Galenus

Potřeba bílkovin, aminokyseliny, kompletní bílkoviny, nekompletní bílkoviny

Potřeba bílkovin

Bílkoviny

Jsou základním stavebním kamenem těla a proto musí být do těla potravou přiváděny v určitém množství denně. Zatímco dospělý člověk potřebuje pro obnovu a zachování tkání denně asi 1,2 až 1,6 g bílkovin na 1 kg své váhy, v případě těhotné ženy je toto číslo vyšší a s přibývajícími dny těhotenství i výrazně narůstá. Bílkoviny jsou totiž potřeba pro růst těla plodu.

Čočka

Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin

Bílkoviny jsou tvořeny z asi 20 různých aminokyselin. Každá aminokyselina je v různých bílkovinách zastoupena jiným množstvím a také jsou v molekule bílkovin různě seskládány. To umožňuje obrovskou rozmanitost bílkovin a tak ani nepřekvapí, že bílkoviny tvoří svalovinu, plní funkce spojené s řízením biochemických reakcí, jsou základem hormonů, krvinek, vlasů, nehtů a dokonce i kostí. V těle není část, která by neobsahovala nějaké bílkoviny.

Kompletní a nekompletní bílkoviny

Bílkoviny získané z potravin živočišného původu, jako je maso, ryby, vejce, mléko a mléčné produkty, obsahují všechny aminokyseliny v množství, které potřebujeme pro výstavbu svého těla. Jsou proto označovány jako bílkoviny kompletní. V bílkovinách získaných z rostlinných potravin, jako jsou luštěniny, ořechy nebo obiloviny, je některých aminokyselin příliš málo a nejsou schopny zajistit v plném rozsahu potřebu našeho těla, zejména ne potřebu rostoucího plodu a nebo potřebu těla rostoucího dítěte. Takové bílkoviny se označují jako nekompletní. Platí však, že není nutné pokrývat potřebu bílkovin jen ze živočišných zdrojů a moderní věda dokonce doporučuje pokrýt určitou část potřeby bílkovin z rostlinných zdrojů. Vždy však musí být zajištěn příjem určitého podílu živočišných bílkovin.

Příjem bílkovin v potravě

Nejméně třetina denní potřeby bílkovin by však měla být přijata při prvním jídle, s postupem času by obsah bílkovin v potravě měl klesat a večerní jídla by měla obsahovat co nejmenší podíl bílkovinné složky. Tento systém je velice žádaný pro správnou činnost střev.

Ementál

Nadměrný příjem bílkovin v pozdních hodinách zvyšuje plynatost a nastávající maminka by mohla mít značné problémy se vznikajícími střevními plyny při pomalejším průchodu tráveniny střevem, což v nočních hodinách nastává. Zcela se nedoporučuje konzumovat v pozdějších odpoledních a večerních hodinách luštěniny a vejce. Jako poslední bílkovinná jídla jsou naopak velice vhodné mléčné výrobky, jako jsou tvrdé sýry, tvaroh, termixy, jogurty nebo zakysané mléčné nápoje. Již méně vhodné je nativní mléko.

Bílkoviny jako zdroj energie?

Bílkoviny mohou pro tělo sloužit i jako zdroj energie a z chemického hlediska obsahují v 1 gramu dokonce stejné množství energie, jako cukry. Není to ale výhodný zdroj, protože při procesu získávání energie musí tělo vytvořit jako vedlejší produkt reakce, a tedy jako zplodinu, čpavek a tohoto se musí pracně zbavovat. Volný čpavek je totiž pro tělo toxický. A tak větší část získané energie vlastně musí spotřebovat na likvidaci čpavku. Tuto informaci uvádíme pro ty, kteří jsou zastánci dělené stravy a preferují příjem bílkovin na úkor sacharidů. Zdánlivě to má určitou logiku v případech snižování váhy. Sníme stejné množství potravy, ale poměrně velkou část energie musí tělo využít na likvidaci zplodiny (čpavku). Takže mu zbude méně energie na ukládání tuků. Těhotná žena by se měla důsledně tohoto přístupu vyvarovat, protože zvýšená hladina čpavku negativně ovlivňuje plod a hlavně neúměrně zatěžuje již tak přetížené ledviny a játra nastávající maminky.

Související články

Těhotenství a výživa

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.multiplus.cz