Galenus

Psoriáza, lupénka

Psoriáza

Jedná se o chronické kožní onemocnění s poruchou keratinizace povrchových vrstev kůže. Přestože je doposud podstata onemocnění neznámá, je dostatečně věrohodně zdokumentována spojitost s dědičností a imunitní odezvou organismu. Nejprve se projevuje tvorbou drobných červených pupínků (výsev na omezené ploše), které později splývají a na postižené kůži se objevují stříbřité až šedivé šupinky.

Nejčastěji se objevuje na loktech, kolenou a ve vlasech, může se ale objevit i v okolí pupku a třísel. Méně obvyklé bývají i současné hnisavé projevy. Léčba spočívá ve fototerapii (působení UV záření), aplikací mastí s kortikoidy, s deriváty vitamínu D, využívá se i klimatická terapie. Někdy se aplikují psoraleny v kombinaci s působením UV záření (nutná značná obezřetnost, při špatné aplikaci se stav může výrazně zhoršit).

Podobné a související pojmy

Psoriaziformní Mající podobu lupénky, svým vzhledem lupénku připomínající.
Psoriatický Mající souvislost s lupénkou.
Psoraleny Látky rostlinného původu, které významně zvyšují citlivost kůže k působení UV záření. Mezi nejvýznamnější patří kumariny.
Psoriasis arthropatica Současný výskyt lupénky a zánětlivého onemocnění kloubů (arthritida).

Související články

Lupénka

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.