Galenus

Trávení, trávicí ústrojí, dvanácterník

Dvanácterník

Ve dvanácterníku se odstraňuje kyselost

Duodenum neboli dvanácterník je první částí tenkého střeva. V této asi 15 cm dlouhé trubici dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny, vypuzované ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky břišní.

Dvanácterník

Do dvanácterníku se vylučují důležité trávicí šťávy

Obsah žaludku neboli chymus má konzistenci husté pasty a přechází v průběhu trávení do dvanácterníku přes svěrač vrátníku. Vývody z jater a ze slinivky ústí do dvanácterníku, v těsné blízkosti vývodu ze žaludku, nazývaného pyrolus. Aby mohla být kyselá trávenina vycházející ze žaludku dále zpracována, musí být odstraněna její kyselost. Vysoce alkalický obsah sekretů slinivky a jater neutralizuje kyselost chymu a posunuje pH tráveniny do mírně zásadité oblasti. Tento posun je nutný pro aktivitu enzymů, produkovaných slinivkou a střevní stěnou. Na neutralizaci chymu se podílí i žluč, také sliznice dvanácterníku produkuje látky, podílející se na odstraňování kyselosti tráveniny.

Díky žluči dochází k emulgaci tuků

Dvanácterník je místem, kde dochází k tak zvané emulgaci tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouští ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučována žluč, která umožní vznik emulze, charakterem podobné mýdlové pěně.

V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanácterníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny. Látky mající schopnost emulgovat tuky, se souhrnně označují jako žlučové kyseliny a jsou v játrech tvořeny z cholesterolu.

Stěna sliznice musí být chráněna

Aby byla sliznice dvanácterníku chráněna před účinky kyseliny, pepsinu a dalších trávicích enzymů, produkuje podslizniční vrstva velké množství hlenu. Mimořádně vysoká metabolická aktivita v tomto prostoru vede k tomu, že se buňky sliznice neustále obnovují. Rychlost jejich dělení je nejvyšší ze všech tkání v těle.

Toto intenzívní dělení buněk má při dnešních stravovacích zvyklostech i negativní efekt. Při vysokém příjmu karcinogenních látek v potravě se nezanedbatelně zvyšuje pravděpodobnost vzniku mutací, nebo-li změny genetického materiálu buňky. Tyto mutace mohou vyvolat v konečném důsledku efekt nekontrolovatelného dělení buněk, jinými slovy vytvořit podmínky pro vznik nádorového onemocnění.

Sliznice produkuje hormony

Ve sliznici dvanácterníku se tvoří hormony, a to zejména po stimulaci kyselinou chlorovodíkovou, tuky, natrávenými bílkovinami a různými sacharidy. Jsou vylučovány do tráveniny, odkud se resorbují do krve z horních oddílů tenkého střeva. Krví jsou pak přenášeny do slinivky, jater a do svaloviny žlučníku. Tyto hormony pak stimulují produkci a vylučování trávicích šťáv slinivky a žluči. Jedním z těchto hormonů je sekretin, který je z historického hlediska první látkou identifikovanou jako hormon.

Související články

Žaludek

Tenké střevo

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz