Diarea, průjem
Diarea
Někdy také diarrhoea. Častější vyprazdňování, řidší stolice (průjem). Příčinami jsou např. onemocnění trávicího ústrojí (žaludek, střeva, slinivka, játra), někdy i choroby jiných orgánů (např. hypertyreóza). Hlavními příčinami vzniku jsou neresorbovatelné ionty (osmotický průjem), sekrece vody střevem (sekreční průjem), zrychlená pasáž střevem a zánětlivé změny (exsudativní průjem). Diarea může být akutní i chronická. Hlavním nebezpečím silného průjmu jsou velké ztráty tekutiny (zejména u kojenců), iontů a metabolická acidóza.
Akutní průjmy mohou být vyvolány infekcí (gastroenteritida, úplavice, salmonelóza, průjmy cestovatelů) nebo dietní chybou, někdy také alergií a psychickým stavem. Chronické průjmy bývají buď funkční (bez zřetelného onemocnění trávicího ústrojí a podmíněné, zejména nervovými a psychickými vlivy nebo mají organickou příčinu (střevní zánět, nedostatečnou funkci slinivky, malabsorpci aj.). Léčba se řídí příčinou, důležitá je úprava diety.
Podobné a související pojmy
Související články
Odkazy
Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.