Galenus

Appendicitida, apendicitida, appendix, apendix

Appendicitida

Jedná se o zánět červovitého přívěsku, lidově označované jako zánět slepého střeva. Rozlišuje se akutní a chronická forma. Akutní forma se projevuje celkovou nevolností a bolestí břicha. Bolest je nejprve v okolí pupku, později se stává bodavou a ostrou a přesouvá se do pravého podbříšku. Dochází ke dráždění pobřišnice, po proděravění appendixu dochází následně k jejímu zánětu. Nastává poměrně těžký stav, který se může stabilizovat ledováním, dietou a případně léčbou antibiotiky. Většinou se ale řeší chirurgickým zákrokem spočívajícím v odstranění appendixu.

V případě chronické formy není bolest tak výrazná a ostrá a někdy může být onemocnění zaměňováno s jiným zdravotním problémem (zejména u žen např. zánět vaječníků, odlišný průběh je i u těhotných žen a také u malých dětí). Po potvrzení appendicitidy se obvykle přistupuje k chirurgickému odstranění červovitého přívěsku.

Podobné a související pojmy

Appendix Červovitý přívěsek slepého střeva.
Appendix vermiformis Červovitý přívěsek tlustého střeva.
Appendix testis Drobný stopkatý útvar, který je lokalizován v horní části varlete.
Appendektomie Chirurgické odstranění appendixu, obvykle z důvodů vzniklého zánětu. V současné době se většinou provádí laparoskopicky.

Související články

Zánět slepého střeva

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.