Galenus

Dyspepsie, trávicí obtíže

Dyspepsie

Souhrnné označení pro řadu trávicích obtíží, které se vyskytují v různé kombinaci a mohou mít mnoho příčin. Termín se užívá, je-li přítomno více obtíží. Jde zejména o nechutenství (anorexie), nevolnost (nauzea), zvracení (vomitus), pálení žáhy (pyróza), pocity plnosti žaludku nebo střev, neurčité bolesti v břiše, kručení v břiše (borborygma), nadměrná plynatost (meteorismus), zvýšený odchod plynů (flatulence), poruchy stolice (průjem, zácpa).

Akutní dyspepsií se označují obtíže rázu gastroenteritidy (náhlé zvracení s průjmy po nevhodném jídle nebo infekčního původu). K příčinám déle trvajících dyspepsií patří organická onemocnění trávicího systému (zánět, peptidický vřed, nádor aj.) a celková onemocnění vč. působení některých léků (např. selhání ledvin, kardiotonika).

Podobné a související pojmy

x

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.