Galenus

Zánět žlučníku, cholecystitida

Zánět žlučníku

Popis onemocnění

Zánět žlučníku (cholecystitida) vzniká jako důsledek bakteriální infekce, nejčastějším původcem je Escherichia Coli. K této infekci však dochází ve spojitosti se žlučníkovými kaménky, které mohou být ve žlučníku nebo žlučových cestách přítomny poměrně dlouho před tím, než k zánětu dojde. Žlučníkové kameny jsou nejčastěji smíšené (směs zeleného žlučového barviva a cholesterolu) a mohou vyplňovat celý žlučník. Méně časté jsou cholesterolové kameny, obvykle bývá přítomen jeden, nejvýše dva a může dorůst velikosti až 1,5 cm v průměru. Třetím typem jsou pigmentové kameny (také se označují jako bilirubinové), jsou malé a vyskytují se v relativně velkém počtu. Sklon k tvorbě žlučníkových kamenů je dědičný.

Žlučové kameny

Vzácnějším typem je zánět žlučníku bez přítomnosti kaménků a vzniká spíše jako důsledek poruchy výživy, v důsledku šoku, po operačním výkonu, v souvislosti s cukrovkou, infekcemi nebo s ischemií. Obvykle mívá těžší průběh a vyšší výskyt komplikací. Postižení nemají bolest v břišní oblasti a také se neobjevují koliky.

Jak se onemocnění projevuje

Projevy onemocnění jsou individuální, objevují se po přejedení, téměř vždy se ale objevuje bolest na pravé straně břicha pod žebry a velice často pacient zvrací. Akutní zánět žlučníku začíná zcela náhle silnou bolestí, doprovází ji horečka a zvracení. Chronický zánět žlučníku je dlouhodobé onemocnění vyvolávající bolesti, nevolnost a zvýšenou plynatost.

Někdy se stane, že se kámen ze žlučníku spontánně uvolní a dostane se do žlučových cest, které ucpe. Následuje žlučníková kolika s těžkou bolestí břicha, vysokou horečkou a pocením. Při této poruše vylučování žluči dochází k jejímu průniku do krve a následně se kůže pacienta zbarvuje do žlutavého odstínu (vzniká žloutenka). Současně se tělo snaží tohoto barviva z krve zbavit a začne ho vylučovat ledvinami. Moč se zbarvuje do hnědé až oranžové barvy. Protože se do tráveniny dostává málo žluči, stolice je světlá a při úplném přerušení vylučování žluči může být stolice dokonce světle šedá.

Diagnóza onemocnění

Pro stanovení diagnózy se používá sonografie (ultrazvuk) a také rentgen. Ne vždy se však žlučový kámen na rentgenovém snímku dobře zobrazí a proto se využívá i kontrastních látek, které se koncentrují ve žluči a umožňují pak přesné zobrazení žlučníku a případně i žlučových cest.

Laboratorní vyšetření se zaměřuje na krevní obraz a průkaz zánětu. Také se prokazují žlučová barviva v krvi případně v moči. Při poklesu kontrakcí žlučníku dochází ke změnám ve složení žluče. Zvyšuje se v ní obsah vápníku a nekonjugovaného bilirubinu. Také zvyšování koncentrace kyseliny litocholové ve žluči je nežádoucí, protože má toxický účinek na jaterní buňky.

Možné způsoby léčby

V případě akutního zánětu je léčba založena na vyřazení potravy, podávání antibiotik a provádí se ledování břicha. Po stabilizaci stavu se provádí chirurgické odstranění žlučníku (cholecystektomie).

Léčba chronického zánětu spočívá v náhradě tekutin, podávají se bolest utišující léky (analgetika) a antibiotika. Někdy se podávají i léky s účinkem rozpouštění kamenů, tato léčba je však dlouhodobá a nelze ji použít u každého pacienta. Vyžaduje dobrou spolupráci ze strany pacienta, zejména při dodržování dietního režimu. Pokud se nedosáhne rozpuštění nebo vyloučení kamenů, provádí se opět chirurgické odstranění žlučníku. Odstranění žlučníku nijak negativně neovlivní trávení, pacient je schopen plnohodnotného života (pouze s mírnou úpravou diety).

Související články

Cholecystitida - rejstřík

Cholelitiáza - rejstřík

Cholangitida - rejstřík

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

x