Galenus

Zánět tenkého střeva

Zánět tenkého střeva

Popis onemocnění

Zánět střev, také enteritida, doprovází různá onemocnění. Mezi spíše banální onemocnění patří tak zvaný cestovatelský průjem, ale zánět střeva může mít i podstatně vážnější podobu, jako je například infekce nebo tyfus. Nejčastější příčinou zánětu střeva je infekce způsobená konzumací zkažené potravy nebo pitím mikrobiologicky závadné vody. Vyvolávacím faktorem mohou být mikroorganismy (např. Shigella, Salmonella apod.), viry a také někteří paraziti.

Průjem

Bakterie obvykle vyvolávají enteritidu buď jako důsledek napadení střevní sliznice nebo střevní sliznice reaguje na toxiny, které daná bakterie produkuje do tráveniny, a které svým účinkem omezují nebo dokonce znemožňují normální trávicí procesy.

Jak se onemocnění projevuje

Cestovatelský průjem vlastně ani není onemocnění, ale pouze reakce na změnu ve složení mikrobiální populace ve střevě. Při konzumaci stravy zejména v tropech se do trávicího traktu dostávají i mikroorganismy, na které není tělo zvyklé. Obvykle po několika dnech dochází k adaptaci a průjmy mizí.

Nejčastěji se enteritida projevuje bolestí (až křečovitou) v břiše, častým a vodnatým průjmem a stolice může obsahovat i chuchvalce hlenu. Pokud onemocní současně více lidí, většinou se do těla nákaza dostala kontaminovanou potravou nebo nápojem. U starších lidí nebo při silnějším průběhu hrozí odvodnění organismu a nadměrná ztráta elektrolytů (především sodíku).

Pokud se současně i zvrací, může se jednat o doprovodné onemocnění gastritidy (zánětu žaludku). Může být vyvoláno například nadměrnou konzumací alkoholu, projímadla, acylpyrinu, hub, silně kořeněné potravy nebo se může jednat také o případ alergenní reakce na nějakou složku přijaté potravy.

Odvodnění organismu a ztráta elektrolytů může následně způsobit poruchy ledvin a jater. Pravděpodobnost těchto komplikací se zvyšuje v případě, že pacient před průjmovým onemocněním prodělal jiné onemocnění. Také se to týká starších lidí. Zvláště nebezpečné jsou akutní průjmy u kojenců, kde riziko odvodnění může způsobit vážné komplikace. Ve všech těchto případech je nutná včasná návštěva lékaře (hned po objevení příznaků úpornějšího průjmu).

Diagnóza onemocnění

Diagnóza je poměrně snadná, příznaky jsou typické. Vždy se provádí mikrobiologické vyšetření stolice na průkaz původce onemocnění. Je nutná dobrá spolupráce s ošetřujícím lékařem, zejména je nutné podat vyčerpávající informaci o všem, co postižený pozřel ústy přibližně v předcházejících 24 až 36 hodinách.

Možné způsoby léčby

Provádí se doplnění tekutin a případně elektrolytů, pokud se prokáže bakteriální původce, provádí se léčba antibiotiky. Důležitý je klid na lůžku a podávání lehce stravitelné diety (mléko, vhodné polévky připravené z masa a droždí - musí se podávat řídké). Obvykle se začíná hladovkou s dostatečným příjmem tekutin v podobě čaje a minerálek (obohacené sodíkem, draslíkem, chloridy a bikarbonátem, nejsou vhodné minerálky s obsahem síry a vyšším obsahem hořčíku). Následně se podává dieta s úplným vyloučením tuku a postupně se přechází na dietu s omezeným příjmem tuků.

Lactobacillus

V případě enteritidy vyvolané bakteriemi je vhodné posílit střevní mikroflóru přísunem bakterie Lactobacillus acidophilus, která vytváří velice účinnou bariéru proti pomnožování nežádoucích mikrobů (jiné laktobacily, např. Lactobacillus casei nebo Bifidobacterium bifidus mají účinek ve srovnání s Lactobacillus acidophilus mnohonásobně nižší). Přísun L.acidophilus je vhodné zajistit po dobu cca 3 - 4 týdnů, aby se střevní mikroflóra dostatečně stabilizovala. Doporučuje se konzumace acidofilního mléka. Velice vhodným doplňkem stravy je pro tyto případy Lactavit, protože vedle uvedené bakterie obsahuje i elektrolyty (podává se až po uklidnění střev a žaludku, cca po 3 až 4 dnech po zahájení léčby a dietního režimu, tablety se podávají po jídle).

Onemocnění odeznívá během několika dnů. Prevencí je hygiena a umývání přijímané potravy (zejména potravin bez tepelné úpravy - ovoce a zelenina).

Související články

Gastroenteritida - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

x