metabolitů kyseliny arachidonové a tím se snižuje syntéza prostaglandinu E2. V souvislosti s tím je také popisován supresivní účinek na tvorbu leukotrienů neutrofily. Zajímavým účinkem se vyznačují látky obsažené v trpasličí palmě. Mají schopnost inhibovat enzym 5-alfa-reduktázu, tím klesá tvorba dihydrotestosteronu (DHT). Menší množství DHT vyvolá nižší odezvu na receptorech v buňkách prostaty. Odezva je dále utlumována inhibicí 3-ketosteroidreduktázy, což je enzym, který je odvovědný za přenos signálu z DHT na receptory. Extrakt ze slivoně africké vykazuje inhibici fibroblastomového a epidermálního růstového faktoru. Byly publikovány i jisté výsledky poukazující na schopnost sitosterolu snižovat koncentraci cholesterolu v prostatické tkáni. Má se za to, že vysoká koncentrace intraprostatického cholesterolu a zejména jeho metabolitů může stimulovat DNA a vyvolávat zesílenou proliferaci prostatické tkáně.

Jaké další látky Prostabil obsahuje?

Kromě vybraných extraktů rostlin obsahuje Prostabil ještě vitamín E, minerály zinek a selen a především lykopen. Vitamín E působí v těle jako účinný antioxidant membrán. Blokuje řetězovou reakci při působení volných radikálů a tím chrání biologické membrány před neřízenou oxidací. V jeho účinku je podporován glutathionperoxidázou, jejíž působení je podmíněno přítomností selenu.

Selen se navíc účastní přeměny tyroxinu na účinný trijódtyronin (hormon štítné žlázy). Z prokázaných příznivých účinků selenu lze ještě zmínit účinek při revmatické artritidě, při udržování pružnosti tkání, při zlepšování činnosti imunitního systému a u mužů přispívá i k normální spermatogenezi.

Zinek stimuluje aktivitu přibližně stovky enzymů v těle, jejichž činnost ovlinuje syntézu nukleových kyselin, proteosyntézu, ovlivňuje činnost imunitního systému a u mužů přispívá k normální plodnosti a reprodukci. Je jednou z látek s regulační funkcí při udržování normální hladiny testosteronu v těle.

Lykopen je rostlinný pigment, který dodává ovoci a zelenině jejich červenou barvu a je řazen mezi karotenoidy. Jeho největším zdrojem je rajčatová šťáva. Zajímavým zjištěním je, že tepelně upravená rajčata obsahují více využitelného lykopenu, ve srovnání se syrovými rajčaty. Lykopen se totiž při tepelném zpracování lépe uvolňuje a je více přístupný ke vstřebání do krve. Významné množství obsahují šípky, červený meloun a červené grapefruity.

 

03-0333 rajčata

Celá skupina karotenoidů patří mezi významné antioxidanty a vykazují příznivý efekt při snižování rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Účinek lykopenu spočívá v ochraně cévního endotelu. Podobný ochranný mechanismus účinku se projevuje také v prostatické tkáni. V případě lykopenu byl také popsán příznivý účinek při zvyšování odolnosti kůže při expozici UV zářením ze slunce. Pro úplnost informace je potřeba uvést, že u kuřáků je pozitivní vliv lykopenu eliminován. Jinými slovy, v případě kuřáků nemá význam konzumovat doplňky stravy s lykopenem, jeho účinek je v takovém případě nulový.

Související články

Prostata - rejstříkový článek

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Porš J., Kolombo I., Poršová M.: Urologie pro praxi (2009), Fytopreparáty v léčbě beginní prostatické hyperplazie.

Tůmová L.: Praktické lékárenství (2015), Léčivé rostliny v léčbě prostatických obtíží.

Zajímavé stránky

Prostabil

Dr. Zdravíčko Vám radí

Hubnutí s Kerbetem