Galenus

Těhotenství, porod, termín porodu

29. až 32. týden od početí (31. až 34. týden těhotenství)

Pokračuje vývoj plic

Prakticky všechny orgány jsou již plně vyvinuty a jsou funkční vyjma plic. Tyto stále produkují speciální tekutinu zabraňující jejich zkolabování. Dítě je již natolik vyvinuto, že pokud v této době dojde k předčasnému porodu, je téměř jisté, že při správné lékařské péči přežije. Jedinou vážnější komplikací je právě jeho dýchání, většinou se musí při takovém předčasném porodu novorozenci s dýcháním pomáhat zapojením dýchacího přístroje.

Plod 8

Jeho kůže mírně zesvětlí, není již tak červená. Je to dáno silnější vrstvou podkožního tuku. Nehty na rukou již dokončily svůj růst, na nohou stále ještě rostou. Na hlavě může mít dítě poměrně hodně vlasů. Naplno již fungují duhovky v očích, dokáží se rozšiřovat nebo stahovat v závislosti na světelných podmínkách. Dítě zavírá oční víčka a dokáže i mrkat.

V závěru tohoto měsíce mohou některé děti již zaujmout polohu hlavičkou dolů, ve většině případů se to však odehrává až v samém závěru těhotenství.

Dítě určuje termín porodu

Začínají se mírně ztenčovat stěny placenty. To má za následek snížení produkce hormonů a proto začíná placenta přeměňovat hormon produkovaný nadledvinkami dítěte (testosteron). Nadledvinky dítěte již produkují hormon v desetkrát větším množství, než nadledvinky dospělého člověka. Dokonce jejich velikost je srovnatelná s velikostí nadledvinek matky. Po porodu se výrazně zmenší. Tímto se zabrání navození předčasných porodních stahů. S určitou nadsázkou lze říci, že právě množstvím vyprodukovaného hormonu si dítě samo určuje termín porodu.

Plodová šňůra snižuje svoji ohebnost

Plodový (amniový) vak obsahuje téměř litr tekutiny, téměř půl litru z toho však tvoří moč dítěte. V plodové vodě jsou přítomny i látky, které stimulují vývin plic a také látky, které později budou usnadňovat průběh porodu. Pupeční šňůra se zpevňuje kolagenní substancí, což má za následek snížení její ohebnosti a tím se zabraňuje tvorbě smyček nebo uzlů. Jakékoliv zaškrcení pupeční šňůry totiž způsobí omezení příjmu živin a může to i iniciovat předčasný porod. V dřívější době to mnohdy končilo i smrtí dítěte. Dnešní moderní lékařské diagnostické přístroje však tuto možnost prakticky eliminují. Je však bezpodmínečně nutná pravidelná kontrola tak, aby váš lékař mohl průběžně sledovat chování vašeho dítěte a včas mohl postihnout případný rizikový stav.

Postava

Dítě je již natolik velké, že má velmi omezený prostor. Je pevně stočeno, zejména prostor pro jeho kolena a lokty je nejvíce zůžen. V důsledku toho klesá frekvence jeho pohybů.

Na konci tohoto měsíce měří dítě asi 32 cm měřeno od temene hlavy po kostrč a váží přibližně 2,5 kg.

Častější návštěvy u lékaře jsou žádoucí

Od této chvíle budete častěji navštěvovat svého lékaře, který bude sledovat závěrečné fáze přípravy na porod. Bude vám sledovat tlak, kontrolovat moč a podrobně sledovat polohu dítěte v děloze, stejně tak i umístění pupeční šňůry. Pokud vám bude vyšetřována i krev, s největší pravděpodobností budete mít sníženou hladinu hemoglobinu a může také být zaznamenaný nižší počet červených krvinek.

Pokud vám bude nasazen jakýkoliv preparát s obsahem železa na podpoření tvorby krvinek, více si hlídejte kontrakce dělohy. Pokud přípravek obsahuje síran železnatý (ferrum sulfuricum), může vám po něm bývat nevolno a radši jej po dohodě se svým lékařem vysaďte. Potom zkuste společně s lékařem zvážit nasazení laktátu (mléčnanu) železa, který je šetrnější a hlavně má významně lepší vstřebatelnost a využitelnost. Tím je možné podstatně snížit příjem železa při zachování jeho účinnosti. Jen pro srovnání, 10 mg železa ve formě mléčnanu má stejnou účinnost, jako 100 mg železa ve formě síranu nebo dextranu. Vhodným doplňkem stravy, který nevyvolává žaludeční nevolnost je Ferrumin.

Sama zaznamenáte, jak tuhne děloha a začne se stahovat. Začnou se objevovat první kontrakce, většinou netrvají déle, než 30 sekund a vůbec si jich nemusíte všimnout. Jak se začíná rozšiřovat pánev, mohou se zvýraznit bolesti v zádech.

Související články

25. až 28. týden od početí

33. až 38. týden od početí

Porod

Co je Kamacit a jak působí?

Co je Ferrumin a jak působí?

Relaxační cvičení

Cvičení posilující břišní svalstvo

Cvičení posilující prsní svalstvo

Cvičení zabraňující vzniku křečových žil

Cvičení na celkové uvolnění páteře

Dechová cvičení zvětšující elasticitu hrudníku

Cvičení ke zvýšení pohyblivosti kyčelních kloubů

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.ferrumin.cz