Galenus

Otěhotnění, projevy těhotenství, ranní nevolnost, zvýšená citlivost prsů, těhotenský test

Těhotná ano, či ne

První nezvyklé projevy

Existují určité neobvyklé projevy u ženy, které mohou naznačit, že by mohla být těhotná. V první řadě se jedná o vynechání měsíčků (amenorea). Vynechání měsíčků však automaticky neznamená těhotenství. Druhým jevem je častější močení. Zvýšená hladina progesteronu a zejména po zvýšení hladiny choriogonadotropinu dochází ke zvýšenému prokrvení pánevní oblasti. Dochází i k podráždění močového měchýře a ten reaguje tak, že se snaží neustále vyprazdňovat a to i v případě, že obsahuje nepatrné množství moče. Časté nutkání k močení se může začít projevovat již týden po početí.

Zvýšená hladina progesteronu vykazuje sedativní účinek. Tělo reaguje také tak, že zvyšuje svůj metabolismus, aby dokázalo zásobovat živinami vyvíjející se embryo. To vše vede ke zvýšené únavě a žena má pocit, že se jí chce stále jen spát. V zájmu svém i vyvíjejícího se embrya by se tomu neměla bránit a měla by si prostě zdřímnout.

Zvýšená potřeba živin vyvolává jev, který lze označit jako biochemická paměť. Ta vzniká již v raném dětství a formuje se v okamžiku, kdy v těle chybí nějaká živina. Pokud v takovém případě dítě sní nějakou potravinu, která tuto chybějící látku obsahuje, náš mozek si zapamatuje, v jaké potravině tato látka je obsažena a podvědomě si uloží v paměti chuťový vjem této potraviny. Později, zejména v těhotenství dokáže tuto chuť vyvolat v situaci, kdy tělu právě tato látka chybí. Proto mívá mnoho žen v průběhu těhotenství tak zvláštní chutě a dokáží kombinovat potraviny, které by jinak normálně tak rychle nestřídaly.

Často se dostavují ranní nevolnosti, mohou se však znenadání objevit kdykoliv během dne. Tyto nevolnosti mohou mít příčinu v poklesu hladiny krevního cukru, proto je velice žádoucí jíst častěji v průběhu dne a uzpůsobit tomu i konzumované množství během každého jídla. Nevolnost mohou také vyvolat různé pachy, které by normálně vůbec nevadily.

Dalším jevem bývá významné zcitlivění prsů, zvýšená bolestivost při dotyku, ztmavnutí prsních bradavek a jejich dvorců a někdy je patrné i zvětšení a zvýraznění prsních žil.

Potvrzení těhotenství

Pokud se zaznamenají předchozí jevy, je vhodné co nejdříve navštívit svého ošetřujícího lékaře a podrobit se testům na potvrzení případného těhotenství. Existuje poměrně hodně testů, které lze provádět v různých fázích bezprostředně po početí. Některé jsou velmi přesné, jiné méně, celkově však dávají spolehlivou informaci.

Otěhotnění

Mezi přesné testy patří stanovení obsahu choriogonadotropinu v krvi, tento test lze provést přibližně 14 dní po předpokládaném početí. Tento hormon lze také nalézt v moči a jeho stanovení je základem klasických těhotenských testů prováděných doma. V době asi 14 dnů po početí se zachycuje těhotenství v asi 90% případů, po dalších 4 týdnech již patří mezi průkazné testy.

Přibližně po čtyřech týdnech lze již podstoupit i gynekologické vyšetření, založené na posouzení změn v krčku dělohy a děloze samé. Také se mění zabarvení vagíny.

Samovolný potrat

V některých případech všechny počáteční příznaky nasvědčují pro těhotenství, ale nakonec se těhotenství neprokáže. Je to způsobeno tím, že se oplozené vajíčko nedokáže usadit ve zduřené děložní sliznici a nastává samovolný spontánní potrat. Provedené testy mohly být pozitivní, protože byly jednoduše provedeny před ztrátou oplozeného vajíčka. Proto je třeba domácí těhotenské testy opakovat po několika dnech.

Předpokládané datum porodu

Od početí je obvyklou dobou 266 dní, tedy 38 týdnů. Doba se však počítá od začátku posledních měsíčků, tedy 40 týdnů. Předpokládaný termín porodu bude tedy 280 dnů od začátku posledních měsíčků. Tento propočet platí pro ženy, které mají pravidelný 28 denní cyklus. Je-li menstruační cyklus kratší nebo delší, pak i datum porodu bude dřívější nebo pozdější. Tento předpokládaný termín porodu je také důležitým faktorem při posuzování vývoje plodu, zejména pak pro případy přenášení plodu (více než 42 týdnů těhotenství). Obecně platí, že do 42 týdne těhotenství nehrozí žádné nebezpečí ani matce, ani dítěti. Pokud je těhotenství dobře monitorované a nejsou žádné důvody se domnívat, že by mohlo dojít k nějakým komplikacím, lze dokonce překročit i dobu 42 týdnů.

Většina dětí se nerodí přesně ve stanovený den. Obvyklý je porod v období týdne před nebo po tomto vypočítaném datumu. Toto přibližné datum se užívá hlavně k tomu, aby měla budoucí maminka určitou představu o tom, kdy potomka očekávat a připravit se na jeho příchod co se týče úprav bytu, zajištění výbavičky a podobně.

Porod před 37. týdnem je považován za předčasný. Předčasně narozené dítě mohou mít problémy s vývojem a růstem, stejně tak i s dýcháním a trávením.

Související články

Menstruační cyklus

Oplodnění

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz