Galenus

Sepse, infekce

Sepse

Těžká infekce, která je provázena celkovými projevy zánětu při výrazné aktivaci zánětových mechanismů. Klasický stav, při němž se z infekčního ložiska v těle občas nebo trvale uvolňují choroboplodné zárodky do krve a poškozují ostatní orgány. Vyvolávacím agens bývají nejčastěji baktérie, podstatně méně často houby.

K sepsi mohou vést těžké infekce močových cest, plic, rozsáhlé infikované proleženiny, angína, zánět středního ucha. Sepse může postihnout i ženu po porodu. Projevuje se zejména opakovanými vysokými horečkami, celkovou schváceností a příznaky postižení jednotlivých orgánů.

Podobné a související pojmy

Septický stav Syndrom vzniklý v důsledku reakce orgánových systémů na rozsáhlou mikrobiální infekci, a to i v případě, kdy již vyvolávací agens není přítomno.
Septický šok Šok vznikající v důsledku sepse, způsobené zejména gramnegativními baktériemi. Častěji vzniká u osob se zhoršenou imunitou. Dochází k těžkému narušení cirkulace, vyústěním je mnohačetné selhání orgánů.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.