Fibrilace komor, fibrilace
Fibrilace komor
Míhání komor. Závažná srdeční arytmie charakterizovaná chaotickou elektrickou aktivitou. Srdeční komory nevykonávají žádné efektivní kontrakce a srdeční výdej je prakticky nulový. Důsledkem je ztráta vědomí, není hmatný puls, pacient nedýchá. Z pohledu krevního oběhu se jedná o jeho zástavu s projevy klinické smrti.
Stav vzniká v časných fázích infarktu myokardu, po úrazu elektrickým proudem, u některých vrozených poruch týkajících se transportu iontů. Vlastnímu vzniku komorové fibrilace někdy předchází častější komorové extrasystoly a komorová tachykardie.
Léčba je v podstatě resuscitací (masáž srdce, umělé dýchání) a musí být zahájena okamžitě. Další léčba spočívá v podávání antiarytmik, někdy je třeba implantovat defibrilátor. Při včasně zahájené resuscitaci je prognóza obvykle dobrá, naopak fibrilace související s těžkým srdečním selháním je obvykle špatná a souvisí s pokročilostí srdečního onemocnění.
Podobné a související pojmy
Extrasystola | Předčasný, mimořádný srdeční stah, který vzniká mimo místo, odkud je za normálních okolností srdeční činnost řízena. |
Tachykardie | Zrychlení srdeční frekvence nad 90 za minutu. |
Související články
Odkazy
Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.