Galenus

Crohnova choroba, zánět střeva, enteritis regionalis

Crohnova choroba

Zánětlivé střevní onemocnění, které postihuje různé úseky střeva, často konečnou část tenkého střeva (ileum). Časté je taktéž postižení kolon, mohou však být postiženy prakticky jakékoliv úseky trávicí trubice. Nejčastěji vzniká nemoc v mladším věku. Příčina není zcela jasná, je pravděpodobný podíl imunitních mechanismů. Stěna střeva je ztluštělá, celá prostoupena zánětem. Vytvářejí se v ní vředy, píštěle, abscesy, má vzhled dlažební kostky, průsvit (průchodnost) střeva se snižuje. Mohou se vyskytovat píštěle v okolí řitního otvoru popřípadě i v jiných orgánech (močových, pohlavních).

Nemoc se projevuje průjmy, bolestmi břicha (někdy značnými, připomínajícími náhlou břišní příhodu), poruchou trávení a vstřebávání (malabsorpcí), celkovými příznaky (zvýšenou teplotou aj.) a příznaky mimostřevními (bolestmi a záněty kloubů, kožními poruchami, oxalátovou nefrolitiázou aj.). Nemoc má často kolísavý průběh s obdobími klidu a aktivity.

Při chirurgickém zákroku nelze vyloučit recidivu (opětovné objevení nemoci na jiném místě trávicí trubice).

Podobné a související pojmy

x

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.