Galenus

Těhotenství, porod

33. až 38. týden od početí (35. až 40. týden těhotenství)

Kůže dítěte je jemná a hladká

V závěru těhotenství mizí z povrchu prakticky veškeré jemné chmýří (lanugo) a jen nepatrné zbytky mohou zůstat na ramenech, pažích, nohách a v některých záhybech těla. Kůže je velmi jemná a hladká a je obalena tenkou vrstvičkou mastné tekutiny, která má za úkol usnadnit průchod porodními cestami.

Plod 9

Protože nehty stále rostou, mohou je mít některé děti v okamžiku porodu tak dlouhé, že by se sami po příchodu na svět mohly poranit na tvářích. Proto se v takovém případě ihned zkracují. Oči jsou ve většině případů modré, po několika dnech po porodu ovšem začínají měnit barvu.

První stolici vytváří dítě ještě v děloze

Nadledvinky dítěte produkují kortizon, pod jeho vlivem se urychluje vývin plic. Jeho střevo je naplněno tmavě zelenou až černou tekutinou (mekonium, smolka), což jsou sekrety žláz, spolykané uvolněné lanugo a první odchlípnuté buňky střevní sliznice. Tuto první stolici dítě uvolní buď po porodu, může se to také stát během porodu.

Imunita je u dítěte nedokonalá

Imunitní systém dítěte není ještě zdaleka vyvinut, jeho vývoj vlastně probíhá celý život. Dítě má schopnost přebírat protilátky z těla matky přes placentu, ale ne všechny. Některé složky imunitního systému jsou totiž tak velké, že nejsou schopny procházet přes buněčné stěny a tudíž se do těla dítěte přes placentu nemohou dostat. Příroda tento nedostatek vyřešila velice elegantně. Právě tyto látky se koncentrují v mlezivu v mléčných žlázách. Do těla dítěte se dostávají za velice zvláštní situace (prvním sáním), která nastává v prvních hodinách po narození a již nikdy později se znovu nedokáže zopakovat.

U chlapců varlata ve většině případů sestoupí do šourku, u děvčat však vaječníky setrvávají nad pánevním okrajem a do své konečné podoby a umístění se dostávají až po porodu během prvních dnů.

Dochází k ukládání posledního množství hnědého tuku a po jeho spotřebování v prvních dnech po porodu se již více v těle neobjeví.

V okamžiku porodu měří dítě obvykle 35 až 38 cm měřeno od temene hlavy po kostrč a váží 3,2 až 4 kg.

Placenta produkuje zvýšené množství hormonů

Podpůrný systém pracuje naplno, musí stačit přivádět živiny, poměrně hodně kyslíku a také odvádět zplodiny metabolismu dítěte. Vaše ledviny jsou nyní maximálně zatěžovány. Placenta produkuje zvýšené množství hormonů a díky tomu se vám nalévají prsa a stimuluje se tvorba mleziva s vysokým podílem protilátek. Současně se aktivují mléčné žlázy pro produkci mateřského mléka. Jsou aktivovány mechanismy uvolňování vápníku a dalších minerálů z vašich kostí, aby bylo dostatek těchto minerálů pro produkované mléko. Pod vlivem hormonů se nalévají i prsní části vašeho dítěte, což ihned ustoupí po narození. Pokud je produkce těchto hormonů na horní hranici fyziologického rozmezí, může nastat situace, kdy při narození děvčátka bude několik dnů lehce krvácet z vagíny (jako by mělo měsíčky).

U většiny rodiček sestupuje hlavička směrem dolů a vám se snadněji začne i dýchat. Někdy se však dítě takto nenapolohuje a porod se uskutečňuje zadečkem napřed. Je to sice určitá komplikace, ale zkušený porodník tuto situaci dobře zvládne. Někdy se taková situace řeší císařským řezem.

Připadáte si jako sud, který se nikam nevejde?

Velké bříško vás nutí stále více se zaklánět a vyrovnávat tak posunuté těžiště. Bude stále obtížnější se dobře vyspat, všechno vás bude tlačit a obtížně budete hledat polohu, při které by jste se aspoň trošku uvolnila a odpočinula si. Doporučuje se odpočívat pokud možno se zvednutýma nohama (například v sedě s nohama na podložce, vleže na zádech s nohama podloženýma polštáři a podobně). Díky záklonu se vám změní zorné pole pohledu a někdy se stane, že ne zrovna nejlépe odhadnete vzdálenosti. Nic si z toho nedělejte, stávají se horší věci, než je rozbitý talíř a aspoň budete mít na co vzpomínat.

Postava

Některé nastávající maminky mají tendenci stále něco uklízet, srovnávat, třídit výbavičku a spoustu dalších činností, které v posledních dnech těhotenství vůbec nejsou důležité. Tato práce vám neuteče a ve vašem okolí se jistě najde spousta lidí, kteří ji rádi za vás udělají. Odpočívejte a sbírejte síly na prožití nejkrásnějšího okamžiku vašeho života.

Související články

29. až 32. týden od početí

Porod

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz