Galenus

Cholelitiáza, žlučové kameny

Cholelitiáza

Tvorba a přítomnost žlučových kaménků (konkrementů) v žlučových cestách a žlučníku. Velmi časté onemocnění, které se ve věku nad 50 let vyskytuje v naší populaci u poloviny žen a skoro třetiny mužů. Příčiny vzniku nejsou do všech podrobností známy, jde zřejmě o poruchu poměru jednotlivých složek žluči. U nejčastějších typů kaménků se uplatňuje přesycení žluči cholesterolem (tzv. litogenní žluč) při relativním poklesu množství fosfolipidů a solí žlučových kyselin (žlučanů).

K chlolelitiáze vede např. vysoký energetický příjem, snížené vyprazdňování žlučníku (progesteron, těhotenství, somatostatin, parenterální výživa) aj. Pigmentové kaménky (obsahující bilirubin) vznikají při hemolytických anémiích, vliv má infekce. Uplatňují se i některé další nemoci a zánět. Konkrementy mohou být umístěny ve žlučníku (cholecystolitiáza) nebo ve žlučovodu (choledocholitiáza).

Klasickými příznaky je kolika způsobená zblokováním kaménku ve žlučových cestách a zánět žlučníku (cholecystitida). K nejčastějším komplikacím patří městnání žluči (cholestáza) a zánět žlučových cest (cholangitida). Kaménky se odstraňují operativně, drcením rázovou vlnou s následným odchodem drobných kaménků (litotripsie), ve vybraných případech je možné rozpouštění žlučovými kyselinami (disoluční léčba).

Podobné a související pojmy

Litogenní Podporující vznik kaménků.
Litolýza Rozpouštění kaménků.
Litotripsie Drcení kaménků rázovou vlnou zacílenou do kaménku, který se rozpadne a jeho drobné zbytky odejdou přirozenou cestou. Pokud rázová vlna vzniká mimo tělo, jedná se o litotripsii extrakorporální, pokud je zařízení v kontaktu s konkrementem, jedná se o litotripsii intrakorporální.

Související články

Zánět žlučníku

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.