Galenus

zdravotní problémy a obtíže v těhotenství

Zdravotní problémy v těhotenství

Během těhotenství se může objevit celá řada problémů, které mohou nastávající maminku polekat, i když v mnoha případech se jedná o zcela přirozené chování jejího těla. Většina problémů, k nimž během těhotenství dochází, vzniká důsledkem hormonálních změn v těle matky. Mohou být také zapříčiněny nedostatky ve výživě a zejména pak v rozložení tělesné hmotnosti z důvodů poměrně rychlého přírůstku na váze.

Bolesti zad

Bolesti zad je poměrně běžný jev mnohdy způsobený špatným držením těla. Problém umocňuje přírůstek na váze, posun těžiště a také účinek hormonu progesteronu, který se mimo jiné projevuje uvolňujícím účinkem na svalstvo. Není vhodné zůstávat delší dobu v jedné poloze, je třeba uvolňovat ramena a pokud je to možné, držet záda rovně. Není vhodné nosit boty na vyšším podpatku, naopak výhodou jsou boty s plochou podrážkou. Velmi výhodné je během dne několikrát absolvovat protahovací cviky, je třeba se však vyvarovat cvičení v předklonu a vytahování vzhůru.

02-0186 bolesti v zádech

Bolesti v oblasti žeber

Se zvětšováním dělohy souvisí i případné bolesti v oblasti žeber. Jedná se o dočasný stav, který většinou mizí několik týdnů před porodem, kdy se dítě dostane do porodní polohy. Definitivně odezní několik dnů po porodu. Během těhotenství je třeba často měnit polohu, tyto bolesti souvisí s vnitřními otlaky a jsou intenzívnější, pokud jsou tlaku žeberní partie vystaveny delší dobu.

Trávení

Snížená pohyblivost tráveniny vede k posunům ve složení střevní mikroflóry a často se to projeví zvýšenou produkcí střevních plynů. V tomto případě je velice vhodné upravit střevní mikroflóru konzumací zakysaných výrobků typu acidofilní mléko. Nejlepší jsou takové výrobky, které obsahují živou mléčnou kulturu Lactobacillus acidophilus. Tato kultura má mimořádný význam nejen v době těhotenství, ale i v období kojení. Je zcela nenahraditelná a pro její důležitost svědčí i fakt, že je to jedna z prvních baktérií, která osídluje střevo novorozence. Je významným producentem látek nutných pro první dny a týdny života novorozence, samozřejmě má význam i pro vyvíjející se plod, i když prostřednictvím těla matky.

Nevolnost a pálení žáhy

Přibližně polovina těhotných žen zaznamenává nevolnosti a občas zvrací. Pokud je to v období 6. až 12. týdne, jedná se o normální jev. Pokud se objevují později a mají intenzívní a prudký průběh, je nutné vyhledat lékaře, protože mohou způsobit dehydrataci, snížení váhy a následně vyvolat i nedostatečnou výživu plodu.

02-0187 nevolnost

Mezi příčiny, které mohou tento stav vyvolat, patří záněty žlučovodů, otravy, zánět slinivky, záněty střev a někdy nedostatek vitamínu B6. Pokud je zachycena nadměrná tvorba gonadotropinu, může to být důsledek výskytu cyst v děloze nebo také v důsledku většího počtu plodů. V těchto případech se doporučuje konzumovat malá množství jídla často během dne, aby se v žaludku neustále udržovala potrava. Po procitnutí je vhodné sníst nasucho asi polovinu housky (bez přílohy a bez zapití). Kyseliny a trávicí šťávy žaludku se do této hmoty vsáknou a jejich účinek na vyvolání nevolnosti se tak zmírňuje (úplně se však neodstraní). Tento postup je vhodný i při pálení žáhy.

Zvětšená děloha podporuje vracení žaludečních šťáv do jícnu, proto se častěji zaznamenává pálení žáhy. V takovém případě je třeba omezit příjem všech poživatin podporujících vylučování žaludečních šťáv (kořeněná a mastná jídla, alkohol, káva, černý čaj).

Infekce dásní

Snadno dochází k infekcím dásní, k jejich otokům a jejich krvácení. Otok je vyvoláván nárůstem hladiny estrogenů, dásně jsou citlivé a více prokrvované. Je nutné zvýšit ústní hygienu, zajistit mírné zvýšení vitamínu C, asi 120 až 150 mg v průběhu celého dne (ne více, pak to má negativní vliv na kyselost tělních tekutin a následně činnost ledvin).

Zácpa a hemeroidy

Uvolňující účinky progesteronu na svalstvo mají za následek snížení pohybu střev, rychlost tráveniny se zpomaluje a důsledkem může být zácpa. V tomto případě je vhodné konzumovat zakysané mléčné výrobky, které zlepšují pohyb tráveniny. Podobný efekt mají i zelenina a ovoce, v tomto případě pohyb tráveniny usnadňuje vláknina. Mělo by se jednat o vlákninu rozpustnou (například jablečnou), méně vhodná je z otrub. Tato vláknina je hůře stravitelná, pomaleji se rozkládá a může způsobovat mírné krvácení do střev v důsledku oděrek. Je nutné zajistit dostatek tekutin. Je doporučována úměrná pohybová aktivita, jako velmi vhodná je chůze (cca 1 až 1,5 km denně). Průvodním jevem zácpy mohou být i hemoroidy. Zejména to platí v pozdějších stádiích těhotenství, kdy plod rychle zvyšuje svoji váhu a vyvíjející se děloha zvyšuje tlak na okolní tkáně.

Svalové křeče a otoky končetin

Nesprávná skladba potravin může způsobit křeče, neboť v těhotenství je vyšší požadavek na elektrolyty. Také je vyšší požadavek na hořčík, kterého je v běžné potravě nedostatek. Není však vhodné konzumovat jednorázově vyšší dávky hořčíku (na lačno maximálně do 60 mg, po jídle asi 100 mg). Vysoké dávky hořčíku mají uvolňující účinky na svaly a mohou zesílit stejný účinek progesteronu. V těhotenství je výhodné zajistit příjem hořčíku spolu s vápníkem, protože tyto dva prvky se v účincích významně ovlivňují. Není vhodné protahovat špičky nohou, zejména po delší strnulé poloze vsedě nebo vleže.

Estrogeny vykazují efekt zadržování vody v těle. Proto se pod jejich účinkem objevují otoky končetin, tento jev je považován za normální.

Někdy ženy zaznamenávají náznaky tvorby křečových žil. Dochází totiž k rozšiřování podkožních žil. Většinou tyto anomálie zmizí po porodu, není to však pravidlem. Některé ženy si tento vzniklý zdravotní problém odnáší i do dalšího života.

Únava, stres a náladovost

Určitý stres z nepohodlí, nevyspalost, psychologický tlak spojený s blížícím se porodem a s významnými změnami v proporcích svého těla vyvolávají rychlé změny nálad. Bývají umocněny i nedostatkem vitamínů skupiny B. Dalším faktorem jsou hormonální změny spojené s pokročilým těhotenstvím.

02-0188 bolest hlavy

Tyto nálady jsou v převážné většině případů pouze dočasné, mohou však vyvolat řetězec nepředvídaných reakcí u partnera. Proto není žádoucí tuto skutečnost přehlížet a v případě, že se jedná o významnou změnu v chování ženy, doporučujeme zvážit možnost odborného poradenství. Může se tak předejít zbytečným komplikacím v partnerských vztazích, které se mohou projevit jako důsledek zvýšené emotivní citlivosti ženy a psychického tlaku vyvíjeného mnohdy nechtěně na svého partnera. Příčinou únavy a podrážděnosti může být také dočasně vyvolaná anémie, proto je důležité zajistit během těhotenství dostatečný přísun železa a ITF faktoru.

Změny krevního tlaku

Během těhotenství se zvyšuje průtok krve a v závěru těhotenství se zvyšuje i krevní tlak. To má za následek praskání kapilár v nosních dutinách. Za normální se považuje i mírný otok nosních dutin. V takovém případě se doporučuje konzumace zralých citrusových plodů, paprik, jahod, malin a zejména ostružin. U těchto plodů se projeví příznivý účinek jednak vitamínu C, ovocných kyselin a bioflavonoidů.

Závratě

Přibližně od 4. měsíce se mohou objevovat závratě. Je to v důsledku zvětšující se dělohy, která za určitých okolností může stlačovat cévy a způsobovat mírné nedokrvení. Často je to umocněno snižujícím se tlakem. V takovém případě je třeba se vyvarovat rychlých změn polohy (rychlé zvednutí z polohy vleže nebo ze židle).

Podráždění sedacího nervu

Často se zaznamenává i podráždění sedacího nervu. Jedná se o nejdelší nerv v těle, vychází z křížové pleteně ve spodní části zad a vede pánevní oblastí otvorem do kyčelního kloubu a po zadní straně stehna směrem dolů. Podráždění je v těhotenství časté, je mnohdy důsledkem velkého zatížení bederní páteře a obvykle mizí po porodu. Je třeba varovat před neuváženým absolvováním masáží, mnohdy mohou problém zhoršit. Pokud se žena pro takový krok rozhodne, měla by spolupracovat s odborným fyzioterapeutem specializovaným na potíže související s těhotenstvím.

Kožní problémy

K běžným a obvyklým kožním problémům v těhotenství patří akné, tmavé těhotenské skvrny a červené skvrnky. Tyto kožní změny obvykle během 1 až 2 měsíců po porodu mizí.

Termoregulace

Pro zajištění optimálního vývoje plodu se během těhotenství mírně mění způsob termoregulace ženského těla. Dodržení tělesné teploty je důležité a navíc výdej tepla povrchem matčina těla je menší ve vztahu k její váze, než mimo těhotenství. Jakákoliv zvýšená námaha způsobuje vyšší produkci tepla a aktivují se termoregulační pochody, které nakonec vyústí ve zvýšený výdej vody (potu) pokožkou. Nastávající maminka se tedy při jakékoliv zvýšené námaze nebo při pobytu v teplejším prostředí více potí.

Změna funkce ledvin

Z důvodů změny funkce ledvin a v závěru těhotenství i z důvodů zvyšujícího se tlaku dělohy je obvyklým průvodním jevem i častější močení. Platí to zejména v počátku a v závěru těhotenství. Mnohdy žena zaznamenává výrazné nutkání i v nočních hodinách.

Potřeba důležitých živin a látek

Vážným a někdy podceňovaným problémem je zajištění potřeby důležitých živin a látek. Na tomto místě je nutné varovat před neuváženým dávkováním vitamínů a minerálních látek, stejně tak i před nevhodným nadbytkem těžko stravitelné vlákniny. Obecně lze říct, že je nevhodný jakýkoliv dramatický zásah do stravovacích návyků a pokud je třeba tyto změnit, provést tuto změnu pozvolna během několika dnů. Během těhotenství je třeba rozložit příjem různých doplňků stravy s vitamíny a mineráliemi do více denních dávek s nižšími obsahy a upřednostňovat konzumaci po jídle nebo během jídla. Za zcela nevhodné se považuje konzumace takových preparátů nalačno. Je třeba pečlivě hlídat příjem vitamínu A a D (v nadbytku jsou pro matku a plod toxické). Místo vitamínu A je vhodnější zařadit beta karoten, ze kterého si tělo vitamín A vyrobí samo, ale pouze v potřebném množství. Samotný beta karoten je neškodný. Na druhou stranu nedostatek některých vitamínů a minerálů může způsobit až deformace. Co se týče doporučených denních dávek, jsou uvedeny u jednotlivých vitamínů a prvků.

02-0251 lactavit

Potřebám těhotné ženy a posléze i kojící je složením uzpůsoben výrobek Lactavit. Protože jsou u těhotných žen kladeny mimořádně vysoké nároky na ledviny, je Lactavit sestaven ze surovin, které jsou pro ledviny minimálně zátěžové (minerální prvky jsou vázané ve formě laktátů). Výrobek je vhodný zejména v prvních měsících těhotenství a potom během kojení. Účinek Lactavitu se zvyšuje současnou konzumací acidofilního mléka nebo bílých jogurtů. Dosavadní zkušenosti ukazují, že pokud žena konzumuje Lactavit spolu s výrobkem Vitamíny plus během těhotenství a kojení, je dítě celkově odolnější k běžným respiračním onemocněním. Na tomto místě je třeba ještě upozornit na skutečnost, že se na trhu prodává přípravek s názvem LAKTAVIT. Tento výrobek je také určen pro kojící ženy, obsahuje však minerální prvky v anorganické formě (2010). Proto musí být obsahy těchto prvků vyšší, neboť anorganická forma je podstatně hůře využitelná ve srovnání s formou organickou (laktáty). Ledviny jsou pak vystaveny vyšším filtračním požadavkům. Výrobek LAKTAVIT nemá s výrobkem Lactavit nic společného a nemůže se složením a účinky srovnávat. Navíc neobsahuje živou kulturu Lactobacillus acidophilus, co je velkou předností výrobku Lactavit.

Pro období přibližně od 5 měsíce dochází k rychlému růstu plodu, a proto potřeba vápníku výrazně narůstá. Pokud nastávající maminka trpí i na pálení žáhy, nabízí se řešení, kdy lze „zabít“ dvě mouchy jednou ranou. Zařazením výrobku Kamacit se jednak omezuje nepříznivé působení nadprodukce žaludeční kyseliny a současně se do těla dostává tolik potřebný vápník spolu s celou řadou životně důležitých mikroprvků. Velkou předností Kamacitu je opět jeho nezátěžové a zcela přírodní složení. Kamacit je vhodné zařadit při pálení žáhy. V ostatních případech (není nadprodukce žaludeční kyseliny) se doporučuje spíše Lactavit.

Jako zdroj vitamínů se doporučuje zařadit výrobek Vitamíny plus. Během kojení se doporučuje místo výrobku Vitamíny plus zařadit výrobek Multi plus, jeho složení je pro kojící ženu lepší a žena pak lépe toto období fyzicky zvládá (je méně unavená).

Související články

Příprava na těhotenství

Oplodnění

Těhotná ano, či ne

Objev Rh faktoru

Cukrovka

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz

www.lactavit.cz

www.vitaminyplus.cz

www.multiplus.cz

www.kamacit.cz