Galenus

Atritida, artróza, kloub, zánět

Artritida

Zánět kloubu. Klasicky se projevuje otokem, zčervenáním, blestí, omezením pohybu, přičemž ne vždy se musí všechny příznaky projevit. Může být postižen jeden kloub (monoartritida), několik (oligoartritida) či více kloubů (polyartritida). Příčin artritidy je mnoho. Kromě skupiny revmatických chorob jsou časté artritidy reaktivní (navazující po určité latenci zejména na infekční onemocnění trávicího či močového ústrojí (spondylartritida), dále může být artritida infekční, gonokoková, tuberkulózní, při lymeské borelióze aj.

Podobné a související pojmy

Arteculatio Kloub.
Spondylartritida Zánětlivé onemocnění kloubů včetně kloubů páteře.
Artrodia Volný kulovitý kloub, v němž je hlavice kloubu větší, než je jamka, což spolu s volným kloubním pouzdrem umožňuje velký rozsah pohybů.
Artrodéza Chirurgické znehybnění kloubu. Odstraněním kloubních chrupavek dojde ke srůstu kostí. Provádí se u některých těžce poškozených kloubů a silných bolestí.
Artrocentéza Punkce kloubů. Provádí se k odběru kloubní tekutiny pro její vyšetření či pro snížení napětí kloubního pouzdra (např. po úrazu) nebo ke vpravení léku do kloubu.
Artropatie Obecné označení pro onemocnění kloubu, někdy jako opak zdůrazňující nezánětlivé onemocnění.
Artroskopie Endoskopické vyšetření umožňující prohlédnutí vnitřku kloubu, odběr vzorku nebo provedení některých chirurgických zákroků.
Aurothioglulóza Organická sloučenina zlata podávaná jako nitrosvalové injekce při léčení aktivní revmatoidní artritidy a lupénky.
Aurothiosulfát sodný Rozpustná sloučenina zlata podávaná formou intravenózní injekce při léčení aktivní revmatoidní artritidy a lupénky.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.