Galenus

abdomen

Abdomen

Jedná se o část trupu pod hrudníkem. V břišní dutině jsou zejména orgány trávicího ústrojí, močového ústrojí a pohlavního systému s příslušnou částí cévního, žilního a nervového systému. V horní části je břišní dutina oddělena bránicí od dutiny hrudní, dolů přechází plynule do pánve. Pro účely přesnějšího popisu (lokalizace nálezu, bolesti apod.) je břišní dutina dále členěna na břišní krajiny.

Podobné a související pojmy

Abdominalizace Chirurgické rozštěpení bránice v její tendinózní (šlachovité) části, kterým se vytvoří v prostoru nad bránicí stejné tlakové poměry jako v dutině břišní. Tento méně využívaný zákrok se někdy využívá pro dosažení snadnější činnosti srdce u ischemické choroby srdeční.
Abdominální dýchání Jedná se o břišní dýchání, při kterém je nádech vyvolán stahem bránice, jehož zevním projevem je vyklenování a zatahování břišní stěny. Tento způsob dýchání je fyziologický u kojenců, převládá u mužů. U žen převládá kostální dýchání.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.