Galenus

Trávení, trávicí ústrojí, žlučník

Žlučník

Žlučník plní funkci rezervoáru

Žlučník je uložen pod játry a plní úlohu rezervoáru pro žluč, produkovanou nepřetržitě jaterními buňkami. Vznikne-li potřeba žluči pro trávení, žlučník se smršťuje a vypuzuje koncentrovanou žluč do dvanácterníku. Žlučník má u dospělého člověka objem asi 30 až 40 ml. Žluč obsahuje žlučové kyseliny, cholesterol, lecitin, žlučová barviva, karboxylové kyseliny, mucin, močovinu, kyselinu močovou a minerální soli, z nichž důležitou roli při odstraňování kyselosti žaludeční tráveniny hraje bikarbonát.

Žlučník

Stahy žlučníku vyvolává cholecystokinin

Tuk přijatý v potravě prochází ústy a žaludkem prakticky nezměněn. Když se kyselá trávenina, obsahující tuk dostane do dvanácterníku, začne stěna dvanácterníku vylučovat do krve hormon cholecystokinin. Tento je krví transportován až do stěny žlučníku, kde vyvolá stahy stěny a tím i vypuzování žluče do žlučovodu. Žlučovod ústí do dvanácterníku a v důsledku zvýšeného přísunu žluče dochází k potřebné emulgaci přítomných tuků a současně i rychlému odstranění tráveniny.

Emulgace tuků je stejný proces, jako když si mýdlem odstraňujeme mastnotu z rukou. Mýdlo v tomto případě napomáhá rozpuštění mastnoty ve vodě. Podobně se chovají sodné soli žlučových kyselin. Umožňují tak využití nejenom tuků, ale i vitamínů a některých kyselin rozpustných v tucích. Mimo jiné udržují množství střevních baktérií na přibližně konstantní úrovni a v odpovídajícím zastoupení.

Primární žlučové kyseliny se tvoří z cholesterolu

Kyselina cholová a chenodeoxycholová, označované jako primární žlučové kyseliny, vznikají v játrech z cholesterolu. Sekundární žlučové kyseliny deoxycholová a litocholová vznikají z primárních kyselin až působením baktérií ve střevě. Všechny žlučové kyseliny jsou ve střevě resorbovány a dostávají se zpět do jater. Zde vytváří komplexy s některými aminokyselinami a v této podobě jsou vylučovány do žluči. Pokud dojde ke zvýšení obsahu žlučových kyselin v krvi, tlumí se další syntéza v játrech a současně se zvyšuje jejich vylučování. To vede ke zvýšenému výtoku žluči.

Bilirubin je produktem rozkladu červených krvinek

V jaterních buňkách dochází i k rozkladu opotřebovaných červených krvinek a z hemoglobinu vzniká nejprve krásně zelený pigment biliverdin, který se rychle mění na žlutohnědý bilirubin. Tento se koncentruje ve žluči a vytváří charakteristické zbarvení stolice. Část bilirubinu mění střevní bakterie na urobilinogen, který je zpět resorbován do krve a v ledvinách je odfiltrován do primární moče. Podílí se na žlutém zabarvení moče.

Konzumace tučné potravy podporuje syntézu cholesterolu v játrech

Konzumace potravy bohaté na tuky podporuje vylučování žluče. Tím dochází ke snížení pohotovostní zásoby žlučových kyselin a podporuje se tvorba vlastního cholesterolu v játrech, neboť z něj žlučové kyseliny vznikají. Obsahuje-li žluč hodně cholesterolu, nebo je-li současně potravou větší množství cholesterolu do těla přivedeno, může dojít vlivem některých faktorů k jeho vysrážení a vzniku nerozpustných krystalků. Nejsou-li rychle odvedeny do dvanácterníku, rostou a vytváří žlučové kameny. Málo známým faktem je, že vysoký jednorázový příjem vápníku, zejména v kombinaci s následnou konzumací potravy bohaté na tuky, může podpořit vznik málo rozpustných komplexů cholesterolu a sloučenin, které z něj vznikají. Ukládání těchto shluků pak navíc podporuje málo pohybu, obzvláště sedavé zaměstnání. Nemalou roli hrají i genetické dispozice zděděné po rodičích.

Tělo se žlučovými kyselinami účelně hospodaří

Za normálních okolností se denně použije pro resorpci tuků přibližně 24 g žlučových kyselin ve formě jejich solí. Protože tělo obsahuje jen asi 6 g solí žlučových kyselin, znamená to, že toto množství projde enterohepatálním oběhem asi 4x denně. Po jejich vyloučení žlučí do dvanácterníku jsou v tenkém střevě zpět resorbovány do krve, přivedeny do jater a zde zpět začleněny do žluči.

Aktivní pohyb umožňuje vyšší příjem tuků bez většího rizika

Je známo, že lidé s pracovní činností vázanou na aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, konzumují bez zábran mnohdy poměrné vysoké dávky tuků, aniž by se u nich projevily příznaky spojené s existencí žlučových kamenů. Dobré prokrvování tkání, spojené s přirozeným pohybem a dobrým zásobením tkání kyslíkem totiž vede k optimálnímu průběhu metabolických přeměn a transportu vzniklých látek na další místa v těle. Zajistit tyto požadavky při sedavém zaměstnání a v uzavřené kanceláři prakticky nelze.

Související články

x

Odkazy

Při zpracovávání textů a grafické stránky článků byly využity podklady z odborné literatury a internetu. Převzaté obrázky byly graficky upraveny pro potřeby tohoto webu. Kreslené obrázky podléhají autorským právům. Seznam použité literatury naleznete zde.

Zajímavé stránky

www.drzdravicko.cz