Galenus

Peritonitida

Peritonitida

Zánět pobřišnice (peritonea). Závažné zánětlivé onemocnění, druh náhlé příhody břišní. Často vzniká jako komplikace a následek jiného zánětu v dutině břišní, např. apendicitidy. Vzniká působením baktérií nebo chemických látek. Projevuje se trvalou bolestí břicha zhoršující se pohybem a zakašláním, zástavou střevní činnosti. Vzhledem k velkému povrchu a resorpční schopnosti nabývá rychle charakteru celkového onemocnění s rozvojem sepse. Vzniká celkově těžký stav s horečkou až šokem. Léčba je chirurgická s odstraněním ložiska zánětu v kombinaci s antimikrobiální léčbou, nutná je však péče o vnitřní prostředí. Následkem vyléčené peritonitidy nohou být peritoneální srůsty, které jsou jednou z příčin ileu.

Podobné a související pojmy

Ileus Střevní neprůchodnost, zástava průchodu tráveniny střevem.
Peristaltika Vlnovitý pohyb stěn dutých orgánů, který probíhá v podélném směru a slouží k posouvání jejich obsahu. Probíhá nezávisle na vůli, je zprostředkována hladkými svaly ve stěně orgánů a řízena autonomním nervovým systémem. Peristaltika se uplatňuje u trávicí trubice (jícen, žaludek, střeva), v močovodu, vejcovodu aj.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.