Galenus

Těhotenství, vývoj plodu, závěr těhotenství

25. až 28. týden od početí (27. až 30. týden těhotenství)

Nejdramatičtější je vývoj nervů

Tento měsíc je ve znamení rychlých a zásadních změn ve vývoji nervové soustavy. Mozek rychle zvětšuje svůj objem a protože je tísněn lebkou, nutí jej to ke zvrásnění a tvorbě různých záhybů. V konečné podobě připomíná povrch ořechu. Mozkové buňky jsou navzájem plně propojeny a aktivovány.

Plod 7

Podobně jako u míchy se nyní vytváří ochranné tukové obaly i u ostatních nervů. Tento vývoj bude probíhat i po porodu až do konce puberty. Díky aktivaci nervových zakončení nyní putují nervové impulsy mnohem rychleji a plod se efektivněji učí a také koordinovaněji pohybuje.

Velké změny probíhají i v plících

Nyní má plod za sebou kritické období a pokud by nyní došlo k porodu, mělo by narozené dítě poměrně velkou šanci na přežití, pokud by bylo umístěno v inkubátoru. A to i přesto, že plíce nejsou ještě vyvinuty tak, aby byly schopny plnohodnotně dýchat. Dýchací rytmus je již vyvinutý a základní plícní vak je připraven na první vdechnutí vzduchu. Na povrchu plícních sklípků se množí speciální buňky, které produkují zvláštní tekutinu zabraňující zkolabování plic.

Dítě pomalu dozrává

Ve zvýšené míře se ukládá bílý podkožní tuk, dochází tak k vyhlazování záhybů na kůži a také mizí ochranný film, který pokrýval doposud povrch kůže. Zbytky tohoto povlaku zůstávají pouze na ramenech a částečně ještě na zádech. Dokončil se vývoj očí, víčka se od sebe oddělují a umožní tak jejich otevření. Dítě pokračuje ve zdokonalování dýchacích a polykacích reflexů. Je to poslední období, kdy je schopno ještě udělat přemet. Později bude natolik svíráno v amniovém vaku, že významnější změna polohy bude obtížná a pro vás zřejmě i více bolestivá.

 

Postava

 

Obočí a řasy jsou plně vyvinuty, na hlavě má již delší vlasy. Dokáže zaostřovat očima přibližně na vzdálenost 20 až 25 cm, celkové proporce těla a hlavy téměř odpovídají novorozenci. Na prstech rostou nehty a významně se zvyšují dovednosti dlaní a prstů na rukou.

U chlapců dochází k sestupu varlat do oblasti třísel a později sestupují až do šourku. Teplota těla začíná být řízena vlastní regulací, kostní dřeň přebírá tvorbu červených krvinek a vylučovací soustava již produkuje průměrně 0,5 l moči denně, kterou dítě vylučuje do amniové tekutiny (plodová voda).

Koncem tohoto měsíce měří dítě asi 28 cm měřeno od temene hlavy po kostrč a váží přibližně 1,5 kg.

Vaše tělo se připravuje na závěr těhotenství

S největší pravděpodobností se může začít produkovat kolostrum ve vašich prsech. Jedná se o nažloutlou, sladkou a vodnatou tekutinu, která má sice menší obsah živin, než mateřské mléko, ale je stravitelnější. V období porodu je také obohaceno poměrně velkým množstvím protilátek. Vzhledem k velikosti dítěte dochází i k tlaku na váš močový měchýř a vás to nutí k častějšímu močení.

Objevují se první problémy s nalezením vhodné polohy při spaní, zvětšující se bříško prostě začíná trošku překážet. Doporučovanou polohou je lehnout si na bok, pokrčit jednu nohu a koleno vytlačit směrem k hrudníku. Druhá noha se ponechává natažená.

U žen, které mají diagnostikovaný úbytek kostního minerálu v bederních obratlech se mohou objevit zvýšené bolesti zad. Posunem těžiště a uvolněním pánevních kloubů jsou bederní obratle a plotýnky mezi nimi vystaveny většímu tlaku a pokud jsou kosti zřídnuté, projeví se právě tento tlak zvýšenou tupou bolestivostí. Při bolestech zad je žádoucí omezit zvedání předmětů, nosit obuv na nízkém podpatku a sedávat na nepolstrované rovné židli ve vzpřímené poloze.

Související články

21. až 24. týden od početí

29. až 32. týden od početí

Co je Kamacit a jak působí?

Těhotenství a výživa

Relaxační cvičení

Cvičení posilující břišní svalstvo

Cvičení posilující prsní svalstvo

Cvičení zabraňující vzniku křečových žil

Cvičení na celkové uvolnění páteře

Dechová cvičení zvětšující elasticitu hrudníku

Cvičení ke zvýšení pohyblivosti kyčelních kloubů

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.kamacit.cz