Pohlaví, pohlavní orgány, penis, varle, spermie, ejakulace
Pohlavní soustava muže
Pohlavní orgány
Vnější, viditelnou část mužských pohlavních orgánů tvoří penis (pyj) a pod ním zavěšený šourek (skrotum). Penisu vývojově odpovídá u ženy klitoris. Šourek je váček kůže, ve kterém jsou umístěna dvě varlata, která jsou hlavním rozmnožovacím orgánem muže. Každé varle je uvnitř rozděleno na asi 300 lalůčků a v každém z nich mohou být těsně svinuty až 4 semenotvorné kanálky. V těchto kanálcích se tvoří spermie. Z každého lalůčku vedou sběrné kanálky, tzv. vývodné kanálky, které ústí do nadvarlete.
Nadvarle (epididymis) je vlastně dlouhá, tlustší, stočená trubice umístěná na zadní části varlete. Z nadvarlete vede další kanálek do další trubičky označované jako chámovod. Chámovody z obou nadvarlat se spojují ve sběrný ejakulační kanálek, který se v přístojné žláze (prostata) napojuje na močovou trubici.
Penis
Hlavní funkcí penisu v procesu rozmnožování je zajistit pohlavní styk a dopravit spermie do pochvy ženy. Tomu je i uzpůsobena jeho stavba. Obsahuje tři sloupce houbovité tkáně, které se během pohlavního vzrušení naplní krví, penis tím zvětší svůj objem, zpevní se a napřímí se. Tím je připraven k pohlavnímu styku a k vniknutí do pochvy ženy. Nervová zakončení pod kůží penisu jsou vlivem zvětšení objemu houbovité tkáně více citlivá na mechanické dráždění a spouští při pohlavním styku další procesy, které předcházejí vlastní ejakulaci.
Produkce spermií v šourku
Spermie byly popsány v roce 1677 Antonym van Leeuwenhoekem a nejméně další celé století vědci věřili, že ve spermii je uzavřen celý zmenšený člověk, označovaný jako homunkulus. Teprve mnohem později se zjistilo, že se děti vyvíjí z vajíčka oplodněného spermiemi v těle matky.
Spermie se tvoří v semenných kanálcích varlat. Tvoří se ze zárodečných buněk (spermatogonie), z nich se tvoří primární spermatocyty, ty se následně přetváří na sekundární spermatocyty a teprve z nich vznikají spermie. Proces tvorby spermií ze zárodečných buněk je velice složitý a dochází při něm k zásadní změně, a to ke snížení počtu chromosomů na polovinu. Po první fázi vzniku spermie se formuje její struktura, vzniká hlavička, krček a bičík. Přibližně po 74 dnech jsou spermie vypuzovány do sběrných kanálků a dozrávají v nadvarleti.
Zrání spermií trvá asi 10 dnů. Nadvarle je poměrně dlouhá trubice rozdělená na tři části. Do první části se sbíhají sběrné kanálky z jednotlivých lalůčků varlat a plní tedy zejména funkci sběrnou. V další části dochází k dozrávání spermií a proto jsou stěny nadvarlete vybaveny buňkami, které zajišťují dodávku živin pro dozrávající spermie. Poslední část nadvarlete plní především funkci zásobní, spermie jsou zde skladovány v poměrně velkém množství připravené k vypuzení. V této části nadvarlete se vyskytují spermatofágy, které vychytávají a likvidují spermie starší jak 40 dnů. Tím zvyšují pravděpodobnost oplodnění, neboť tyto spermie by zabíraly místo v ejakulátu a snižovaly by podíl spermií schopných překonat překážky na cestě k vajíčku.
Produkce spermií a jejich zrání vyžaduje nižší teplotu, než je teplota těla. Proto jsou varlata a nadvarlata umístěna v šourku, kde je teplota o něco nižší. Každou vteřinu jsou semenné kanálky schopny vyprodukovat až 3000 spermií, což znamená produkci asi 250 miliónů spermií za den.
Ejakulace
Při pohlavním vzrušení dochází k ejakulaci, tedy k vypuzení spermií. Aby byly schopny spermie splnit svoji úlohu, musí se dostat až k vajíčku. Jsou tedy vybaveny zásobou energie pro pohon bičíku. Ale již během vypuzení z nadvarlete prochází cestou, která musí být v okamžiku ejakulace přizpůsobena transportu spermií, zejména proto, aby jich zůstalo co nejvíce životaschopných. Za normálních podmínek je totiž prostředí v močové trubici pro spermie velice nepřátelské a protože jsou spermie z těla vypuzovány právě přes močovou trubici, musí nejprve tělo tuto cestu vyčistit a pro transport spermií připravit.
Do chámovodu jsou postupně vylučovány výměšky několika žláz, které spermie vyživují a chrání. Tyto výměšky obsahují fruktózu, jenž je zdrojem energie pro pohyb bičíku a alkalické látky mající za úkol zneutralizovat kyselé prostředí pochvy. Při mechanickém dráždění penisu vylučuje močová trubice zvláštní vazkou tekutinu. Tato tekutina má v prvních okamžicích ejakulace mimořádný význam při ochraně spermií.
Normální prostředí močové trubice muže a hlavně pochvy ženy je pro spermie velmi nebezpečné. Obsahují látky kyselé povahy a také bakterie produkující různé sekrety. Obě tyto skupiny látek spolehlivě spermie zabíjí, pokud se dostanou do přímého kontaktu se spermiemi. Aby k tomuto kontaktu nedošlo, zvyšuje tekutina produkovaná buňkami močové trubice výrazně viskozitu semene a tím výrazně zhoršuje působení těchto látek na spermie. Tím projde semeno přes močovou trubici s minimálními ztrátami. Následně dochází působením látek obsažených v semenu i k úpravě prostředí v pochvě.
Zajímavostí je, že látky obsažené v semenné tekutině vyprodukované v chámovodu a prostatě samy během několika vteřin dokáží změnit vlastnosti ejakulátu tak, že ztekutí. Tím se vytvoří prostředí pro dobrý pohyb spermií a zároveň i prostředí, které je po určitou dobu chrání v těle ženy. Navíc spouští biochemické procesy v těle ženy, které vedou k selekci spermií při cestě k vajíčku, aby cíle dosáhly jen ty nejlepší.
Při každé ejakulaci se uvolní asi 2 až 4 ml ejakulátu obsahující 250 až 400 miliónů spermií. Pokud klesne počet životaschopných spermií pod 50 miliónů, je významně zhoršena schopnost ženu oplodnit. Pokud je obsah životaschopných spermií v ejakulátu nižší, než 20 miliónů, je tento stav hodnocen u muže jako neplodnost. Z uvedených 250 až 400 miliónů spermií zdolá na své cestě za vajíčkem nástrahy ženského těla jen asi 1 až 3 tisíce a tuto cestu vydrží jen ty nejodolnější. K samotnému vajíčku se jich dostane jen asi 100. Příroda tím vytváří selekci, aby vajíčko oplodnily jen ty nejkvalitnější spermie. Spermie se pohybuje v ženském těle rychlostí asi 3 až 6 mm za minutu a po své cestě často odpočívají v dutinkách zduřelé děložní sliznice. Předpokládá se také, že výměšky děložní sliznice mohou být zdrojem energie a živin pro spermie. Jsou vyvinuty preparáty, jejichž složení umožňuje ovlivnit složení sekretů děložní sliznice ve prospěch látek důležitých pro pohyb spermií.
Související články
Odkazy
Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.