Galenus

Abrupce, odtržení, placenta, těhotenství

Abrupce

Abrupce znamená odtržení (např. šlachy od úponu). V případě placenty k tomu dochází nejčastěji v posledním trimestru těhotenství. K příčinám patří např. cévní změny (v rámci gestózy), trauma, akutní zmenšení velikosti dělohy. K abrupci může dojít v centrální nebo marginální (okrajové) oblasti. Pokud nastane v centrální oblasti, objeví se hematom, v okrajové oblasti je doprovázena vaginálním krvácením.

Pokud dojde k abrupci placenty na ploše menší, než 1/3, jedná se o lehčí formu, která nemusí způsobit závažné komplikace. Těžké formy mohou znamenat ohrožení plodu (hypoxie) i matky (koagulační poruchy, apoplexie dělohy). Tyto těžké abrupce se klinicky projeví bolestmi, krvácením, hypertonusem dělohy. V některých případech může dojít ke smrti plodu bez předchozích symptomů. V těchto případech se těhotenství ukončuje císařským řezem.

Podobné a související pojmy

x

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.