Galenus

Těhotenství, vývoj plodu, pálení žáhy

21. až 24. týden od početí (23. až 26. týden těhotenství)

Tělo začíná růst rychleji

Zvrásnění kůže přetrvává a je důsledkem malé zásoby podkožního tuku. Přesto kůže ztrácí svoji průsvitnost, tmavne a dostává načervenalý nádech. Tělo roste rychleji než hlava a na konci tohoto měsíce dostává tělo proporce podobné novorozenci. Kůže roste také, avšak zaostává tvorba podkožní tukové tkáně. Proto přetrvává její zvrásnění. Paže a nohy mají normální množství svalstva, kosti se zpevňují a chrupavčitá tkáň v kostech je postupně přeměňována na kostní tkáň s narůstajícím obsahem kostního minerálu.

Plod 5

Vrcholí vývoj mozkových buněk a nyní si začíná již plod pamatovat určité vjemy a učí se. Na dlaních se začínají objevovat rýhy, jejichž umístění se vlastně již nezmění. Zcela se rozlišily genitálie a v případě chlapců dochází ke zmnožování buněk ve varletech, které jsou odpovědné za produkci testosteronu. Tímto se startuje rozdílný vývoj mezi chlapci a děvčaty. Varlata ale stále ještě nesestoupila do šourku.

Obličejová část je téměř dotvořena a rysy jsou velmi podobné rysům dítěte po narození.

Plod reaguje na zvuky

Plod začíná reagovat více na zvuky o vyšších frekvencích a začíná vnímat komplexněji melodie. Jsou popsány případy, kdy děti rozpoznávaly melodie, které nikdy neslyšely a přesto se jim zdály povědomé. Později se ukázalo, že tyto melodie poslouchaly jejich maminky v těhotenství.

Začíná také poznávat hlas otce nebo jiný mužský hlas, který se častěji v domácnosti objevuje. V mozku pokračují změny, jejichž výsledkem jsou nápady velice podobné těm, které se objevují u nedonošených dětí. Předpokládá se, že vznikají v mozkové kůře, což je v tomto období již vysoce vyvinutá hmota. Plod se učí na rytmus usínání, spaní, probuzení a bdění.

Utváří se složitá struktura plic

V plících se vyvíjejí průdušky, nejsou však téměř funkční, také nejsou ještě zcela vyvinuty plícní sklípky. Ačkoliv plod dýchá amniovou tekutinu, jedná se o podvědomé pohyby a vdechovaná tekutina spíše stimuluje další vývoj plícní tkáně. Plíce nejsou schopny plnit svoji dýchací funkci.

Plod 6

Vývoj plic je velmi složitý. Nyní se začínají utvářet plícní vzdušné vaky a v následujícím období se bude postupně jejich počet zvyšovat. Tento vývoj bude pokračovat i po porodu a dokončí se až kolem 8 roku života dítěte. V plícní tkáni se rozmnožují krevní cévy a žíly. Plod má již zcela funkční nosní dírky a proto začíná dýchat i nosem.

Začíná kritická fáze jeho vývoje. Pokud by se dítě narodilo v tomto čase, jeho šance na přežití by byly téměř nulové. Na základě vyšetření může být těhotenství prohlášeno za rizikové a následně je lékaři sledováno ve speciálním režimu. Nastávající maminka musí většinou významně změnit své zaběhnuté návyky.

Koncem tohoto měsíce měří plod přibližně 25 cm měřeno od temene hlavy po kostrč a váží asi 1 kg.

Začínáte pozorovat své bříško

Pohyby plodu by jste nyní měla cítit každý den, někdy mohou být i bolestivější. Budete přibývat rychleji na váze, může to být až 0,5 kg týdně. V této době se bříško vyvíjí u každé ženy různě, některá je v pase plnější, u jiné se naopak bříško nemusí ještě ani výrazněji vyklenout. Není nutné pochybovat o správném průběhu těhotenství. Velikost bříška v tomto období závisí na mnoha faktorech, zejména na vaší postavě, vaší výšce, způsobu držení vašeho těla a také na množství plodové vody.

 

Postava

 

Pokud zaznamenáte změny na vašich nehtech (bílé skvrny, lámavost), vypadávání nebo třepení vlasů nebo dokonce zvýšenou kazivost zubů, doporučuje se zařadit do jídelníčku vhodný doplněk stravy. Měl by obsahovat minerální látky vázané ve formě laktátů, což je nezátěžová forma. Velmi vhodným preparátem je Lactavit v kombinaci s výrobkem Vitamíny plus. Výrobek Lactavit částečně neutralizuje i žaludeční kyselinu při pálení žáhy.

Pálení žáhy je řešitelné

S růstem plodu se děloha stále více posouvá směrem vzhůru a začíná tlačit na hrudní koš. Spodní žebra se v důsledku tohoto tlaku mírně vyklenou ven a také může dojít ke zvednutí hrudního koše o 3 až 5 cm. Žebra mohou začít pobolívat a vás to bude nutit měnit polohu při sezení. S dalším napínáním děložních svalů se začne objevovat píchavá bolest v bocích břicha. S největší pravděpodobností vás častěji začne pálit žáha, je to z důvodů tlaku dělohy na žaludek. Mechanickým drážděním žaludeční sliznice se stimuluje tvorba a vylučování žaludeční kyseliny. V důsledku zvýšené tvorby progesteronu je svěrač v žaludku ochabnutý a kyselina se dostává částečně zpět do jícnu.

Pálení žáhy je nepříjemný pocit a mnohdy znepříjemňuje konzumaci jídel. Malá rada, jak tomuto problému aspoň trošku předejít je častěji sníst kousek suchého rohlíku, zejména mezi jídly. Pokud to nebude stačit, nabízí se omezení tvorby kyseliny medikamentózně (vhodným lékem). Lepším způsobem je však občas polknout tabletu sody. Kyselina v žaludku se zneutralizuje a přitom vznikne obyčejná kuchyňská sůl, se kterou naše tělo umí velice dobře hospodařit. Navíc je pro vás velice přínosná, neboť je hlavní složkou amniové tekutiny (plodové vody). Tento postup je pro vás velice šetrný a zcela nezátěžový, protože při neutralizaci žaludeční kyseliny nevznikají žádné zátěžové látky (ani pro vás, ani pro vyvíjející se plod). Množství kuchyňské soli, které takto vznikne, je ve vztahu k množství, se kterým tělo denně pracuje, téměř zanedbatelné (v každém okamžiku naše tělo pracuje s téměř stonásobným množství sodíku, než kolik jej z tablety sody může získat). Použití sody lze doporučit pouze po konzultaci se svým lékařem, soda není vhodná u žen, které mají vyšší krevní tlak.

Větší konzumace sody (nad 2 g denně) je však nežádoucí z důvodu nadbytečného příjmu sodíku a následného zatížení ledvin. Proto byl vyvinut nový, zcela přírodní doplněk stravy pro těhotné ženy s problémem pálení žáhy. Původně byl vyvíjen jako přípravek pro doplnění minerálních látek pro těhotné ženy a proto byly použity speciální nezátěžové suroviny. Ukázalo se však, že výrobek navíc žaludeční kyselinu neutralizuje a omezuje její další produkci. Tím se jeho možnost využití významně zefektivňuje. Kamacit tak umožňuje řešit dva problémy najednou. Tlumí překyselení žaludku a současně dodává do těla tolik potřebné minerální látky nutné pro výstavbu kostí plodu.

02-0250 kamacit

Pálení žáhy mohou také ovlivnit některé nevhodné multivitamínové přípravky. Pokud jsou v těchto tabletách přítomny minerální prvky vázané v anorganické formě oxidů, síranů nebo chloridů, mohou pálení žáhy umocnit. Velmi vhodné jsou proto doplňky stravy, které obsahují minerální látky vázané jako laktáty (mléčnany), protože se jedná o fyziologickou formu (naše tělo pracuje s prvky právě v této formě). Důvěryhodným je na etiketě takového výrobku uvést, v jaké formě je prvek vázán (například hořčík Mg jako MgO nebo hořčík Mg vázaný ve formě mléčnanu apod.). Jedná se o poměrně důležitou informaci a pokud takový údaj není uveden, aspoň u mne to budí nedůvěru, co se týče kvality takového produktu.

Související články

17. až 20. týden od početí

25. až 28. týden od početí

Co je Kamacit a jak působí?

Těhotenství a výživa

Relaxační cvičení

Cvičení proti zácpě

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.kamacit.cz

www.lactavit.cz

www.vitaminyplus.cz