Galenus

Laktóza, mléčný cukr, kojení, mateřské mléko

Laktóza

Laktóza se označuje také jako mléčný cukr. Je tvořena ze dvou jednoduchých cukrů glukózy a galaktózy. Při vstřebávání je štěpena enzymem laktázou. Tento enzym je normálně přítomný ve střevní sliznici, zejména u kojenců a malých dětí. S přibývajícím věkem jeho účinnost klesá a u některých dospělých lidí dokonce chybí. Důsledkem je porucha trávení laktózy s příznaky nesnášenlivosti mléka (průjem), mohou se projevit i alergické reakce a porucha vstřebávání (malabsorbce).

Podobné a související pojmy

Laktoproteiny Bílkoviny obsažené v mléce.
Laktoferrin Bílkovina vážící železo, jeden z mechanismů nespecifické protibakteriální imunity. Uvolňuje se z leukocytů a buněk žláz. Je obsažen v některých sekretech, jako jsou slzy nebo mléko. Vyvázání železa vede k jeho nedostatku pro bakterie, čímž se narušuje jejich metabolismus a také jejich množení.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.