Galenus

Kojení, techniky kojení, poloha vsedě, poloha vleže, poloha vzpřímená

Techniky kojení

Poloha základní vleže - matka i dítě na boku

Velmi pohodlná poloha. Dítě musí být na boku, těsně přitisklé k břiše matky, nesmí ležet na zádech a mít pouze otočenou hlavičku k prsu. Je to pro něj nepohodlné, únavné a také je nevhodně drážděna bradavka a může docházet k jejímu poškození. Při této poloze je velmi vhodny pohodlný polštář pod hlavu maminky a třeba i polštářek za dítě, aby se nepřeklopilo na záda - pak není nutné ho přidržovat.

Tato poloha není zcela vhodná pro úplný začátek kojení, pro nezkušené maminky, kdy se dítě i matka učí správné technice kojení a hlavně přisávání - není zde dobrá manipulace s dítětem při přisávání, nelze příliš upravovat techniku přisátí a na dítě není zcela dobře vidět.

Poloha základní vleže

Poloha vleže - matka na zádech, dítě na bříšku

Poloha velmi vhodná pro ženy po císařském řezu, matka si může dítě pohodlně, bez tlaku na jizvu, přesouvat od jednoho prsu k druhému. Je to také poloha vhodná pro menší a nedonošené děti, těsný kontakt dítě podporuje v přirozených reflexech a snaží se samo aktivně prs uchopit. Poloha je vhodná i pro ženy se silným spouštěcím reflexem, kdy kojením proti gravitaci mléko neteče tak silně.

Poloha vleže na zádech

Poloha základní vsedě

Nejběžnější poloha vsedě, je to nejlepší poloha pro kojení v terénu - venku na lavičce, v restauraci apod. Dítě je v ní dobře fixováno. Doma je vhodné šetřit si paže a váhu dítěte podepřít polštářem a pod nohu dát stoličku - zvednutá noha také částečně dítě podepře a matce se sedí pohodlněji. Ze záčátku, těsně po porodu je tato poloha nevhodná pro matky po císařském řezu, dítě by tlačilo přímo na jizvu.

Jednou rukou drží matka dítě, druhou rukou prs na opačné straně. Ručička dítěte by měla být okolo pasu matky, pod dítětem, případně pod prsem, neměla by být před dítětem a tím být překážkou těsného kontaktu s matkou.

Poloha základní vsedě

Poloha "tanečník"

Je velmi vhodná pro menší děti, děti, které mají problémy s přisáváním, pro špatně sající děti a pro nedonošené děti - dítě je zde pevně drženo u prsu, nebortí se, cítí pevnou oporu, lze velmi dobře regulovat techniku přisátí.

Není vhodná pro těžší děti (asi nad 4 kg), potom je již těžké dítě delší dobu na ruce udržet. Z této polohy lze dítě velmi snadno přesunout do polohy fotbalové u druhého prsu. Matka jednou rukou drží dítě a druhou rukou přidržuje prs na téže straně.

Poloha tanečníka

Poloha boční fotbalová

Jedna z nejlepších poloh pro nácvik správné techniky kojení. Tato poloha by ideálně měla být pravidelně střídána s klasickou polohou vsedě či vleže - prs je pak optimálně vyprazdňován z obou stran a předchází se retencím a posléze zánětům. Tato poloha je vhodná pro špatně se přisávající děti, slabé děti, nedonošené děti, pro ženy s plochými či vpáčenými bradavkami, pro ženy s většími prsy. Je potřeba, aby dítě leželo na polštáři, protože je jinak těžké ho držet přímo na ruce a i pro něj je to nepohodlné. Ale v případě nouze je možné dítě jednorázově v této pozici nakojit i bez polštáře.

Poloha boční fotbalová

Poloha vzpřímená

Je to obtížnější poloha pro manipulaci s dítětem, je vhodná pro děti s malou bradičkou, pro špatně se přisávající děti, pro nedonošené děti a v případě silného spouštěcího reflexu u matky. Matka musí mít dobrou oporu zad, je vhodné se poněkud zaklonit, aby dítě nemuselo mít hlavičku zcela svisle. Dítě sedí obkročmo na noze matky. Pro větší děti není tato poloha již vhodná, jsou pak příliš zkroucené.

Poloha vzpřímená

Související články

Kojení

Potřeba bílkovin

Co je Lactavit a jak působí?

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.lactavit.cz

www.multiplus.cz