Galenus

Dysenterie, úplavice

Dysenterie

Úplavice. Infekční parazitární střevní onemocnění vyvolané měňavkou (amébová dysenterie) nebo Shigellami (bacilární dysenterie). Amébová dysenterie se vyskytuje v subtropických a tropických oblastech. U těžkých forem dochází k invazi prvoků do sliznice se vznikem abscesů a vředů, přičemž může dojít až k rozšíření do jater popř. do dalších orgánů. Přenos je přímý nebo kontaminovanou vodou či potravinami (orofekální). Příznaky jsou křeče, tenesmus, četné stolice s příměsí krve, horečkou popř. i s anemizací.

Bacilární dysenterie se projevuje obvykle během 1 - 3 (někdy až 7) dnů. Projevuje se horečkou a zejména průjmy provázenými bolestivým nucením na stolici (tenesmy). Ve stolici může být přítomna krev. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, jehož nositelem je jen člověk. Ke komplikacím mohou patřit záněty kloubů, nervů, myokardu, hemolyticko-uremický syndrom u dětí.

Podobné a související pojmy

Dysenteriformní Podobný dysenterii, zejména postižením tlustého střeva s bolestivými průjmy provázenými tenesmy. Stolice obsahuje většinou krev a hlen. Tento průběh mají např. některé infekce bakteriemi E. coli, některé salmonelózy aj.
Tenesmus Nucení na stolici, které není doprovázeno uspokojivým vyprázdněním (odchází jen malé množství stolice nebo hlenu s krví) a často se opakuje. Obdobně i v močovém systému, obvykle na konci močení.
Orofekální Fekálně-orální přenos. Způsob přenosu některých infekčních chorob, jejichž choroboplodné zárodky se vylučují stolicí a do organismu mohou vstoupit zažívacím ústrojím. Šíření nemoci je důsledkem špatných hygienických podmínek (nevhodná nebo chybějící kanalizace, hnojení lidskými výkaly, neumývání rukou aj.).
Anemizace Vznik anemie nebo lokální nedokrvení v důsledku vazokonstrikce.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.