Galenus

Týdny těhotenství, fetus, plod

13. až 16. týden od početí (15. až 18. týden těhotenství)

Dynamický je vývoj nervů v mozku

Plod se dále vyvíjí, nohy jsou delší než ruce, ale pohybově jsou na tom ruce lépe. Vývoj nervových buněk je prakticky dokončen, plod již obsahuje stejný počet nervových buněk, jako má dospělý člověk. Začíná se tvořit myelin, což je speciální tuková vrstva kolem nervů v mozku. Tento okamžik je z pohledu budoucí funkce mozku velice důležitý, protože správný průběh zrání mozkových nervů určuje, jak snadno se budou předávat zprávy do mozku a následně z mozku ven.

Plod 1

Je dokončen vývin nervových zakončení ve svalech a tím se umožňuje pohyb v kloubech. Délka paží je již dostatečná k tomu, aby se mohly spolu prsty na rukou náhodně dotýkat. To stimuluje další vývoj dlaní a formování pěsti. Předávání nervových podnětů mezi svaly a mozkem však ještě nefunguje, jedná se tedy o náhodné, mozkem zřejmě nekoordinované stahy svalů končetin.

Zvýrazňují se zevní pohlavní orgány

Významně se zvýrazňují vnější pohlavní orgány, u děvčat je zcela patrná vaginální lišta, u chlapců jsou varlata zatím umístěna v hlubokém ingvinálním prstenci připravená sestoupit do vyvíjejícího se šourku.

Kůže plodu je průhledná a zřetelně jsou vidět větší cévy, žíly a kosti. Zejména ty části kostí, které již obsahují větší množství kostního minerálu, jsou velice dobře sledovatelné. Na jazyku se vyvíjejí funkční chuťové pohárky, v uších se zpevňují drobné sluchové kůstky a díky tomu začíná plod vnímat zvuky. Vnímá hlasy, tlukot vašeho srdce a zvukové efekty ve vašem trávicím systému (v žaludku i ve střevech).

Plod dokáže dělat první grimasy

Plod se již dokáže zamračit, dělat různé grimasy a také se dívat do strany úkosem. Celkově se vyvíjí obličejová mimika. Vlasy hrubnou a zbarvují se díky přítomnosti pigmentových buněk. Uši již začínají odstávat od hlavy, oči začínají být citlivé na světlé odstíny díky světlu procházejícímu přes břicho matky, přestože jsou stále zakryty zavřenými víčky. Dokáže dělat první kotrmelce, otvírá ústa jakoby zíval, protahuje se, umí zvedat obočí a mračit se. Dokonce může dostat škytavku.

Tekutina, ve které se plod vznáší, je slaná a zajišťuje i jeho termoregulaci. I když vám bude horko nebo zima, plod se nemůže přehřát nebo naopak podchladit. Pouze v případech, kdy vám bude velké horko a nedokážete se zchladit pocením, může dojít k bušení srdce, tzv. palpitaci. To není dobré ani pro vás, ani pro vašeho potomka.

Placenta vytváří bariéru pro některé infekce

Placenta obvykle již pokryje téměř celou plochu dělohy (nemusí to být pravidlem, někdy se vyvíjí jen v horní části dělohy) a postupně sílí. V 16. týdnu dosahuje obvykle tloušťky kolem 1 cm a její růst bude pokračovat i v následujících měsících. Bude ukončen po dosažení tloušťky asi 3 cm a její hmotnost dosáhne průměrně asi 0,5 kg. Placenta nejen zajišťuje přísun všech živin včetně kyslíku, ale vytváří i účinnou bariéru pro vstup některých infekcí (zápal plic nebo tuberkulóza). Neplatí to ovšem pro virová onemocnění, jako jsou například zarděnky nebo AIDS, stejně tak netvoří překážku pro přestup různých chemických látek. Zcela volně přechází do krve vyvíjejícího se plodu různé alkaloidy (například nikotin, kofein …), dále alkohol, drogy a také mnoho léků. Vzhledem k obsahu různých silic, tříslovin a alkaloidů v rostlinách by jste měla být uvážlivá i v konzumaci většího množství bylinných čajů a zejména různých doplňků stravy obsahujících rostlinné extrakty (některé prověřené se ale v malém množství doporučují).

Postava

Nárůst bílkovinné hmoty, jak u plodu tak i v případě podpůrného systému, začíná nabírat na rychlosti a tak se zvyšují i nároky na biochemické procesy spojené s tvorbou bílkovin. Tyto procesy jsou rozhodujícím způsobem ovlivňované vitamíny skupiny B a je tedy velmi žádoucí zajistit jejich rozumný příjem (pozor na předávkování !!!).

Koncem tohoto období bude plod měřit asi 13,5 cm měřeno od temene hlavy po kostrč a jeho hmotnost se bude pohybovat kolem 180 gramů.

Začínáte pozorovat první změny

Na sobě pozorujete určité změny, které jsou důkazem zdárně se vyvíjejícího se těhotenství. Ztmavnou vám prsní bradavky, protože vaše kůže obsahuje více pigmentu. Zároveň se může stát, že se zvýrazní povrchové žíly a prsy jsou citlivější na tlak a opakovaně v nich může bodat. Vaše srdce pracuje skoro dvakrát výkonněji, za minutu přečerpává asi 6 litrů krve. Velká část protéká dělohou a vaší kůží, také ledvinami protéká asi o třetinu krve více, než za normálních okolností. Mimořádně důležité je proto dodržovat doporučený pitný režim.

Nejvhodnější doba, kdy radostnou novinu sdělit nejbližším

Samovolný potrat je nejpravděpodobnější v prvních 12 týdnech. Někdy je vhodnější si své malé tajemství ponechat jen pro sebe právě až do této doby, možná o 2 až 3 týdny déle. V případě neúspěchu mohou i dobře míněné otázky a poznámky zhoršit vaše již tak mizerné pocity. Vyšetření plodové vody se provádí až mezi 16 a 18 týdnem a většinou jsou výsledky k dispozici skoro po 14 dnech od jejího odběru. Je těžké rozhodnout se, kdy tuto novinu sdělit nejbližším. Je to pouze na vašem rozhodnutí, ale zkušenosti ukazují, že nyní by mohla být ta správná doba.

Jak dlouho mohu ještě pracovat?

Pokud se nevyskytnou komplikace, není důvod přestat pracovat. Pokud však přicházíte do styku s jedovatými nebo radioaktivními látkami, raději odejděte na mateřskou dříve. Nežádoucí je pokračovat v zaměstnání, kde pracujete s různými plasty, zejména při jejich lisování. Vdechované plyny, které se při zahřívání některých plastů uvolňují do ovzduší, mohou být pro váš plod hodně rizikové. Dávejte si pozor na pády, zřejmě bude potřeba omezit nebo téměř přerušit aktivní sportování.

Kočka

Pokud pracujete s hlínou, zejména zájmově na zahrádce, používejte rukavice a dobře si umývejte ruce. Kočky jsou totiž přenašeči toxoplasmózy, což je nebezpečné parazitární onemocnění a tento parazit má schopnost dlouho přežívat v půdě. Podobně by jste neměla přicházet do styku s březími hospodářskými zvířaty, mohou se na vás přenést zárodky způsobující spontánní potraty. Vyvarujte se zvedání těžších břemen.

Související články

9. až 12. týden od početí

17. až 20. týden od početí

Co je Lactavit a jak působí?

Těhotenství a výživa

Relaxační cvičení

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.lactavit.cz

www.vitaminyplus.cz