Galenus

Týdny těhotenství, blastula, početí

1. až 8. týden od početí (3. až 10. týden těhotenství)

1. týden (3. týden těhotenství)

Po 14 dnech od začátku posledních měsíčků dozrává folikul, praskne a uvolňuje vajíčko. Toto je zachyceno prstovými výběžky na začátku vejcovodů a je posouváno vstříc směrem k připlouvajícím spermiím. Jakmile spermie doputuje až k vajíčku, dojde k jejich splynutí a tím je počato nové dítě. V okamžiku oplodnění vajíčka tedy vlastně uběhne již 14 dnů těhotenství, i když takto nelze vlastně toto období označovat.

Rýhování vajíčka

Ve vajíčku dochází ke splynutí chromozómů matky i otce, vznikne zárodečná buňka se 46 chromosomy, která se začne dělit klasickým buněčným dělením. Těchto 46 chromosomů v sobě nese informaci o všech znacích a vlastnostech budoucího člověka, ale také informace potřebné k nejbližšímu období ve vývoji zárodku. Všechny tyto informace se kopírují do každé nově vzniklé buňky a každá buňka v těle člověka tedy obsahuje kompletní genetickou informaci týkající se jeho těla včetně jeho budoucích vlastností. Úžasné na tom je, že vyvíjející se zárodek si dokáže číst tyto informace tak, aby byly v souladu s časovým průběhem jeho vývoje. Všechny další informace zatím ignoruje, na ně jednoduše přijde řada až později. Již během 36 hodin po splynutí spermie s vajíčkem dochází k prvnímu dělení na dvě dceřinné buňky. Tyto se během dalších asi 22 hodin opět rozdělí a dělení pak pokračuje dál, až se vytvoří shluk buněk. Během tohoto dělení pokračuje cesta vyvíjejícího se zárodku vejcovodem směrem k děloze.

2. týden (4. týden těhotenství)

Na konci 1. týdne od početí se dostane vytvořený shluk buněk na své pouti na konec vejcovodu a prstovými výběžky je směrován do nejvhodnějšího místa k zanoření do zduřelé děložní sliznice. Buňky již vytváří útvar označovaný jako blastocysta, což je kulovitý dutý útvar. Po zanoření do zduřené děložní sliznice (endometria) pokračuje dělení buněk a dochází k jejich specializaci. Zárodek má nyní 3 vrstvy buněk, z každé z nich se budou postupně vyvíjet různé orgány.

Blastula

Vnější vrstva blastocysty vytváří ochranné vrstvy chránící embryo. Jednak se vytvoří vnější kryt, který se postupně vyvine v placentu a podpůrný systém, ve kterém embryo roste – amniový vak (vodnatý balón podobný mýdlové bublině, ve které se embryo vznáší) a žloutkový vak, který embryo vyživuje v prvních dnech do doby, než se vyvine placenta. Žloutkový vak také produkuje krvinky, ale jen do doby, kdy roli producenta krvinek převezmou játra.

Na vnitřní straně blastocysty se na jednom pólu vytváří shluk buněk, ze kterého se dále vyvíjí embryo, a již v závěru tohoto týdne jsou patrné 3 vrstvy buněk. Nejvnitřnější vytváří zárodek primitivní trubice, z níž se později vyvinou plíce, játra, štítná žláza, slinivka, močová trubice a močový měchýř. Z prostřední vrstvy pak vznikne kostra, svaly, varlata nebo vaječníky, ledviny, slezina, krevní cévy, krvinky a nejhlubší vrstva kůže. Z vnější vrstvy se pak vyvíjí kůže, potní žlázy, bradavky, vlasy, nehty, zubní sklovina a oční čočky.

V tomto týdnu je nejzřetelnější právě prostřední vrstva, neboť jsou patrné bloky tkání, ze kterých se postupně vyvinou obratle. Mezi nimi se již začínají vytvářet zárodky budoucích nervů.

3. týden (5. týden těhotenství)

Třetím týdnem vstupuje embryo do mimořádně citlivého období svého vývoje a je velice zranitelné. V tomto týdnu dochází k diferenciaci buněk do té míry, že je definitivně určeno, do jakých tkání a jednotlivých částí těla se budou dále vyvíjet. Embryo je poměrně silné, ale velice zranitelné působením drog, alkoholu, kouřením, infekcemi a působením některých chemikálií (karcinogeny). V tomto týdnu také odumírají embrya, u nichž nastaly vážné chromosomální defekty.

4. týden (6. týden těhotenství)

V tomto týdnu jsou již patrné záhyby, jakýsi žebrovitý útvar, ze kterého se později vyvinou čelisti, krk a obličejová část. Je zcela patrná rudimentární mícha, zárodek páteře a jakoby na břiše je patrná vyboulenina, což je vlastně rudimentární srdce. Embryo je celkově protažené s rozlišitelnou horní a spodní částí těla se špičatým ocáskem. Ve střední části se povrchová vrstva buněk začne skládat na dva podélné záhyby, mezi nimiž se vytváří zcela zřetelná rýha. Později se tyto záhyby spojí a vytvoří trubici, ze které se vyvine nakonec mícha. Na jejím konci se začne rozšiřovat a vytváří základ budoucího mozku. Z ostatních, původně povrchových buněk této střední části se začnou vyvíjet nervová vlákna. Přísun živin pouze transportem přes povrch embrya pro všechny jeho buňky již začíná být limitujícím faktorem pro další vývoj, neboť narůstá jeho tloušťka. Proto se zrychluje vývoj placenty a pupeční šňůry.

Postava

V tomto týdnu je žádoucí zvýšit příjem kyseliny listové na hodnotu 0,4 mg denně a tuto dávku udržujte minimálně do 12 týdne od oplodnění (14 týdnů těhotenství). V počátečním období vývoje plodu může dojít k rozvoji neurologických vad například rozštěp páteře. Dostatek kyseliny listové v potravě je účinnou prevencí proti těmto vývojovým vadám. Uvedené množství lze obtížně zajistit pouze z potravy, zařazují se tedy vhodné doplňky stravy.

Embryo 1

Embryo dosahuje délky přibližně 4 mm a jeho váha ještě nedosahuje ani 1 gramu.

5. týden (7. týden těhotenství)

V tomto týdnu je prakticky vyvinuta placenta a embryo je s ní spojeno téměř vyvinutou pupeční šňůrou. Na budoucí hlavičce jsou již patrné zárodky uší. Pokračuje vývoj a profilování všech důležitých orgánů, zejména srdce, páteře a míchy. Jejich vývoj je rychlejší, než v případě ostatních tkání a proto se více zvýrazňuje ocásek (zmizí, jakmile se začne rychleji vyvíjet tělo) a vyboulina na břiše (srdce).

6. týden (8. týden těhotenství)

V tomto týdnu již začíná tlouci srdce a urychluje se vývoj dalších vnitřních orgánů, jako jsou ledviny a játra. To proto, že embryo postupně začíná přijímat živiny a kyslík přes placentu, neboť již nestačí přísun těchto látek pouze přes jeho kůži. Navíc se začíná vrchní vrstva buněk měnit a stává se méně propustnou. Dochází k definitivnímu uzavření nervové trubice a začínají být zcela patrné základy budoucího trávicího systému. Od okamžiku, kdy začíná přijímat živiny a kyslík prostřednictvím placenty, nastává rychlý další vývoj. Od tohoto týdne lze již pozorovat embryo pomocí ultrazvuku.

Embryo 2

Probíhá intenzívní dělení buněk, které klade zvýšené nároky na metabolismus proteinů, a proto i narůstá potřeba zajistit dostatečný přísun všech vitamínů skupiny B. Proto se přibližně od tohoto týdne doporučuje zařadit vhodný doplněk stravy, jako například Lactavit případně Vitamíny plus. Embryo dosahuje délky asi 6 mm.

7. týden (9. týden těhotenství)

V následujících 4 týdnech nastává rozhodující a poměrně rychlý vývoj, embryo naroste téměř čtyřnásobně. Uvnitř uzavřené trubice se velice rychle dělí embryonální buňky a přesunují se do oblastí, kde začínají být aktivní. Nervové buňky, které vytváří základ mozku, putují po drahách vytýčených gliovými buňkami. Gliové buňky navíc umožňují nervovým buňkám jejich vzájemné přiblížení a následné spojení, čímž je vlastně aktivují pro možnosti přenosu nervových vzruchů.

Hlava roste velmi rychle a tělíčko se více napřimuje. Dochází k diferenciaci buněk kůže, srdce se blíží své konečné podobě, začínají se vyvíjet vnitřní orgány jako je žaludek, játra, slezina a střeva, formují se svaly, oběhový systém a začínají se vyvíjet první kosti v obličejové části. Pokračuje vývoj končetin.

8. týden (10. týden těhotenství)

Diferenciace jednotlivých orgánů vrcholí. Mozek se vyvíjí tak rychle, že se tomu přizpůsobuje i rychlost růstu hlavy, která je výrazně větší ve srovnání s jinými částmi embrya. Je patrný i krk a také mizí původní ocásek. Začínají se vyvíjet potní a tukové žlázy v kůži, z vlasových folikulů začínají vyrůstat chloupky a kůže se začíná pokrývat chmýřím. Srdce dosahuje své konečné podoby, silně bije a jeho frekvence dosahuje 140 až 150 úderů za minutu. Všechny důležité orgány jsou již na svém místě a také většina svalů má již svoji konečnou podobu. Pokračuje růst obličejových kostí, které se spojují a umožňují připevnění obličejových svalů. Embryo má již svoji primitivní mimiku. V očích se objevují první známky pigmentace a začínají se vyvíjet vnější a vnitřní části uší. V ústech se formují chuťové pohárky a vytváří se zárodky mléčných zubů.

Embryo 3

Končetiny se prodlužují. Jsou patrná zápěstí a prsty. Paže se začínají ohýbat v loktech a na zakončeních prstů se začínají vyvíjet hmatová bříška. Poměrně rychle rostou i nohy, na kterých jsou zcela patrné 3 části – budoucí stehna, lýtka a chodidla. V tomto stádiu vývoje embrya se paže vyvíjejí rychleji, než nohy. Pupeční šňůra je ve srovnání s embryem velmi silná a na ultrazvuku je velice dobře patrná. Oběhový systém již pracuje.

V závěru tohoto týdne již embryo dokáže reagovat na dotek, maminka však jeho pohyby ještě nemůže cítit. Embryo dosahuje asi 2,5 cm délky měřeno od temene hlavy po kostrč a jeho hmotnost je kolem 3 g.

Postava

V období 5. až 8 týdne se významně zvyšuje bazální metabolická rychlost a vaše tělo vyžaduje zvýšený příjem proteinů a energie. Zvyšuje se objem přepravované krve a v závěru 8. týdne protéká již placentou přibližně čtvrtina celkového objemu krve. Významně se prokrvují genitálie, vulva a vagína získávají purpurové zbarvení, dochází také k uvolnění vaginálních stěn. Zvyšuje se produkce poševní tekutiny, což zvyšuje množství výtoku z vagíny, které bude přetrvávat během celého těhotenství.

Zvětšují se prsa, začínají být bolestivější na dotyk. Mohou se objevovat první příznaky závratí a také lze zaznamenat podstatně rychlejší nástup únavy. Pokud trpíte na změny kůže v obličeji, s největší pravděpodobností nastanou v tomto období těhotenství stejné změny. Kůže může také svědit.

Související články

Oplodnění

Raný embryonální vývoj

9. až 12. týden od početí

Co je Lactavit a jak působí?

Těhotenství a výživa

Relaxační cvičení

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.lactavit.cz

www.vitaminyplus.cz