Galenus

Absces, zánět, hnis

Absces

Jedná se o chorobnou dutinu vzniklou v důsledku zánětu a vyplněnou hustou nažloutlou nebo nazelenalou tekutinou (hnis) tvořenou zejména bílými krvinkami (leukocyty), mrtvými buňkami a bakteriemi. Může vzniknout v jakémkoliv orgánu, způsobuje jeho poškození a vyvolává i celkové příznaky (horečku, hubnutí a nechutenství). V léčbě se uplatňují antibiotika. Často je nutný i chirurgický zákrok (odstranění hnisu).

Ve stomatologii se s ohledem na šíření abscesu v oblasti ústní dutiny rozlišuje několik typů. Pokud se absces týká horního patra, označuje se jako palatinální absces. Naopak u dolní čelisti se označuje jako perimandibulární absces. Absces šířící se podkožně je subkutánní, podslizniční je submukózní a šířící se ze zánětlivého ložiska pod okostici je subperiostální.

Podobné a související pojmy

x

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.