Galenus

Slepé střevo

Zánět slepého střeva

Popis onemocnění

V historii je toto onemocnění jen velice sporadicky popisované a i v dnešní době se vyskytuje v masivní formě pouze ve vyspělých zemích. Lze předpokládat, že má spojitost s moderními způsoby stravování. Zánět apendixu se může objevit kdykoliv během života. Příčin vzniku zánětu může být několik. Někdy se v apendixu shromažďují zbytky potravy, jindy tam uvízne pevné těleso (např. pecka), onemocnění mohou vyvolat i škrkavky nebo nádor. Podstatou onemocnění je ucpání červovitého přívěsku střeva (apendixu), může dojít k protržení stěny a následnému zánětu.

Zánět slepého střeva (akutní apendicitida) je nejčastější náhlá břišní příhoda, která vzniká jako druhotná infekce při poškození střeva.

Jak se onemocnění projevuje

Podrážděný apendix se projevuje bolestí břicha, která může po jednom až dvou dnech odeznít. Pokud se objeví zánět, tělo vytvoří kolem zánětu obrannou bariéru a výsledkem může být tzv. slepení střev. Zhoršuje se pak průchodnost tráveniny a objevují se kolikovité bolesti.

Operace apendixu

Při vážnějších případech jsou bolesti ostré a bodavé, často přichází ve vlnách. To proto, že se střevo snaží stahy vypudit vzniklou překážku a pokud je zachována aspoň částečná průchodnost, bolest má trvalý charakter. Jak se zánět rozšiřuje, zasahuje pobřišnici a bolest se lokalizuje do podbříšku na pravé straně. S dalším rozvojem zánětu se pacient cítí stále více nemocný, objevuje se nutkání ke zvracení a s postupem zánětu dochází i ke zvracení.

Pokud se onemocnění zanedbá, hrozí nebezpečí odumření části stěny apendixu a její následné protržení. Hnis se potom vylije do břišní dutiny a vyvolá její onemocnění (peritonitida). Obvykle však riziko protržení stěny apendixu během prvních 24 až 36 hodin nehrozí, i když i tyto případy mohou nastat. S přibývajícím časem se však riziko protržení stěny významně zvyšuje. Pokud dojde k protržení, stav pacienta se velice rychle zhorší, bolesti se výrazně zvýší, pacient hodně zvrací a může dojít až ke kolapsu.

Diagnóza onemocnění

Mačkáním břicha se lokalizuje bolestivé místo, může se provést radiografie. Laboratorní vyšetření je zaměřeno na krevní obraz s cílem prokázání zánětu.

Možné způsoby léčby

V současné době se prakticky vždy provádí chirurgické odstranění apendixu. To proto, že riziko operativního odstranění apendixu je mnohem menší (i kdyby se operace prokázala jako zbytečná) než důsledky možného protržení střeva.

Související články

Appendicitida - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

x