Galenus

Artróza, klouby, chrupavka, revma

Revma

Charakteristika

Revma je starý a ne zcela přesný název pro revmatické nemoci. Statistika uvádí, že každý dospělý člověk za svůj život nejméně 1x zaznamená revmatické obtíže. Podle odhadů trpí opakovanými nebo stálými revmatickými bolestmi každý třetí člověk starší 60 let. Léčba revmatických obtíží je složitá, lékař musí vzít v úvahu celou řadu různých souvisejících okolností, aby byl schopen navrhnout účinnou terapii.

Děda s holí

Mezi revmatické nemoci se zahrnuje skupina nechirurgických onemocnění pohybového aparátu (kloubů, páteře, svalů a šlach) různého původu a projevů. V širším smyslu se mezi ně řadí zánětlivé choroby (revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc, revmatická horečka), záněty kloubů při jiných chorobách, např. střevních (reaktivní artritidy, např. Reiterův syndrom), systémové nemoci (SLE, Feltyho syndrom, Stillova nemoc), choroby způsobené porušenou látkovou výměnou (dna), nezánětlivé degenerativní choroby (artrózy, spondylartróza) a tzv. mimokloubní revmatismus (entezopatie, periartritida aj.).

Projevy onemocnění

Hlavním projevem těchto onemocnění je bolest s různě těžkým poškozením funkce a omezením hybnosti. Některé z těchto nemocí mají systémové projevy. V léčbě se uplatňují protizánětlivé léky a význam mají často i postupy fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie.

Příčiny onemocnění

Mezi nejčastější příčiny bolestí kloubů patří artrózy, při kterých potíže vyvolávají opotřebované kloubní chrupavky. Při ztenšení chrupavčité vrstvy se kosti kloubů mohou dostat do bezprostředního kontaktu, kosti se o sebe při pohybu třou a podrážděná synoviální membrána reaguje otokem a bolestí.

Záněty kloubů jsou méně častou příčinou kloubních bolestí. Kloubní potíže se mohou objevit jako doprovodný projev při některých onemocněních kůže nebo imunitního systému a zánět kloubů může vzniknout na přechodnou dobu dokonce jako komplikace virové nebo bakteriální infekce. Při revmatoidní artritidě (nejvážnější kloubní onemocnění) je zánětem obvykle zasaženo více kloubů, nemusí to však být pravidlem. Ženy trpí tímto onemocněním téměř 3 x častěji, než muži. Zánět poškodí postupně chrupavku i synoviální membránu, tato zesílí a vlivem otoku vázne pohyb a postižené místo bolí. Protože se jedná o onemocnění celého těla, mohou být postiženy dokonce i různé orgány. Záněty se objevují postupně a po měsících a letech způsobují deformaci kloubu.

Když je napadena chrupavka, je jen otázkou času, kdy dojde k poškození povrchu kosti. Zánět může přejít i na okolní měkké tkáně, svaly, šlachy a vazy. Nejčastěji se bolestivost svalů a šlach spojuje s páteří, bolest se objevuje v kříži, v bederní oblasti a v oblasti šíje (krční páteř).

Prevence a léčba onemocnění

Při zánětlivých onemocněních obecně dobře působí ochlazování postiženého místa. Přikládání ledových obkladů snižuje bolest a působí proti vzniku otoků. V chladné tkáni se omezuje tvorba prostaglandinů, které vyvolávají vznik zánětlivého procesu a následného otoku. Podobně učínkuje i ibuprofen, který také potlačuje tvorbu prostaglandinů.

V domácím prostředí lze aplikovat teplé obklady, koupele nebo aplikovat masti s prokrvujícím účinkem. Ve všech těchto případech dochází ke zvýšení prokrvení, uvolňuje se svalový tonus a příznivě to působí na proces hojení.

Jakákoliv nadměrná zátěž působí na rychlejší opotřebovávání kloubní chrupavky. Proto i nadváha zrychluje opotřebovávání kloubů. Je velice žádoucí shodit nadbytečná kila a snažit se udržovat si konstantní váhu úměrnou svému věku a výšce.

Chondrovit Jídelníček je vhodné obohatit o rybí produkty (paradoxně tučné, jako je losos, sledě, makrelu a podobně). V rybím tuku jsou totiž obsaženy nenasycené mastné kyseliny, které významně ovlivňují metabolismus všech tuků v těle. Velice žádoucí je obohatit stravu o selen a vitamín E, protože tyto látky pozitivně ovlivňují procesy regenerace chrupavky. Zcela nezastupitelnou roli v regeneraci chrupavky má ovšem chondroitinsulfát a proto se doporučuje zařadit doplněk stravy Chondrovit plus.

Související články

Osteoartróza

Revmatoidní artritida

Struktura chrupavky

Co je Chondrovit a jak působí?

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.chondrovit.cz